Home > Zpravodajství > domácí sport > Na Suché se koním skáče skvěle

Na Suché se koním skáče skvěle

Velká cena Litomyšle, která je součástí Skokového poháru České pojišťovny, se po patnácti letech přestěhovala z kolbiště u Primátorské hráze do nedaleké Suché, kde Stáj Manon disponuje nejen kvalitním zázemím, ale především kolbištěm se špičkovým povrchem. Na něm se koním skáče skvěle, což dokazuje i počet bezchybných výkonů z úvodního dne.

V pátek 8. června diváci mohli vidět celkem 372 startů, přičemž 174krát dokončili soutěžící bez penalizace. Bezmála 47 % účastníků tak mohlo být se svým výkonem naprosto pokojeno. Pak už jen stačilo mít dostatečně rychlý čas, aby se dotyční mohli radovat nejen z nuly na bodovém kontě, ale také z dobrého umístění.

V hlavní soutěži dne na stupni S** (130 cm) nenašel přemožitele Karel Lamich s Georgem, kteří byli společně se Zoltánem Tóthem a Esejí-HS jedinými, kdo pokořili hranici 60 sekund. Zástupce Jezdeckého klubu Opava – Kateřinky ovšem byl ještě o 8 desetin sekundy rychlejší, než jeho největší soupeř. „Na Suché jsem již v minulosti skákal s mladými koňmi a jsem moc rád, že se sem přesunul i Skokový pohár České pojišťovny. U Primátorské hráze je sice moc krásné a kvalitní kolbiště, ale v případě nepřízně počasí by mohly být s travnatým povrchem přece jen problémy,“ podotkl Karel Lamich. Jen pár minut poté začalo nad Suchou vydatně pršet. Občasné srážky by se měly objevit i v průběhu víkendu, a tak se pořadatelé jen utvrdili, jak správné udělali rozhodnutí.

Karel Lamich - GeorgKarel Lamich – Georg

Od počasí se však vraťme zpět ke sportovním výkonům. Ty účastníci podávali od sedmé hodiny ranní a poslední dvojice projela cílovou čarou krátce po půl osmé večer. Jedním z prvních na startu byl David Šubrt s Magic Manem, jenž se dokázal v úvodní soutěži stupně Z (100 cm) na limitovaný čas nejvíce přiblížit 55 sekundám. Chybělo mu k nim pouhých šest setin.

Nejobsazenější soutěž dne byla na stupni ZL (110 cm), v níž mezi sebou soupeřilo 117 koní. Na rozdíl od některých jezdců, kteří na tomto parkuru odstartovali hned třikrát, Ludvík Jandourek sedlal pouze Castelona Karsit a dokázal s ním vybojovat prvenství. Jeho čas byl téměř o 30 sekund rychlejší, než u posledního z bezchybných. Velmi rychlý byl i vítěz následující soutěže stupně L** (120 cm) Jan Studnička s Datasys. V samostatném oddělení pro jezdce do 18 let, kteří dle dosaženého pořadí bodovali do rámcového seriálu Kolowrat Junior Cup, se dařilo nejlépe Jakubovi Petrusovi s Happy Boyem.