Home > Zpravodajství > informujeme vás > Na Velkou pardubickou pozvou i fotografie Vladimíra Davida

Na Velkou pardubickou pozvou i fotografie Vladimíra Davida

Na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou lze pozvat i unikátními dostihovými snímky legendárního sportovního fotografa Vladimíra Davida. K vidění budou už od pondělí 3. října v pardubickém ATRIUM Paláci. Série historických fotografií je autentickou připomínkou poslední výstavy za života známého fotografa.

Vladimír David

Vladimír David

Díky vstřícnosti rodiny Vladimíra Davida bude vystaveno na dvacet černobílých fotografií zachycujících historii Velké pardubické. Mapují nejen samotné dostihy, ale také zákulisí a dostihovou atmosféru. Fotografie byly naposledy vystaveny v Holicích před rokem 2009, kdy Vladimír David nečekaně zemřel. Za svého života fotografoval více než 50 ročníků Velké pardubické, poprvé už v roce 1956. „Velmi si vážíme, že nám rodina Vladimíra Davida vyšla vstříc a fotografie zapůjčila. Je to unikátní ohlédnutí se do historie Velké pardubické. Možná, že si někteří pamětníci i vybaví koně a jezdce, kteří před pár desítkami let vítězili, nebo si vzpomenou na atmosféru, kterou při Velké pardubické sami zažívali,“ řekl ředitel Dostihového spolku Martin Korba.

Vladimír David se narodil v roce 1931. Byl aktivním sportovcem a od roku 1956 externím fotoreportérem a publicistou pražské Práce, bratislavských týdeníků, deníku Štart a také Rolnických novin nebo Večerníku. Známý je především jako sportovní fotograf. Fotil automobilové a motokrosové závody, tenisovou Pardubickou Juniorku, dráhovou cyklistiku, plochou dráhu… Byl fotografem na Olympijských hrách v Moskvě v roce 1980, fotil dostihy v Itálii i anglickém Liverpoolu či Doncasteru. Je také autorem textové a fotografické části publikací o Velké pardubické: Od startu do cíle (1974) a Taxis a ti druzí (1987). Obdržel Medaili města Pardubic za dlouholetý přínos pro město Pardubice, získal několik ocenění a uznání v tuzemských i zahraničních soutěžích včetně Czech Press Photo a World Press Photo.

Čtěte také:  Parkurové týmy pro GCL 2020: Prague Lions mají dva nové jezdce

Výstava fotografií Vladimíra Davida bude v obchodním centru uprostřed města instalována až do pátku 7. října. Ve středu 5. října se pak návštěvníci ATRIUM Paláce budou moci potkat s maskoty Bobem a Taxískem, kteří se s pozvánkou na nedělní Velkou pardubickou také připojí.

Pardubice Velká pardubická Výstava
Předchozí: Děti kreslí pro dobrou věc
Následující: Pardubičtí policisté vyšetřují střelbu na koně

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

V sídle Dostihového spolku a.s. na Pardubickém závodišti se v sobotu sešlo valné shromáždění České asociace steeplechase. Hlavním tématem bylo řešení současného stavu českého překážkového sportu. Pardubický Dostihový spolek připravuje na letošní sezonu několik novinek, které mají pomoct ve stabilizaci ubývajícího počtu startujících koní. Členové asociace tyto nápady ocenili. Dostihový spolek pro ...