Home > Zpravodajství > informujeme vás > Návrat divokých koní 2013 – Klisny úspěšně přistály

Návrat divokých koní 2013 – Klisny úspěšně přistály

 

Již potřetí se za využití armádního letounu CASA C-295M uskutečnila přeprava čtyř koní Převalského z České republiky do Mongolska. Zoo Praha, která měla významný podíl na záchraně tohoto druhu před vyhubením, tak nyní sehrává klíčovou roli v mezinárodním úsilí o jeho návrat do přírody.

Letoun CASA odstartoval ze 24. Základy dopravního letectva Armády ČR v Praze-Kbelích v pondělí v 15 hodin a na nezpevněné ploše letiště v Bulganu na jihozápadě Mongolska měl přistát v úterý ve 14.30 místního času (8.30 LSEČ). Na jeho palubě byli opět čtyři koně Převalského: klisny Lotusz (*2009), Barca (*2009), Spange (*2006) a Jácint (*2007). Po přistání v Bulganu je čeká ještě mnohahodinová cesta na autech do národního parku Gobi B, kde by měly být v noci z úterý na středu tamního času vypuštěny do aklimatizační ohrady.

a76c1d528972a3c5aebcb01a2611f177

Hřebec Erkhese a pražské klisny Anežka, Spange, Xara a Greta, které byly převezeny do Mongolska v červenci 2012. Foto: Petr Jan Juračka.

První český transport koní Převalského do Mongolska navázal na transporty organizované od 90. let ze západní Evropy, které posléze z finančních důvodů ustaly; potřeba posilovat volně či polovolně žijící stáda „převaláků“ v Mongolsku však trvala a stále trvá. Uskutečnil se v polovině června 2011, kdy do oblasti Khomiin Talu byly letounem CASA a posléze auty přepraveny klisny Lima, Kordula, Cassovia a hřebec Matyáš. Lima má nyní již roční hříbě a ona i Cassovia jsou opět březí.

Druhý transport proběhl loni v polovině července, kdy do národního parku Gobi B odcestovaly klisny Xara, Anežka, Spela a Greta. Měly by se brzo zapojit do harému hřebce Erkhese a bude možné je sledovat online – dvě z nich totiž byly označeny satelitními vysílači.

Významné je také související působení Zoo Praha v jihozápadním Mongolsku, které je hrazeno z prostředků České rozvojové agentury a přispívá k dlouhodobé udržitelnosti projektu. Proběhla rekonstrukce nemocnice ve vesnici Bij, je podporován rozvoj kooperativy, která zpracovává plsť, byl vybudován post pro strážce národního parku a podobně.

Transporty koní Převalského by nebyly myslitelné bez spolupráce Armády České republiky, České rozvojové agentury, mnoha sponzorů a veřejnosti. Jejich hlavním odborným partnerem je International Takhi Group.

Letoun CASA s klisnami Barčou, Lotusz, Jácint a Spange přistál v mongolském Bulganu. Koně i posádka jsou v pořádku. Jakmile proběhne překládka, tým pražské zoo se vydá na několikahodinovou cestu s koňmi na nákladních autech do národního parku Gobi B.

 

kůň Převalského Návrat divokých koní ZOO Praha
Předchozí: Oba dostihové vrcholy festivalového mítinku ovládli běloušové
Následující: Výstava koní chovatelů Moravy a Slezska
x

Mohlo by vás zajímat

V Poslanecké sněmovně začala výstava Návrat divokých koní

Velkoformátové fotografie pětice autorů divoké přírody se v pondělí 18. listopadu odpoledne představily na slavnostní vernisáži výstavy Návrat divokých koní ve dvou patrech atria Poslanecké sněmovny. Snímky zachycují divoké koně, ale i zubry a pratury, z rezervace ve středočeských Milovicích. Záštitu nad výstavou převzal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a poslanec ...