Chci zde mít svou reklamu
Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Návrat divokých koní 2016 se uskuteční již zítra

Návrat divokých koní 2016 se uskuteční již zítra

Od roku 2011 uskutečnila Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR již pět transportů koní Převalského do západního Mongolska. Během nich bylo dosud na vzdálenost téměř 6000 kilometrů přepraveno osmnáct klisen a jeden hřebec, kteří jsou ke dnešku rodiči 15 potomků. Zoo Praha tak sehrává zcela klíčovou roli při návratu posledního divokého koně do jeho domoviny. V letošním roce se uskuteční další, tentokrát zdvojený transport. Kromě čtyř koní z Prahy je naplánováno přepravit do Takhin Talu (Tachin tal) na západě Mongolska i čtyři „převaláky“ z národního parku Khustain Nuruu (Chustaj nurú) poblíž Ulánbátaru.

Přistání armádního letounu CASA na nezpevněné letištní ploše v Bulgan Sumu. Foto: Kryštof Bobek, Zoo Praha

Přistání armádního letounu CASA na nezpevněné letištní ploše v Bulgan Sumu. Foto: Kryštof Bobek, Zoo Praha

Letoun CASA odstartuje z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích v sobotu 16. července ve 14.00 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku by měl dle předpokladů dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v neděli 17. července ve 13.35 místního času, tj. 7.35 středoevropského času. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Takhin Tal (Tachin tal) v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde budou následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

Až potud je plán transportu stejný jako v předchozích letech. V tomto roce však CASA ve středu 20. 7. v 9 hodin místního času odstartuje z Bulgan Sumu k letu do Ulánbátaru, kde by do ní měli být naloženi čtyři koně z národního parku Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu v Gobi B.

Čtěte také:  Koně Převalského v liberecké zoo

Harmonogram letu CEF 637

Sobota 16. července 14.00 LSEČ odlet z letiště Praha-Kbely
Sobota 16. července 20.00 LSEČ (21.00 místního času) přistání v Kazani, odlet ve 21.30 LSEČ (22.30 místního času)
Neděle 17. července 2.45 LSEČ (06.45 místního času) přistání v Novosibirsku, odlet v 4.05 LSEČ (08.05 místního času)
Neděle 17. července 7.35 LSEČ (13.35 místního času) přistání v Bulgan Sumu
Středa 20. července 3.00 LSEČ (09.00 místního času) odlet z Bulgan Sumu
Středa 20. července 06.55 LSEČ (13.55 místního času) přistání v Ulánbátaru
Čtvrtek 21. července 05.30 LSEČ (12.30 místního času) odlet z Ulánbátaru
Čtvrtek 21. července 8.50 LSEČ (14.50 místního času) přistání v Bulgan Sumu

Národní park Khustain Nuruu leží necelých sto kilometrů od hlavního města Ulánbátaru a koně Převalského zde nežijí ve zcela přirozeném prostředí. Naopak přísně chráněná oblast Gobi B byla součástí jejich historického areálu a pro budoucnost koní Převalského ve volné přírodě je klíčová. V Khustain Nuruu byli již v květnu odchyceni jeden hřebec a šest klisen, z nichž by tři klisny a hřebec měli být přepraveni do Gobi B. Zatím čekají v rozlehlé ohradě, která byla vybudována speciálně pro tento účel.

Klisny určené pro letošní transport z Prahy

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrány čtyři klisny – Heia, Reweta, Nara a Heilige. Jako náhradnice jsou připravené tři – Konni, Romy a Chantou.

Konni, Nara, Chantou a Romy ve výběhu v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Konni, Nara, Chantou a Romy ve výběhu v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Reweta – narozena 14. 5. 2013, která pochází ze Zoo v Lipsku, k nám dorazila v říjnu 2015. Tato vysoká, robustní, světle zbarvená klisna je velmi kontaktní a má přátelskou povahu.

Reweta

Reweta

Nara – narozena 10. 7. 2013 v rakouském Grünau. K nám přišla již na jaře 2015, kdy byla náhradnicí pro předchozí transport. Loni nakonec vybrána nebyla a zůstala v Dobřejově připravena pro transport letošní. Je světle zbarvená a má neobvykle hustou hřívu. Povahově je to velmi klidná, přátelská, adaptabilní klisna, která dobře vychází s ostatními koňmi.

Nara

Nara

Heia – narozena 6. 6. 2013, pochází z německého Döberitzer Heide, odkud k nám přišla letos v dubnu. Je velmi klidné, vyrovnané povahy. Stejně jako ostatní klisny má světlé zbarvení, ale odlišuje se od nich výrazným zebrováním na nohách.

Heia

Heia

Heilige – narozena 4. 6. 2013, pochází stejně jako Heia z německého Döberitzer Heide. Její matkou je klisna Fidorka, která přišla na svět v roce 2000 v Praze. Heilige je u nás od října 2015, velmi dobře se začlenila mezi dobřejovské klisny, ale v přístupu k lidem je zdrženlivější a udržuje si odstup.

Heilige

Heilige

Zdroj: Zoo Praha

kůň Převalského Návrat divokých koní ZOO Praha
Předchozí: Koňským městům předsedá primátor Pardubic
Následující: MISTROVSTVÍ ČR VE VŠESTRANNOSTI: O závodníky bude skvěle postaráno

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Zoo Praha představila projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech

Za dva roky se na Dívčích hradech budou prohánět poslední divocí koně, kteří přežili do našich dob – koně Převalského. Nový projekt jejich chovu na ploše téměř 20 ha koncem července přímo na místě představili zástupci Zoo Praha, magistrátu hl. m. Prahy a městských částí. „Koně Převalského bývali dříve označováni ...