Home > Zpravodajství > informujeme vás > Návrat divokých koní 2017 se uskuteční již zítra

Návrat divokých koní 2017 se uskuteční již zítra

Letošní transport koní Převalského začne v pondělí 19. června 2017 ráno. Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR plánuje přepravit  do Přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku čtyři koně. Bude se jednat o sedmý samostatný transport pražské zoo, přičemž dosud bylo na vzdálenost šesti tisíc kilometrů přepraveno 22 klisen a jeden hřebec a další čtyři koně byli letecky přepraveni uvnitř Mongolska. Zároveň nyní uplyne právě 25 let od počátku reintrodukce koní Převalského do Gobi.

Foto: Petr Hamerník

Letoun CASA by podle letového plánu měl ze základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartovat v pondělí 19. června v 13.30 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v úterý 20. července cca v 11 hodin místního času, tj. v 6 hodin LSEČ. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Tachin tal v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde by měli být následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

Zoo Praha vybrala pro letošní rok na cestu čtyři klisny, přičemž jednou z nich je Saranqua, která zde byla odchována. Narodila se v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě klisny se narodily v německých zoo a poslední v Dánsku. Klisny rozšíří počet „převaláků“ ve volné přírodě, nyní jich v Přísně chráněné oblasti Gobi B žije na 170.

Koně určení pro letošní transport

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrané čtyři klisny – Saranqua, Chantou, Naya a Romy. Jako náhradníci jsou připraveni klisna Konni a hřebci Griffon, Rasmi a Sakhiur.

Sarangua

Sarangua – narozena 3. 6. 2014 v pražské zoo. Jejím otcem je hřebec Nikolaj a matkou klisna Warsa. Tato temperamentní klisna se narodila jako 222. hříbě v našem chovu. Její houževnatá povaha se jí bude ve volné přírodě hodit.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

 

 

Chantou

Chantou – narozena 6. 5. 2012 v dánském Givskudu, k nám přišla v prosinci 2015 z německého Weilburgu. Je to světle zbarvená, temperamentnější klisna. V loňském roce byla jednou z náhradnic a letos je již na řadě.

 

 

Naya

Naya – narozena 15. 5. 2013 v mnichovské zoo. Tato vysoká a robustní světle zbarvená klisna má mírnější povahu a ráda se pohybuje uprostřed stáda.

 

 

 

Romy

Romy – narozena 29. 5. 2009 v Lipsku, k nám přišla v dubnu 2016. Je to osmiletá klisna, která již odchovala dvě hříbata. Má klidnou, ale důraznou povahu. V loňském roce byla v roli náhradnice.

 

 

 

Náhradníci

Konni

Konni – narozena 27. 5. 2014 v berlínském Tierparku, je u nás od dubna 2016. Mladá klisna je tmavého zabarvení a atletické postavy. Kvůli svému věku je mezi klisnami zatím plašší a ve stádě spíše následuje ostatní, než by se snažila dominovat.

 

 

 

Rasmi

Rasmi – narozen 27. 3. 2013 v pražské zoo. Jeho matkou je klisna Jessica a otcem hřebec Len. Rasmi je 219. hříbětem, které se u nás narodilo. Jedná se o pohodáře, kterého hned tak něco nevyvede z míry.

 

 

Sakhiur

Sakhiur – narozen 24. 5. 2014 v Zoo Praha. Je rovněž potomek klisny Jessicy
a hřebce Lena a připadlo na něj číslo 220 v pořadí narozených hříbat v pražském chovu. Jedná se o velmi zvídavého koně.

 

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

 

 

Griffon

Griffon – narozen 9. 6. 2013 v belgickém Hans-sur-Lesse. Je dominantní hřebec, který si umí zjednat respekt. Svoji nebojácnost dává najevo všem v okolí.

 

 

 

Autor: Alena Šteffelová, ZOO Praha

kůň Převalského Návrat divokých koní ZOO Praha
Předchozí: Zelená kvalifikace na Velkou pardubickou bude i o dalších sportech
Následující: Karlovarská dvojnásobná míle pro veterána Soliniho

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Hřebci divokých koní našli dočasné útočiště na Kozmických ptačích loukách

Skupina třinácti hřebců z milovické rezervace velkých kopytníků přijela 22. listopadu odpoledne na Kozmické ptačí louky na Opavsku. Vytvořili tak první rezervaci divokých koní v Moravskoslezském kraji. „Původně mělo na cestu vyrazit čtrnáct hřebečků. Ale jedno z mláďat, které mělo velmi ostražitou matku, se nepodařilo nalákat do aklimatizační ohrady, kde ...