Chci zde mít svou reklamu
Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Návrat divokých koní 2017 se uskuteční již zítra

Návrat divokých koní 2017 se uskuteční již zítra

Letošní transport koní Převalského začne v pondělí 19. června 2017 ráno. Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR plánuje přepravit  do Přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku čtyři koně. Bude se jednat o sedmý samostatný transport pražské zoo, přičemž dosud bylo na vzdálenost šesti tisíc kilometrů přepraveno 22 klisen a jeden hřebec a další čtyři koně byli letecky přepraveni uvnitř Mongolska. Zároveň nyní uplyne právě 25 let od počátku reintrodukce koní Převalského do Gobi.

Foto: Petr Hamerník

Letoun CASA by podle letového plánu měl ze základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartovat v pondělí 19. června v 13.30 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v úterý 20. července cca v 11 hodin místního času, tj. v 6 hodin LSEČ. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Tachin tal v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde by měli být následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

Zoo Praha vybrala pro letošní rok na cestu čtyři klisny, přičemž jednou z nich je Saranqua, která zde byla odchována. Narodila se v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě klisny se narodily v německých zoo a poslední v Dánsku. Klisny rozšíří počet „převaláků“ ve volné přírodě, nyní jich v Přísně chráněné oblasti Gobi B žije na 170.

Koně určení pro letošní transport

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrané čtyři klisny – Saranqua, Chantou, Naya a Romy. Jako náhradníci jsou připraveni klisna Konni a hřebci Griffon, Rasmi a Sakhiur.

Sarangua

Sarangua – narozena 3. 6. 2014 v pražské zoo. Jejím otcem je hřebec Nikolaj a matkou klisna Warsa. Tato temperamentní klisna se narodila jako 222. hříbě v našem chovu. Její houževnatá povaha se jí bude ve volné přírodě hodit.

Čtěte také:  Kellnerová obsadila 15. místo v berlínské Grand Prix Global Champions Tour

 

 

Chantou

Chantou – narozena 6. 5. 2012 v dánském Givskudu, k nám přišla v prosinci 2015 z německého Weilburgu. Je to světle zbarvená, temperamentnější klisna. V loňském roce byla jednou z náhradnic a letos je již na řadě.

 

 

Naya

Naya – narozena 15. 5. 2013 v mnichovské zoo. Tato vysoká a robustní světle zbarvená klisna má mírnější povahu a ráda se pohybuje uprostřed stáda.

 

 

 

Romy

Romy – narozena 29. 5. 2009 v Lipsku, k nám přišla v dubnu 2016. Je to osmiletá klisna, která již odchovala dvě hříbata. Má klidnou, ale důraznou povahu. V loňském roce byla v roli náhradnice.

 

 

 

Náhradníci

Konni

Konni – narozena 27. 5. 2014 v berlínském Tierparku, je u nás od dubna 2016. Mladá klisna je tmavého zabarvení a atletické postavy. Kvůli svému věku je mezi klisnami zatím plašší a ve stádě spíše následuje ostatní, než by se snažila dominovat.

 

 

 

Rasmi

Rasmi – narozen 27. 3. 2013 v pražské zoo. Jeho matkou je klisna Jessica a otcem hřebec Len. Rasmi je 219. hříbětem, které se u nás narodilo. Jedná se o pohodáře, kterého hned tak něco nevyvede z míry.

 

 

Sakhiur

Sakhiur – narozen 24. 5. 2014 v Zoo Praha. Je rovněž potomek klisny Jessicy
a hřebce Lena a připadlo na něj číslo 220 v pořadí narozených hříbat v pražském chovu. Jedná se o velmi zvídavého koně.

 

Čtěte také:  Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

 

 

Griffon

Griffon – narozen 9. 6. 2013 v belgickém Hans-sur-Lesse. Je dominantní hřebec, který si umí zjednat respekt. Svoji nebojácnost dává najevo všem v okolí.

 

 

 

Autor: Alena Šteffelová, ZOO Praha

kůň Převalského Návrat divokých koní ZOO Praha
Předchozí: Zelená kvalifikace na Velkou pardubickou bude i o dalších sportech
Následující: Karlovarská dvojnásobná míle pro veterána Soliniho

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Zoo Praha představila projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech

Za dva roky se na Dívčích hradech budou prohánět poslední divocí koně, kteří přežili do našich dob – koně Převalského. Nový projekt jejich chovu na ploše téměř 20 ha koncem července přímo na místě představili zástupci Zoo Praha, magistrátu hl. m. Prahy a městských částí. „Koně Převalského bývali dříve označováni ...