Home > Zpravodajství > informujeme vás > Nejkrásnějším koněm ČR 2011 je fríský vraník Baron fan Odingastate

Nejkrásnějším koněm ČR 2011 je fríský vraník Baron fan Odingastate

nejkun 2011 - frisky kun finale
V rámci 13. mezinárodní výstavy Koně v akci, která se na Dostihovém závodišti v Pardubicích bude konat 2.-4. září, bude opět vyhlášen vítěz ankety Nejkrásnější kůň České republiky 2011 – Ceny Pivovaru Dašice. Druhý ročník této soutěže už zná svého vítěze. Stal se jím fríský vraník 1341 Baron fan Odingastate. Spolu s koňmi, kteří se umístili na druhém až čtvrtém místě bude slavnostně dekorován v sobotu 3. září v rámci výstavy.

Fríský vraník 1341 Baron fan Odingastate zvítězil v anketě Nejkrásnější kůň České republiky 2011 – Ceně Pivovaru Dašice naprosto s přehledem. Na internetových serverech Jezdectví a Equichannel, na nichž probíhalo hlasování, bylo odevzdáno celkem 3760 hlasů. Zmíněný jedenáctiletý hřebec jich získal 903, tedy 24 %.

Vítěz se narodil v Nizozemsku u chovatelky Hilde Schramové a patří MVDr. Gabriele Jašurkové Mikutové ze Střezova na Žatecku. Kromě mimořádného exteriéru disponuje i kvalitním původem a proto nepřekvapuje,že jako jediný u nás získal povolení k připouštění klisen v rámci fríské plemenné knihy.

Druhé místo obsadil achaltekinský plnokrevný kůň 1086 Damask (588 hlasů, majitelka Zdenka Skopalová, Slapy nad Vltavou), třetí byl velmi překvapivě hřebec plemene appaloosa 1113 Besanson Behistom (548 hlasů, majitel Jindřich Volný, Karlovy Vary) a čtvrtý skončil hafling 1404 Aquavit I (505 hlasů, majitel Kateřina Kunstová, Ranč Koločava).

Z kvarteta „nejkrásnějších“ reprezentuje jedině 1113 Besancon Behistom českou produkci – jeho chovatelkou je Alena Homolová z Hříměždic.

Čtěte také:  Na startovní listině Velké pardubické je jednadvacet jmen

Pořadí na dalších místech ankety je následující: starokladrubský kůň (334), quarter horse (309), český teplokrevník (288), český sportovní pony (139), irský cob (121) a lipický kůň (25 hlasů).

V letošním druhém ročníku ankety se představili 25 nejpopulárnějších a nejrozšířenějších plemen, která jsou chována v České republice. Úvodní hlasování probíhalo v šesti divizích – malá plemena, chladnokrevná plemena, historická plemena, westernová plemena, orientální plemena a sportovní teplokrevná plemena. V každé divizi se hlasovalo patnáct dnů.

Z úvodního hlasování vzešla finálová desítka – tvořili ji vítězové jednotlivých divizí a další čtyři koně s nejvyšším počtem hlasů. V úvodním kole byl nejúspěšnější právě Baron fan Odingastate, ovšem ve finále se začínalo od nuly. I v něm však nejvíce hlasující zaujal právě tento fríský vraník.

Pivo a Miss Expat

Nejkrásnější kůň a umístění na 2. – 4. místě budou slavnostně vyhlášeni a dekorováni v sobotu 3. září na pardubickém závodišti v programu 13. ročníku mezinárodní výstavy Koně v akci (4 země – 1 vášeň).

Partnerem ankety pořádané Dostihovým spolkem s  Asociací svazů chovatelů koní ČR a podporované servery Jezdectví a Equichannel je společnost Pivovar Dašice.

Dekorování se zúčastní finalistky soutěže Miss Expat. Nový projekt má najít královnu krásy z cizinek žijících v České republice. Vzhledem k mezinárodnímu původu nejúspěšnějších účastníků ankety je případné, že u jejich prezentace se sejdou dívky z Asie, Ameriky, Afriky a Evropy.

„4 země – 1 vášeň“

13. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci se na pardubickém závodišti bude konat od pátku 2. září do neděle 4. září. Stejně jako v minulých letech má své ústřední téma. Tentokrát nese titul „4 země – 1 vášeň“, protože jejím hlavním motivem je představit plemena koní ze zemí Visegrádské čtyřky v roce 20. výročí založení této aliance, kdy jí předsedá Česká republika.

Čtěte také:  Čtrnáctispřeží přivezlo dekret UNESCO

Hlavním bodem programu bude představení reprezentantů stejných nebo příbuzných plemen chovaných současně v Maďarsku, Polsku, na Slovensku i u nás. Jsou to Shagya – arab, huculský kůň a Furioso, resp. moravský teplokrevník disponující touto krví.

Nedaleko od světoznámého Taxisova příkopu tak návštěvníci uvidí například hřebce z legendárního maďarského hřebčína Bábolna (jde o absolutní premiéru v České republice), polskou „kozáckou“ jízdu v sedlech huculů nebo to nejlepší ze slovenského Národního hřebčína Topolčianky.

Atraktivní bude i vystoupení dalšího zahraničního hosta. Na závodišti se představí peruánští koně paso, které do Pardubic přiveze jejich německá chovatelka Isabel Steinerová. Diváci se mohou těšit na originální a vášnivou show Marinera, kterou si nenechá ujít ani velvyslankyně Peru.

Pestrý program výstavy nabídne i další zajímavé body – chovatelské přehlídky a šampionáty, sportovní soutěže, klání nejsilnějších a nejobratnějších chladnokrevníků v těžkém tahu, ovladatelnosti se zapřaženou kládou a samozřejmě v orbě. Součástí výstavy bude opět, tentokrát již 7. Krajská výstava ovcí a koz a V. ročník potravinářské soutěže Mls Pardubického kraje.

Oficiální záštitu nad Koni v akci převzal ministr zemědělství Ivan Fuksa a podporuje je jak Město Pardubice, tak Pardubický kraj.

Hlavním odborným mediálním partnerem výstavy je vydavatelství Profi Press a jeho tituly Zemědělec, Náš chov, Farmář a Veterinářství.

 

Předchozí: Zlatá podkova má své letošní vítěze
Následující: V Nebanicích opět v říjnu Hobby „Starší v sedle“
x

Mohlo by vás zajímat

Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

Byl jedničkou na startovní listině a je jedničkou v cíli. Řeč je o temperamentním devítiletém hnědákovi Theophilovi, který se zapsal do listiny vítězů Velké pardubické. Pro jeho jezdce, žokeje Josefa Bartoše to bylo třetí vítězství v legendárním dostihu, Josef Váňa st. si do statistik trenéra píše číslo 11. Majitelem „Thea“ je Dostihový ...