Home > Zpravodajství > domácí sport > Nejkrásnější kůň ČR 2012: Fríský kůň si pro stříbro nedojede

Nejkrásnější kůň ČR 2012: Fríský kůň si pro stříbro nedojede

Výsledky ankety Nejkrásnější kůň ČR 2012 jsou známy, s nimi v cíli vznikly také jisté problémy, které zrekapituloval organizátor Jiří Křepelka.

Letos stříbrný fríský kůňLetos stříbrný fríský kůň Eelco R

Majitel fríského hřebce Eelco R., pan Michal Sekot (SAM, Česká Bříza) mi telefonicky oznámil v sobotu 1. září v podstatě toto: „Odstupujeme z ankety Nejkrásnější kůň ČR 2012, na získané umístění nereflektujeme, do Pardubic na vyhlašování výsledků ankety nejedeme.“

K tomuto vyjádření je třeba dodat další informace:
Eelco R. získal v anketě tolik hlasů, že mu zajistily po jejím skončení jasné druhé místo.
Pan Sekot ale avizoval úmysl odstoupit z ankety již dva dny před jejím skončením – 29. srpna odpoledne.
Argumentoval přitom nedůvěrou k regulérnosti nárůstu hlasů svých soupeřů (těmi byli míněni paint horse a achaltekinský kůň) i (podle jeho slov) zjištěnými technickými problémy s udělováním hlasů.
Možnost hlasování byla ihned prověřena panem Ing. Petrem Švehlou, který zvolený systém pro web Asociace svazů chovatelů koní ČR aplikoval: Žádné zásadní problémy v tomto směru ale nezjistil.

Nejkrásnější kůň ČR 2012 - PAINT HORSE Maximum Blues MasterNejkrásnější kůň ČR 2012 – PAINT HORSE Maximum Blues Master

Upozornil jsem pana Sekota, že rychlé změny na „kontě“ jeho koně (i na kontě achaltekinského zástupce) se zase nelíbí majitelce jeho největšího konkurenta, hřebce plemene paint horse, paní Mgr. Lence Šnáblové. Ta uvažovala o odstoupení podstatně dříve než pan Sekot. Svůj záměr ale změnila, po tom, co jsme vzniklou situaci spolu několikrát telefonicky i písemně probírali.

Čtěte také:  Apassionata se opět chystá do Prahy

„Také nás spousta našich příznivců žádala, abychom odstoupili z ankety, že přeci nemůžu „kazit“ jméno tak úspěšnému a krásnému koni jen proto, že někdo umí dobře pracovat s počítačem. Přiznám se, že jsem o odstoupení opravdu uvažovala.
Ale protože ten nápad s anketou je vlastně skvělý a díky anketě se široká veřejnost dozví něco malinko víc o koních, tak to neudělám a budu dál spolu se svými příznivci shánět další hlasy,“ napsala nakonec Mgr. Šnáblová.
Také příznivci vraníka Eelco R. hlasovali dál a proto se anketa dostala do cíle s kompletním počtem finalistů. A jak již bylo výše napsáno, až po jejím uzavření zopakoval pan Sekot svůj nekompromisní postoj – a z ankety se svým koněm odstoupil.

Pořadatelé ankety (ASCHK ČR, Dostihový spolek, a . s., Pardubice) vzali v úvahu při rozhodování o regulérnosti především vyjádření Ing. Petra Švehly.
Ten uvedl:
„Zajistit regulérnost hlasování na webu je obtížné. Solidní regulérnost hlasování je zajištěna snad jen ve volbách do parlamentu, senátu a zastupitelstev obcí a krajů, a tam se kontrolují občanské průkazy fyzicky přítomných voličů. Volby po internetu, budou-li někdy zprovozněny, budou vyžadovat úředně ověřený digitální certifikát každého voliče.

Pro hlasování v anketě Nekrásnější kůň ČR 2012 bylo zvažováno více možností kontroly regulérnosti hlasování.
Protože bylo požadováno, aby šlo hlasovat i bez registrace a přihlášení uživatele, zvolili jsme nakonec sytém kontroly IP adresy počítače, ze kterého byl hlasující uživatel připojen. Z jedné IP adresy bylo umožněno dát pouze jeden hlas.
Tento systém je poměrně restriktivní, protože neumožňuje udělit více hlasů např. za každého člena jedné domácnosti – domácnost totiž obvykle sdílí jednu IP adresu.
Podobně lidé hlasující z práce, kde je firma připojena přes společný proxy server (jediná IP adresa) měli smůlu, protože hlasovat mohl jen první z dané firmy.
I tento systém kontroly lze ale obejít s použitím různých anonymizérů (např. s pomocí anonymizační sítě a aplikace Tor) a nelze tomu při tomto způsobu kontroly nijak zabránit.

V databázi portálu ASCHK je uložen záznam pro každý jednotlivý udělený hlas ankety. Ke každému hlasu je uložena IP adresa počítače, ze kterého bylo provedeno připojení, datum a čas udělení hlasu, a samozřejmě i volba (kůň) pro kterou bylo hlasováno,“

Pořadatelé vzali v úvahu dále tato fakta:
Konečné pořadí v anketě na prvních třech místech odpovídá i zisku hlasů v kvalifikačních divizích, kde paint horse dostal 763 hlasů, fríský kůň 457 hlasů a achaltekinský kůň 394 hlasů.
Rozdíl mezi vítězem a druhým koněm byl nakonec podstatný (220 hlasů), stejně jako rozdíl mezi koni na druhém a třetím místě (256 hlasů).
Závěr je proto očekávaný:
Neexistuje podstatný důvod jakýmkoliv způsobem zasahovat do konečného výsledku ankety.
To, že majitel fríského koně z ankety z vlastní vůle odstoupil, je ovšem třeba respektovat.
V Pardubicích tedy budou vyhlášeni a dekorováni koně na 1., 3. a 4. místě.

Čtěte také:  Opatření ČJF ohledně viru Covid-19

Bronz v anketě získal ACHALTEKINSKÝ KŮŇ StambulBronz v anketě získal ACHALTEKINSKÝ KŮŇ Stambul

O způsobu hlasování ve IV. ročníku ankety (2013) bude rozhodnuto po zvážení všech možností s vědomím, že systém nebude nikdy dokonalý.
Hlasovat na jednom serveru (ASCHK) bylo ale určitě správné rozhodnutí.
A všechny ty, kdo se podílejí na realizaci ankety musí těšit ještě jedno zjištění:
Anketa se stala  prestižní záležitostí.
O tom svědčí skutečnost, že úspěch v ní se cení, ačkoliv není spojen s žádnými finančními výhodami.

Jiří Křepelka
2. září 2012

Předchozí: Velká cena fondů Conseq Invest: Mezi sprintery překvapil Bright Sand
Následující: Na film Váňa s Váňou v Pardubicích
x

Mohlo by vás zajímat

Krádež sedla z jezdecké školy

Na sociálních sítích se rozšířila žádost o pomoc při hledání ukradeného sedla. Velká prosba pro všechny koňáky i nekoňáky!!!Sdílejte!!Během úterního večera a středečního dopoledne bylo v našem areálu jezdecké školičky Pony Park Měšice odcizeno jezdecké sedlo VSS Prestige Happy Pony 1532č.07751112 s bezpečnostními nerez třmeny na řemenech Passier s beránkovým ...