Home > Zpravodajství > informujeme vás > Noční požár stáje ohrozil 25 koní, někteří jsou zraněni

Noční požár stáje ohrozil 25 koní, někteří jsou zraněni

Včera 10. května ve 21:23 hod. byli hasiči Zlínského kraje informováni o požáru ustájení koní u obce Loukov na Kroměřížsku. Požár byl ohlášen s tím, že se jedná o bývalý kravín, který aktuálně slouží k ustájení většího počtu koní. Dle informací HZS bylo nutné evakuovat do venkovních výběhů 25 koní. Několik z nich utrpělo popáleniny. Požárem způsobené škody jsou odhadnuty asi na 100.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek asi za 1,5 mil. Kč. Průběh zásahu přiblížil tiskový mluvší HZS Zlínského kraje mjr. Ivo Mitáček.

Hasiči evakuovali 25 koníHasiči evakuovali 25 koní

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Bystřice pod Hostýnem se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky dobrovolných hasičů z Loukova, Bystřice pod Hostýnem a Libosvár. Ze Zlína na místo vyjel také velicí důstojník směny. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v části obce Libosváry došlo k požáru hospodářského objektu.

Na vnější straně objektu vyhořel přístavek.Na vnější straně objektu vyhořel přístavek.

Požár byl ohlášen s tím, že se jedná o bývalý kravín, který aktuálně slouží k ustájení většího počtu koní. Na místo bylo vysláno více jednotek hasičů a zásahových vozů.

Jako první přiběhli k požáru místní dobrovolní hasiči, následováni dojezdem jednotky profesionálů z Bystřice pod Hostýnem, které to od výjezdu trvalo jen sedm minut. Velitel zásahu ohlásil, že objekt je velmi rozsáhlý a je nutný průzkum ke zjištění počtu ustájených zvířat.

Během pár minut bylo oznámeno, že hasiči zahájili evakuaci asi pětadvaceti koní ze stájí a v blízkosti požáru.

Čtěte také:  Registana musela být uspána

Požár se nakonec rozšířil pod stropy a celkově zasáhl plochu asi 10 x 15 metrů. Požár se nakonec rozšířil pod stropy a celkově zasáhl plochu asi 10 x 15 metrů.


Průběh:

21:50

Velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru. Hasiči dál pokračují v postupné evakuaci koní, které je nutné chránit před nebezpečným kouřem z požáru. Koně hasiči vyvádí do venkovního výběhu.

22:15

Záchrana koní byla organizována ve spolupráci s majiteli zvířat. Jeden z koňů byl při požáru popálen. Na místo vyjíždí veterinář, který zraněného koně ošetří a další evakuovaná zvířata prohlédne.

Plameny zasáhly část střešní konstrukce objektu a hořlavé materiály na vnější straně stájí. Pokračuje postupná likvidace požáru.

22:45

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Kroměříže byly přerušeny práce na celkové likvidaci požáru. Důvodem je ochrana důležitých stop a ohledání místa požáru. Hasební práce pokračují podle pokynu vyšetřovatele. Plameny zasáhly prostor asi 10 x 5 metrů.

Požárem způsobené škody jsou odhadnuty asi na 100.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek asi za 1,5 mil. Kč.Požárem způsobené škody jsou odhadnuty asi na 100.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek asi za 1,5 mil. Kč.

23:30

Požár se nakonec rozšířil pod stropy a celkově zasáhl plochu asi 10 x 15 metrů. Na vnější straně objektu vyhořel přístavek. Vyšetřovatel ukončil základní práce a další šetření naplánoval na páteční dopoledne. Vzhledem k nevyloučenému možnému úmyslu neznámé osoby budeme na případu pracovat s policií.

Požárem způsobené škody jsou odhadnuty asi na 100.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek asi za 1,5 mil. Kč.

Požárem způsobené škody jsou odhadnuty asi na 100.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek asi za 1,5 mil. Kč.Požárem způsobené škody jsou odhadnuty asi na 100.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek asi za 1,5 mil. Kč.

11.5.2012

Čtěte také:  Jednadvacátý ročník mezinárodní výstavy Koně v akci bude „Ve jménu krále“. Představí se na 350 koní.

00:30

Velitel zásahu ohlásil cekovou likvidaci požáru. Při požáru bylo nakonec zjištěno zranění dvou koní, které ošetřoval na místě veterinář. Jednotky se vrací na své základny.

Hasiči se shodli, že v souvislosti s evakuací většího množství velkých zvířat šlo o nevšední a náročný zásah. V osmdesát metrů dlouhé zakouřené hale museli hasiči zasahovat v dýchacích přístrojích, vystresované a zraněné koně hledat a následně je s majiteli vyvádět.

Panické přesuny stáda v prostředí s minimální viditelností označili hasiči za velmi nebezpečné i pro zkušené a letité záchranáře.

Jeden ze zraněných koníJeden ze zraněných koní

09:00

Na místo nočního požáru se sjel tým vyšetřovatelů hasičů a policie, aby pokračovala práce na objasnění příčiny vzniku. Byl nasazen také speciálně cvičený pes na vyhledávání akcelerantů hoření.

11:00

Vyšetřovatelé ukončili ohledání místa požáru a zajišťování důležitých stop. Aktuálně se vyšetřovatel hasičů domnívá, že požár byl způsoben s největší pravděpodobností nedbalostí při pálení odpadu v blízkostí stájí. Zcela ale není vyloučena ani možnost úmyslného založení požáru, a proto na případu dále spolupracujeme s policií.

Autor: mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc., tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Předchozí: Folklor Slovácka s kopyty koní
Následující: Nejkrásnější kůň ČR 2012: Shetlandský hřebec na cestě do finále
x

Mohlo by vás zajímat

Od vážné dopravní nehody hasiči spěchali k záchraně koně

Úterý 20. srpna bylo pro hasiče z Libereckého kraje náročné. Nejprve zasahovali u dopravní nehody, následně se hasiči okamžitě přesunuli k další události. Jednalo se o záchranu koně, který v obci Luka na Českolipsku uvízl v jímce hluboké 2–3 m. Při příjezdu hasičů se kůň nacházel na boku skoro celý v ...