Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > světový sport > Nová a ještě bohatší sezóna v Arábii klepe na dveře

Nová a ještě bohatší sezóna v Arábii klepe na dveře

O jedenáct let později, navíc za přítomnosti legend Lestera Piggotta a Willie Carsona, spatřilo světlo světa první oficiální závodiště Nad Al Sheba. A za několik málo dní se zraky dostihových fanoušků po celém světě budou opět upírat k nové sezóně ve Spojených arabských emirátech. Můžeme se těšit hned na několik zajímavých novinek.

Tamní dostihová autorita navýšila počet dostihových dní z 50 na 53 (2 navíc v emirátu Sharjah a jeden na závodišti Meydan). Sezóna 2011-12  bude obsahovat celkem 34 grupových dostihů včetně sedmi se statusem Gr.1, devíti se statusem Gr.2, deseti se statusem Gr.3 a osmi se statusem Listed.

Sezona začne podobně jako v minulých letech na příměstském závodišti v Jebel Ali 5.listopadu (celkem se zde uskuteční 11 mítinků). V emirátu Abu Dhabi se začne běhat 6.listopadu (celkem 15 mítinků). Sharjah zahajuje o 20 dní déle (celkem 6 mítinků). Velkolepý Meydan vstoupí do své třetí sezóny 10.listopadu.

Oproti zvyklostem dojde také v několika případech k posunutí času na dřívější dobu. Začátek dostihového dne stanovený na 15. hodinu odpolední je v plánu 25.listopadu a 23.prosince. Silvestrovský mítink začne také netradičně, a to v 16.30 hodin.

Celkem se pro nadcházející sezónu dočkalo navýšení statutu 6 dostihů.

Al Maktoum Challenge – Round III, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších dostihů v U.A.E., figiruje mezi třemi testy, které nově patří do kategorie Gr.1. Přípravný test na 10ti milionový DWC (Gr.1) se poprvé uskutečnil v 1994 a tendy se stal kořistí godolphinského Cezanne. Domácí stáj slavila úspěchy následně s Doker Straits (95), Tamayaz (96), Kammtara (97), Spindrift (99), Dubai Millennium (00), Street Cry (02), Grandera (03), Electrocutionist (06) a Jalil (08). Tři z nich, ti tučně zvýrazněni, posléze dobyli samotný Dubai World Cup.

Do stejné kategorie náleží ještě Al Quoz Sprint a Jebel Hatta. Další dva dostihy označené jako Listed se nyní dočkaly povýšení na Gr.3 – FIREBREAK STAKES a Nad Al Sheba Trophy. Al Maktoum Challenge –Round II se může opřít o statut dostihu Gr.2 z původního Gr.3. Závodiště v Abu Dhabi získalo jeden dostih úrovně Gr.3 a dva Listed, Jebel Ali tři Listed zkoušky.

10.3.2012 proběhne na závodišti Meydan inaugurační mítink nazvaný „Super Saturday“, poslední příprava před 17. ročníkem Dubai World Cup. Ten se o slovo přihlásí o tři týdny později. Jestliže byl v roce1996 galavečer tvořený šesti dostihy, v tom příštím, stanoveném na 31. březen, jich bude devět. Potkají se v něm nejlepší koně od sprinterů po ultravytrvalce, na umělém povrchu i trávě Al Quoz Sprint bude pátým dostihem úrovně Gr.1 v rámci DWC. Těmi dalšími jsou: Dubai Duty Free, Dubai Shema Classic, Dubai Golden Shaheen a již zmiňovaný vrchol vrcholů. Loni byl zmiňovaný dostih posunutý z Gr.3 na Gr.2, ale k momentální „jedničce“ mu výrazně pomohl v něm dvakrát vítězný JJ The Jet Plane.

Novou součástí ostře sledovaného mítinku se poslední březnový den stane Dubai Gold Cup (Gr3, 1milion, tráva, 3.200m). Nejdelší dostih dne výrazně přispěje k novému rekordu. Během jediného večera bude na dotacích rozdáno 27,250 milionů USD a proto si ho v kalendáři můžeme označit jako nejbohatší dostihový den na světě.

Dubai Racing Carneval, který má v  kalendáři své pevné místo od roku 2004, byl přejmenován a nyní nese název Dubai World Cup Carnival. Začne 5.1.2012 a bude ho tvořit celkem 16 mítinků. Posun v čase se týká 20.1. a 3.2., na tyto dny je plánovaný začátek ve 15.00 hod místního času. Součástí Carnevalu bude třetí ročník tzv. „Meydan Masters Jockey Challenge“ ve dvou termínech (5. a 6.ledna).

Mediální zájem o dění ve slunné Arábii prozatím není velký, zákulisním zpestřením proto může být maximálně informace týkající se jedné důvěrně známé tváře z arabských drah. Kevin Shea byl koncem září u svého „chlebodárce“ M. de Kocka navštívit plemeníka Archipenka v Landwades Stud v Newmarketu. Během návštěvy se mu ovšem stal incident, při kterém spadl ze schodů tak nešťastně, že ho zranění vyřadilo na šest týdnů z ježdění. Podle místních novin se po loňském zisku prvního a druhého místa namlsaní Japonci opět soustředí na DWC. Letos by do hry měl vstoupit šestiletý  SMART FALCON, mnohonásobný vítěz v tréninku Kena Kosakiho, jenž všech šest posledních prvenství dosáhl v grupové společnosti. Mezi ty smutnější zprávy patří ta, že CAPE BLANCO, v letošním DWC čtvrtý za Victoire Pisa, se do Dubaje již nepodívá. Kvůli následkům z říjnového zranění odchází vítěz irského Derby s bilancí 9 vítězství z 15 startů z dráhy a míří do chovu.

—–

foto: Marcela Klingorová

 

Předchozí: Březost klisen
Následující: Mostecké loučení s novým časovým rekordem
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...