Home > Zpravodajství > informujeme vás > Nová bryčka sveze v rožnovském muzeu i vozíčkáře

Nová bryčka sveze v rožnovském muzeu i vozíčkáře

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm uvedlo koncem loňského roku do provozu bryčku za koně, na které se mohou svést i handicapované osoby. Tímto krokem se snaží v Rožnově zpřístupnit kopcovitý areál Valašské dědiny i vozíčkářům. Ti se kvůli vysokým prahům nedostanou do jednotlivých historických objektů. Takto se alespoň bez problémů dostanou do areálu Valašské dědiny, aby si mohli prohlédnout exteriéry.

Bryčka Rožnov pod Radhoštěm

Pro tento účel byla zřízena veřejná sbírka, ve které se v období od 14. září 2010 do 11. srpna 2013 vybralo 304 798 Kč, což je jen o 383 korun méně než byly celkové náklady na výrobu bryčky (projektová dokumentace, samotná výroba a postroje pro koně).

Na vypracování projektu se podílela i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Její studenti se zapojili formou soutěže, v níž museli mimo jiné také respektovat prostředí, ve kterém se bryčka bude pohybovat. Zvítězil návrh Jakuba Vernera.

Další fází byla samotná výroba. Vhodného výrobce hledali dokonce i v Polsku. Nakonec však kočár vyráběla česká firma. Konkrétně firma Iva Exnara z Havlíčkova Brodu, která se zabývá výrobou historických kočárů a postrojů.

Na bryčce mohou jet dvě handicapované osoby včetně vozíčků (i těch těžkých elektrických, které mohou vážit až 150 kg) a dvě osoby jako doprovod. Bryčka bude sloužit i nehandicapovaným návštěvníkům, kterých se může svést až 8. Jezdit se bude v areálu Valašské dědiny především během hlavní turistické sezony – tedy v červenci a srpnu. Pro další zájemce je možnost jízdu si objednat a to buď telefonicky nebo e-mailem. Poplatek za svezení bude 40 korun pro dospělé a 20 korun pro děti. Hodinové zapůjčení bryčky vyjde na 600 korun.

Čtěte také:  Parkurový Světový pohár v Olomouci se posouvá. Proběhne na konci srpna

Bryčku bez nákladu utáhnou dva lidé. V plném obsazení pár koní. Muzeum disponuje vlastními chladnokrevnými koňmi plemen norik a slezský norik, které bude využívat.

Foto: archiv Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm

norik Rožnov pod Radhoštěm slezský norik Valašské muzeum v přírodě
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Digitalizace fondů státního zámku Slatiňany
Následující: Měření výšky sportovních pony nově

Zanechte komentář