Home > Zpravodajství > informujeme vás > NP Šumava se zbavuje koní

NP Šumava se zbavuje koní

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava v loňském roce zahájila projekt návratu chladnokrevných koní na Šumavu. Loni proto nakoupila šest párů koní plemene slezský norik. Ti se podíleli nejen na těžbě dřeva, ale také vozili turisty, jak v létě, tak v zimě na saních. Současné vedení parku koně nyní ale prodává. Neznamená to, že by koně ze Šumavy zmizeli, pouze si je budou nově pronajímat. Využívat vlastní koně se parku nevyplatí.

P1010694

Ilustrační fotografie

Pořízení koní, vybavení, vozů a úpravy stájí stály téměř 4,5 milionu. Roční provoz vyjde zhruba na 2,5 milionu. Výnos je však pouze půl milionu. Za prvních devět měsíců letošního roku činily náklady na projekt 1,9 milionu, výnosy byly v hodnotě 400 tisíc. Do nákladů lze např. započítat krmení pro koně, veterinární péči, kování koní, dopravu koní ze stájí do lesa a další.

Současný ředitel parku Pavel Hubený označil projekt ihned po svém nástupu za ztrátový a jako mrhání prostředků daňových poplatníků. Navíc podle jeho vyjádření mají záchranu koňských plemen a jejich rozšiřování na starosti jiné instituce než národní parky. Podle bývalého ředitele Jiřího Mánka neměl být projekt ziskový. Měl naopak mimo jiné přinášet nadstavbu v podobě zachování tradičního řemesla.

Mezi návštěvníky Šumavy se staly velmi populární i projížďky v kočáře, resp. v zimě na saních. Nyní o ně návštěvníci přijdou.

Chladnokrevník Kůň do lesa Šumava
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Kůň nepřežil střet s osobákem
Následující: Klusácké “hody“ na Hipodromu Bravantice
x

Mohlo by vás zajímat

Agy ve stopách svého otce, sáhne také na titul Nejkrásnější kůň ČR?

Třetí divizi internetové ankety Nejkrásnější kůň ČR 2016 – C chladnokrevných plemena ovládl 1699 Agy. Tento netypicky zbarvený zástupce českomoravského belgika jakoby kráčel ve stopách svého otce 2881 Agar, který dokonce zvítězil v premiérovém ročníku ankety Nejkrásnější kůň ČR – 2010. Bělouš Agy získal s přehledem 289 hlasů. V těsném ...