Home > Zpravodajství > domácí sport > O víkendu národní všestrannost

O víkendu národní všestrannost

Týden po mezinárodních závodech a olympijské kvalifikaci ve všestrannosti se na Dostihovém závodišti v Pardubicích budou konat další soutěže v této jezdecké disciplíně. V sobotu 6. srpna a v neděli 7. srpna se v areálu u Taxisova příkopu uskuteční tradiční národní závody. A stejně jako před týdnem bude jejich součástí i mistrovství České republiky. Zatímco o minulém víkendu o medaile bojovali senioři, tentokrát bude ve hře vůbec premiérový český titul v soutěži družstev.

„Dá se očekávat, že nás čekají zajímavé závody, které budou početně i kvalitativně obsazeny velice dobře. Teď jenom doufáme, že počasí bude příznivější než o minulém víkendu a než před rokem při těchto závodech, kdy jsme byli nuceni zrušit dvě soutěže. Snad to tentokrát bude lepší, vše proběhne bez problémů a nikomu se opět nic nestane,“ pronesl Jaroslav Grodl, sportovní manažer Dostihového spolku a.s. Pardubice.

 

Jezdci o nadcházející národní závody ve všestrannosti na pardubickém závodišti projevili velký zájem. Přihlášeno je celkem 147 dvojic. Individuální soutěže budou mít i mezinárodní punc. Představí se v nich čtyři jezdci ze Slovenska a stejný počet závodníků z Rakouska. Bude mezi nimi mimo jiné už tradiční účastnice pardubických soutěží Margit Appelt, která se v roce 2004 představila na olympijských hrách v Aténách. Zkušená rakouská reprezentantka by měla startovat se třemi koňmi.

„Účast by měla být jedna z nejvyšších v historii těchto národních závodů. Startovat bude řada jezdců z tuzemské špičky. A jsme pochopitelně rádi, že u nás objeví i zahraniční účastníci,“ řekl Jaroslav Grodl.

Čtěte také:  Modrožluté barvy stáje Dr. Charvát ovládly sobotní Pardubice

Po týdnu se na pardubickém závodišti znovu představí Radka Dvořáková.

Podruhé v letošní sezoně se na pardubickém závodišti uskuteční mistrovství České republiky. Bude se jednat o vůbec premiérový šampionát družstev. Týmy reprezentující jednotlivé oblasti mohou tvořit tři až čtyři jezdci, v nichž musí být minimálně jeden junior a maximálně dva senioři. Započítávat se budou výsledky tří nejlepších jezdců z družstva. „V soutěži bude startovat sedm družstev,“ poznamenal Jaroslav Grodl.

Kromě mistrovství České republiky družstev jsou při nadcházejících národních závodech vypsány ještě další tři soutěže. Budou to stupně Hobby Z, ZL (52 přihlášek – nejpočetněji obsazená soutěž) a L, který bude současně III. ročníkem Memoriálu Milady Barešové. Do něho je mimo jiné přihlášena šestinásobná vítězka finále Zlaté podkovy Radka Dvořáková s trojicí koní Damila, Bajkar Secret a Porlana nebo účastník pardubické olympijské kvalifikace Petr Veselovský, který se tentokrát představí s koněm Teacher´s.

 

Na rozdíl od minulého týdne mají národní závody dvoudenní program. V sobotu 6. srpna se bude začínat v 8.00 hodin (pozn.: podle počtu startujících je možný posun už na 7.00). Na dvojice nejprve čeká drezura na pískovém kolbišti a zhruba do čtyřiceti minut se přesunou na sousední trávu na parkur. „Vzhledem k počtu startujících budou na písku dva drezurní obdélníky a na trávě budou postaveny dva parkury,“ uvedl Jaroslav Grodl.

V neděli 7. srpna se bude začínat v 9.00 hodin. Na programu bude kros na dostihové dráze. „Nižší soutěže půjdou dopoledne a tratě budou vedeny tradičně v lesíku a kolem něho, abychom nepoškodili dráhu,“ uvedl Jaroslav Grodl, který je zároveň autorem tratí. „Mistrovství republiky družstev se půjde na úrovni jednohvězdičkové soutěže. Trať tedy bude podobná jako před týdnem při CIC1*.“

Čtěte také:  Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Diváci mají po oba dny vstup zdarma. Nedělní kros už tradičně mohou sledovat přímo z dostihové dráhy ve vyhrazených prostorech.

Foto: Jaroslav Šindelář

Předchozí: Význam a využití koní včera a dnes
Následující: XII. den metropolitní sezóny: Středoevropský pohár
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...