Home > Zpravodajství > Fotogalerie > Ostravští hasiči trénovali v Brně manipulaci se závěsnou sítí na koně

Ostravští hasiči trénovali v Brně manipulaci se závěsnou sítí na koně

Jedenáct ostravských profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) trénovalo v pondělí 17. října2016 ve Školním a výcvikovém zařízení (ŠVZ) HZS ČR – středisko Brno manipulaci s jejich novou závěsnou sítí Equivet na záchranu koní, skotu a dalších velkých zvířat ze studní, výkopů či bahna. Peníze na síť poskytlo hasičům Statutární město Ostrava.

Neobvyklý teoretický a hlavně praktický výcvik pro příslušníky HZS MSK, který vedli členové veterinární záchranné služby Brno, zprostředkovala MVDr. Lýdie Čačková z občanského sdružení EDUvet.cz. Stejnou závěsnou síť používá pro velká zvířata i zmíněná brněnská záchranná služba, jediná tohoto typu v ČR a zřejmě i ve střední Evropě (oficiální název: Horse Emergency, více nawww.konskazachranka.cz).

Brněnská veterinární záchranná služba přivezla na výcvik novou maketu dospělého koně (hmotnost 200 kg), která měla ohebné klouby a dokonce i vyměnitelné uši, aby se upřesnila nálada koně během simulované záchrany. Nedávný nákup ve Velké Británii přišel zhruba na 300 tisíc korun. Díky pohyblivým končetinám šlo simulovat pád koně do výkopu i úzké studny.

Ostravští hasiči probrali v dopolední teoretické části nejrůznější způsoby záchrany koní a skotu, včetně instruktážních videí z celého světa. Přednášející se zaměřili na nejčastější chyby, kterých se horliví hasiči a další záchranáři dopouštějí a při kterých může dojít ke zranění hasiče nebo zachraňovaného zvířete.

V praktické části v areálu brněnské ŠVZ si ostravští hasiči natrénovali správné použití jejich nové záchranné sítě, včetně klidného chování a pohybu u zachraňovaného zvířete. Brněnští záchranáři jim ochotně prozradili i další možnosti bezpečných úvazů lany, popruhy či hasičskými hadicemi, pokud by nešlo síť použít.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Figurína koně stála nejdříve pod záchrannou konstrukcí, kterou jihomoravští veterinární záchranáři používají, pak ve výkopu a nakonec byla vměstnána i do úzké studny. Při nácviku záchrany asistoval autojeřáb ŠVZ Brno.

Moravskoslezští hasiči zasahují v posledních letech každým rokem průměrně u 120 událostí, kdy je nutné zachránit nějaký druh zvířete. Záchrana koní a dalších velkých hospodářských zvířat z obtížně přístupných prostor se ročně pohybuje v Moravskoslezském kraji kolem deseti případů, tento typ záchrany je ale velmi náročný a složitý. Nová síť (včetně výcviků) má tyto zásahy zjednodušit, urychlit a eliminovat rizika poranění zachraňovaných zvířat.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

hasiči záchranná síť
Předchozí: Zajímavosti vrcholu závěrečného dostihového dne pardubické sezóny
Následující: Vítěz Velké národní ve Švédsku se ukázal i v Pardubicích

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Vánoční pomoc od hasičů

Také na Štědrý den vyjížděli hasiči na pomoc koni dostat se zpět na nohy. Tentokrát to byla jednotka HZS Benešov, která vyjela pomoci koni, který upadl na pastvině v Nové Vsi a nedokázal se sám zvednout. Za pomoci popruhů, sítě na zvířata a zemědělské techniky se nakonec podařilo zvíře postavit zpět ...