Home > Zpravodajství > informujeme vás > Ostravští hasiči zachraňovali koně se zraněnou nohou pod kovovou lávkou

Ostravští hasiči zachraňovali koně se zraněnou nohou pod kovovou lávkou

Tři jednotky ostravských profesionálních hasičů se zapojily v sobotu 30.5.2015 v podvečer do záchrany osmnáctileté klisny Alky, která nešťastně uklouzla při přecházení kovové lávky přes potok v ostravském okrajovém obvodu Proskovice a levá zadní noha se jí dostala pod lávku. Zranila si jí a viditelně krvácela.

Nehoda se stala v sobotu kolem půl čtvrté odpoledne. Mladá jezdkyně si chtěla zkrátit cestu do stáje a převáděla krásnou klisnu Alku přes úzkou kovovou lávku. Koni podklouzla noha a dostala se pod ní, zpět už ne.

na-zachrane-klisny-v-ostraveproskovicich-se-podilely-tri-ostravske-jednotky-3-3

Po zavolání na tísňovou linku hasičů postupně vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – z ostravských stanic Hrabůvka, Přívoz a Zábřeh. První pohled nevěstil nic dobrého. Vystresovaný kůň bezmocně ležící v tratolišti krve a nad ním vyděšená jezdkyně, která si už příště určitě cestu zkracovat nebude. Odhady pesimistické.

Přesto hasiči okamžitě zavolali veterináře a pustili se v menším počtu (kvůli vystresované klisně) do pomoci popruhy a dalšími pomůckami. Odhodlání pomoci nebohému zvířeti završil veterinář, který mu píchl uklidňující injekci a zavelel intenzivně táhnout popruhy, uvázanými za přední nohy koně.

Po chvíli byla Alka opravdu venku ze zajetí. Veterinář jí nohu rychle ošetřil a prohlásil, že není zlomená a že není důvod k pesimismu. Protože však uklidňující lék stále působil, chvíli bezvládně ležela na boku. Pak zvedla hlavu, stočila se víc na břicho a dokonce přijala trochu pitné vody z hasičského auta a hasičského kbelíku.

Čtěte také:  Parkurové týmy pro GCL 2020: Prague Lions mají dva nové jezdce

na-zachrane-klisny-v-ostraveproskovicich-se-podilely-tri-ostravske-jednotky-10-3

Druhý veterinář, který kolegu vystřídal a měl se postarat o zašití rány na noze, prohlásil, že kůň se na 99 procent postaví sám na nohy a ještě bude schopen odkulhat domů. Na tento okamžik čekala poslední z jednotek (Hrabůvka), která na místě čekala kvůli případné pomoci (a třeba i zavolání těžké techniky). Té naštěstí nebylo potřeba – Alka se opravdu zvedla a hasiči mohli na základnu.

Kompletní fotogalerie ze záchrany

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

hasiči záchrana koně
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: „Vše klaplo, jak mělo,“ hodnotil vítězství Zarifa Josef Váňa
Následující: Nejkrásnější kůň: Vinnie, Jednoočko modré a Šikula

8 komentářů

  1. Jak může někdo napsat že nešťastně uklouzla když tam nemáco dělat blbka co jí nepatří kůn do ruky, viděl jsem koně co si propíchl břicho když propadl lávkou a slečna neměla ani na doktora. Používejte laskavě hlavu nejen na čepici.Více…

  2. Človek vyvedie mnoho volovín a uvedomí si to až potom.Neodsudzujte ju,zle sa stane hned.Hlavne že je všetko v poriadku a z tohto sa poučí veľa ludí ktorí majú v blízkosti takéto mostíky…

  3. Šak jenom nějaká kráva, může lest na kovový most s okutým koněm.

  4. Hlavně,že to dobře dopadlo a kobylka bude v pořádku!!Skvělá práce hasičů a veterinářů!!!

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Vánoční pomoc od hasičů

Také na Štědrý den vyjížděli hasiči na pomoc koni dostat se zpět na nohy. Tentokrát to byla jednotka HZS Benešov, která vyjela pomoci koni, který upadl na pastvině v Nové Vsi a nedokázal se sám zvednout. Za pomoci popruhů, sítě na zvířata a zemědělské techniky se nakonec podařilo zvíře postavit zpět ...