Home > Zpravodajství > informujeme vás > Ostravští hasiči zachraňovali koně se zraněnou nohou pod kovovou lávkou

Ostravští hasiči zachraňovali koně se zraněnou nohou pod kovovou lávkou

Tři jednotky ostravských profesionálních hasičů se zapojily v sobotu 30.5.2015 v podvečer do záchrany osmnáctileté klisny Alky, která nešťastně uklouzla při přecházení kovové lávky přes potok v ostravském okrajovém obvodu Proskovice a levá zadní noha se jí dostala pod lávku. Zranila si jí a viditelně krvácela.

Nehoda se stala v sobotu kolem půl čtvrté odpoledne. Mladá jezdkyně si chtěla zkrátit cestu do stáje a převáděla krásnou klisnu Alku přes úzkou kovovou lávku. Koni podklouzla noha a dostala se pod ní, zpět už ne.

na-zachrane-klisny-v-ostraveproskovicich-se-podilely-tri-ostravske-jednotky-3-3

Po zavolání na tísňovou linku hasičů postupně vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – z ostravských stanic Hrabůvka, Přívoz a Zábřeh. První pohled nevěstil nic dobrého. Vystresovaný kůň bezmocně ležící v tratolišti krve a nad ním vyděšená jezdkyně, která si už příště určitě cestu zkracovat nebude. Odhady pesimistické.

Přesto hasiči okamžitě zavolali veterináře a pustili se v menším počtu (kvůli vystresované klisně) do pomoci popruhy a dalšími pomůckami. Odhodlání pomoci nebohému zvířeti završil veterinář, který mu píchl uklidňující injekci a zavelel intenzivně táhnout popruhy, uvázanými za přední nohy koně.

Po chvíli byla Alka opravdu venku ze zajetí. Veterinář jí nohu rychle ošetřil a prohlásil, že není zlomená a že není důvod k pesimismu. Protože však uklidňující lék stále působil, chvíli bezvládně ležela na boku. Pak zvedla hlavu, stočila se víc na břicho a dokonce přijala trochu pitné vody z hasičského auta a hasičského kbelíku.

Čtěte také:  Hasiči opět pomáhali koním

na-zachrane-klisny-v-ostraveproskovicich-se-podilely-tri-ostravske-jednotky-10-3

Druhý veterinář, který kolegu vystřídal a měl se postarat o zašití rány na noze, prohlásil, že kůň se na 99 procent postaví sám na nohy a ještě bude schopen odkulhat domů. Na tento okamžik čekala poslední z jednotek (Hrabůvka), která na místě čekala kvůli případné pomoci (a třeba i zavolání těžké techniky). Té naštěstí nebylo potřeba – Alka se opravdu zvedla a hasiči mohli na základnu.

Kompletní fotogalerie ze záchrany

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

hasiči záchrana koně
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: „Vše klaplo, jak mělo,“ hodnotil vítězství Zarifa Josef Váňa
Následující: Nejkrásnější kůň: Vinnie, Jednoočko modré a Šikula

8 komentářů

  1. Jak může někdo napsat že nešťastně uklouzla když tam nemáco dělat blbka co jí nepatří kůn do ruky, viděl jsem koně co si propíchl břicho když propadl lávkou a slečna neměla ani na doktora. Používejte laskavě hlavu nejen na čepici.Více…

  2. Človek vyvedie mnoho volovín a uvedomí si to až potom.Neodsudzujte ju,zle sa stane hned.Hlavne že je všetko v poriadku a z tohto sa poučí veľa ludí ktorí majú v blízkosti takéto mostíky…

  3. Šak jenom nějaká kráva, může lest na kovový most s okutým koněm.

  4. Hlavně,že to dobře dopadlo a kobylka bude v pořádku!!Skvělá práce hasičů a veterinářů!!!

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Hasiči opět pomáhali koním

V sobotu 26. října vyjížděli hasiči na pomoc dvěma koním – nejprve v Karlovarském a poté v Pardubickém kraji. Zvednout koně zpět na nohy pomáhali hasiči dopoledne u Březové na Sokolovsku. Kůň spadl do terénní prohlubně a nedokázal sám vstát. Zvíře se podařilo s použitím techniky postavit, na místě ho zkontroloval veterinář. ...