Home > Zpravodajství > domácí sport > Šoupal s Cornadou-K předčili favority VC Kolína: FOTOGALERIE

Šoupal s Cornadou-K předčili favority VC Kolína: FOTOGALERIE

Napínavou podívanou nabídla divákům Velká cena Kolína, kterou vyvrcholily v Ptýrově na Mladoboleslavsku čtyřdenní závody Skokového poháru České pojišťovny. Ve finálovém parkuru hlavní soutěže největší favorité překvapivě chybovali a šťastným vítězem se stal Martin Šoupal s Cornadou-K. Kompletní fotogalerii najdete zde a také v sekci FOTOGRAFIE.

Martin Šoupal a Cornada-KMartin Šoupal a Cornada-K

Na start parkurové soutěže s nejvyšším stupněm obtížnosti (T**, 150 cm), jíž bylo v České republice možné sledovat letos poprvé, nastoupilo 33 dvojic. Stavitelé Václav Drbal s Janem Šímou opět velmi dobře odhadli výkonnostní úroveň účastníků a šest z nich postoupilo do finále bez bodové penalizace. Do boje o nejvyšší příčky se tak zapojili i čtyři soutěžící se 4 trestnými body. Mezi nimi byl např. Jiří Skřivan s Kallisto. Finálový parkur pro tuto doposud zřídka chybující klisnu však nedopadl dobře. Poboření překážek s čísly 2, 3, 4A a následné vyhnutí druhého skoku v kombinaci (4B) znamenalo v důsledku zatížení dalšími 18 body. Jak se však ukázalo, příčina byla technického rázu. „U jedné z kamaší na zadních nohou praskl řemínek, což Kallisto vyvedlo z koncentrace a následovalo několik shození,“ zdůvodnil Jiří Skřivan. Přesto si nakonec připsal do pohárového žebříčku 10 bodů a ty ho udržely v průběžném vedení seriálu.

Finále nedopadlo podle představ ani pro dalšího z favoritů. Jiří Hruška s Aristem-Z byl jedním z bezchybných po základním kole, ale zopakovat se mu tento výsledek již nepodařilo. Nejprve přišlo zaváhání na mohutném oxeru s číslem 3 a pak ještě na šestém skoku.  Musel se tak tentokrát spokojit pouze se sedmým místem.
Po dvou koních měli ve finále Aleš Opatrný a Jiří Luža. Opatrného Nobel přidal ke čtyřem trestným bodům ze základního parkuru další čtyři a díky velmi slušnému času skončil šestý. „Distanci mezi skoky 4B a 5 jsem šel na pět cvalových skoků, což se neukázalo jako správné rozhodnutí,“ uvedl jezdec důvod chyby na páté překážce. O mnoho větší šance měl s devítiletou klisnou Connycor. Tu jezdí Opatrný od letošního února, kdy započal spolupráci s Michaelem Steinbrecherem z rakouského Wiener Neustadtu. Na Ptýrově s ní zvítězil v sobotní generálce na Velkou cenu a také do finále této vrcholné soutěže nastupoval z vedoucí pozice. Změna taktiky mu bohužel nepomohla, neboť Connycor dvakrát chybovala v závěrečné části. I když měla vůbec nejkratší čas, osm trestných bodů na lepší než páté místo nestačilo.

Čtěte také:  Tým žokejů v zápolení gladiátorů vybojoval třetí místo

Jiří LužaJiří Luža

Přestože Jiří Luža absolvoval s oběma svými koňmi finále bez zaváhání, ani on na vítězství nedosáhl. Land Rebel-S si nesl čtyřbodové zatížení z úvodu soutěže, s Ronaldem-S se jezdec připravil o příčku nejcennější taktickou chybou. Ještě těsně před startem se rozhodoval, zda si zkrátit dráhu podjetím skoku s číslem jedna po absolvování třetí překážky. Nakonec jej objel, což ho stálo cenné sekundy, které ztrácel na průběžně vedoucího jezdce Martina Matějku s Kar Karem MM. Jeho dvojnásobně bezchybný výkon byl největším překvapením dne, ale senzace v podobě vítězství se nekonala. O sedm desetin sekundy rychlejší jízdu předvedl totiž Martin Šoupal s Cornadou-K. „Myslím, že mi hodně ke konečnému výsledku pomohla startovní pozice, kterou jsem si zajistil v základním parkuru. Věděl jsem tak, jak jela většina mých soupeřů a mohl jsem se tomu přizpůsobit. Zda po trojce podjedu jedničku, jsem se však rozhodl až v daný okamžik. Vzhledem k tomu, že byla nad oxerem naprosto vyvážená, rozhodl jsem se trasu takto zkrátit a vyšlo to,“ konstatoval Martin Šoupal. Vítězstvím si připsal důležitých 18 bodů do Skokového poháru České pojišťovny a rázem se posunul z 24. na 5. místo. Přitom byl až posledním jezdcem, který nahlásil, jakého ze dvou koní si zvolí pro možné bodování v extraligovém žebříčku. „Tušil jsem, že parkur bude hodně obtížný a bude více vyhovovat silovějšímu Canonovi. Toho ovšem tyto závody nezastihly v psychické pohodě, a tak jsem přece jen raději vybral techničtější Cornadu-K,“ svěřil se. Rozhodnutí se ukázalo jako prozíravé, jelikož Canon po třech chybách ani nepostoupil do závěrečné části.

Čtěte také:  Maher to dokázal! Šampion GCT zvítězil i v pražské Super Grand Prix

IMG 5522 kopieMartin Matějka s Kar Karem MM

Ještě před začátkem nedělní Velké ceny Kolína proběhly tři rámcové soutěže. Poslední možnosti bodovat ve čtvrtém kvalifikačním kole Kolowrat Junior Cupu využil nejlépe Jiří Tměj, který na stupni S** (130 cm) zvítězil v sedle klisny Corsiky Mag Centrum. Výrazně tak upevnil svoji vedoucí pozici v průběžném bodování. Příští kolo se navíc koná za 14 dní v Suché u Litomyšle, což je domovská stáj tohoto jezdce. Dá se tak očekávat jeho další zvýraznění odstupu od zbývajících soupeřů.

Jiří TmějJiří Tměj

V otevřené soutěži stupně S** vybojovala prvenství Šárka Schmaus s Rascaldinem. Na parkuru o úroveň nižším (L**, 120 cm) se v dopoledních hodinách nejvíce dařilo Jakubovi Smrčkovi s klisnou Salome 4. Kompletní výsledkové listiny a další zajímavé informace najdete na www.skokovypohar.cz. Hodinový záznam Velké ceny Kolína připravuje do svého vysílání Česká televize. Premiéra pořadu je naplánována v úterý 29. května od 16.40 hodin na programu ČT4. V plánu je pak dalších pět repríz i možnost sledování přes internet.

Kompletní výsledkové listiny najdete ZDE. Více fotografií najdete v KLUBOVNĚ resp. v sekci fotografie!

Předchozí: Mistrovství pony Středočeské oblasti má své vítěze
Následující: Jarní handicap: Donn Halling opět neporažen
x

Mohlo by vás zajímat

Hřebci divokých koní našli dočasné útočiště na Kozmických ptačích loukách

Skupina třinácti hřebců z milovické rezervace velkých kopytníků přijela 22. listopadu odpoledne na Kozmické ptačí louky na Opavsku. Vytvořili tak první rezervaci divokých koní v Moravskoslezském kraji. „Původně mělo na cestu vyrazit čtrnáct hřebečků. Ale jedno z mláďat, které mělo velmi ostražitou matku, se nepodařilo nalákat do aklimatizační ohrady, kde ...