Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Paradrezurní mistrovství ČR počtvrté v Hradištku

Paradrezurní mistrovství ČR počtvrté v Hradištku

První říjnový víkend se v areálu Jezdecké školy Equus Kinsky v Hradištku u Sadské koná již počtvrté mistrovství České republiky v paradrezuře. O medaile se utká celkem 14 soutěžních dvojic a dalších 7 odstartuje v Ceně Zuzky pro neklasifikovatelné a začínající jezdce.

Anastasja Vištalová. Foto: Josef Malinovský

Anastasja Vištalová se letos zúčastnila Světových jezdeckých her. Foto: Josef Malinovský

Velkým zpestřením bude účast německých jezdců, kteří odstartují v rámci otevřených soutěží. Bude tak zajímavé porovnávat výkony domácích účastníků s těmi z jezdecky nejvyspělejší země. V kategorii 1A se vedle loňského stříbrného medailisty Lukáše Hnáta představí Němka Silvia Logemann se dvěma svými koňmi – Rothana a Danjo AS. Konkurenci ve své třídě 1B nebude mít obhájkyně mistrovského titulu Anastasja Vištalová s Jambem, jež byla jelinou paradrezurní účastnicí letošních Světových jezdeckých her konaných v Normandii. Jediná jezdkyně – Jana Berušková s Narcisem – předvede své výkony ve skupině II. Zato skupina III bude mít velice silnou konkurenci. Z Čechů jistě bude na přední pozice útočit Jan Rous s Lilií, který před rokem získal bronz a nejednou se stal v minulosti i mistrem republiky. Další naše jezdce Kateřinu Lesovou s Violou 9 a Helenu Novotnou s Goliášem doplní ještě dvě německé reprezentantky Bettina Sonntag s Quelle Couleur a Martina Bezinger s koňmi Picaro 67 a Fulton ´s Point. Poslední kategorie IV má na seznamu přihlášených dva jezdce, přičemž Jiří Giogas nastoupí se dvěma koňmi – s Agathou a Lancelotem. Konkurovat mu bude Zuzana Fialová s Afroditou.

Čtěte také:  V Derby nečekaně triumfovala Blessed Kiss

V Ceně Zuzky se budou snažit předvést co nejlepší výkony Petr Novák, Tereza Bubcová, Jan Decastelo, Barbora Voslařová, Jarmila Plháková, Petra Nálepková a Jan Rous. Ten v této soutěži nastoupí s Codamem, který nemá vyjetou drezuru pro účast v mistrovském závodu. Zajímavostí je jistě skutečnost, že ve funkci hlavní rozhodčí bude Jane McGarel-Groves, FEI mezinárodní rozhodčí z Velké Británie. Ve sboru rozhodčích jí doplní Pavla Loudová a Hana Štěpánová.

Paradrezura je drezura upravená pro handicapované jezdce, vychází z drezury jakožto klasické jezdecké disciplíny. Paradrezurní úloha obsahuje cviky, jejichž obtížnost je daná handicapem jezdce – ti s nejtěžším postižením jezdí jen v kroku, ti s nejlehčím omezením  (včetně nevidomých) jezdí úlohy srovnatelné s úlohami stupně L a S pro zdravé jezdce. Rozhodčí paradrezury nevědí, jaký má jezdec přesný handicap, jejich úkolem je zhodnotit, jak byl cvik předveden a celkový dojem z předvedené úlohy v dané kategorii. Jezdci s různým typem handicapu jsou rozděleni do několika skupin, např. nevidomí, jezdci bez končetin, s těžkou poruchou koordinace a rovnováhy atd. Jezdci v jednotlivých skupinách mohou používat různé kompenzační pomůcky, např. poutka na otěžích, poutko u sedla, speciální úpravy sedla, použití hlasové pomůcky, u očních vad signalizátor písmen apod. Samozřejmě nic z toho, co parajezdec při jízdě používá, nesmí být pro koně bolestivé nebo mu jakkoliv jinak vadit. Více se dozvíte na adrese www.klubkvitek.estranky.cz.

Hradištko u Sadské mistrovství čr paradrezura
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Vrchol překážkové sezony je tady, v Pardubicích finišují s přípravami
Následující: V říjnu finišuje venkovní jezdecká sezona

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Čeští jezdci budou na Světových jezdeckých hrách startovat ve čtyřech disciplínách

Ve čtyřech disciplínách bude mít Česká republika zastoupení na Světových jezdeckých hrách. Nominaci na jezdeckou událost roku, kterou bude od 10. září hostit americký Tryon, oznámila Česká jezdecká federace. Česko budou na prestižním podniku reprezentovat v parkurovém skákání Ondřej Zvára s Cento Lanem a Emma Augier de Mussac s Divou, ...