Home > Zpravodajství > domácí sport > Parkurový Světový pohár v Olomouci jde do finále

Parkurový Světový pohár v Olomouci jde do finále

Mezinárodní parkurové závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 pokračovaly v sobotu 25. června dalšími pěti soutěžemi. Pro jezdce do 25 let byla přichystána závěrečná Grand Prix a finále měli na programu i mladí koně.

Zuzana Zelinková. Foto: archiv pořadatele

Zuzana Zelinková. Foto: archiv pořadatele

Začínalo se tzv. Silver tour na výšce 135 centimetrů. V této soutěži na čas předvedla nejrychlejší a bezchybný výkon Linda Bratomi s holštýnksou klisnou Chanel 353. Ta projela v čase 55,95 sekundy. Nejlepší český zástupce Sergei Motyguine s Extreme Chaos van den Daal byl o 5 sekund pomalejší, než vítězná dvojice, ale přesto mu to ještě stačilo na velmi pěkné 6. místo.

V juniorské túře udělala domácím příznivcům parkurového skákání velkou radost Sofie Najmanová. Ta odstartovala nejprve s Billy Baronem Z a ujala se s ním vedení. Bohužel se z něj na dlouho neradovala, neboť jí předjel s výrazným náskokem vítěz páteční soutěže pro juniory Stanislaw Piatkowski s Aaronem reprezentující Polsko. Sofie Najmanová však ještě v závěru sedlala 13hanoverského hřebce Stardana a s ním dokázala Piatkowského předjet ještě o 3 desetiny sekundy. Na olomouckých závodech tak opět zněla česká státní hymna. „Je to úžasné, jsem opravdu překvapená, že to vyšlo takto skvěle. Věděla jsem, že Stanislaw Piatkowski je velmi rychlý a silný soupeř, protože ho znám dlouho, ale doufala jsem, že by mi to se Stardanem mohlo vyjít, což se nakonec stalo,“ uvedla Sofie Najmanová.

Čtěte také:  Přípravy na Prague PlayOffs vrcholí

Prvním ze sobotních sportovních vrcholů bylo finále kategorie U25, tedy pro jezdce od 16 do 25 let. Tato soutěž sponzorovaná Czech Equestrian Teamem s překážkami vysokými 145 centimetrů byla zároveň kvalifikací do prosincového finále série pro mladé talentované jezdce nazvaného European Youngster Cup. Nejlépe z českých jezdců se dařilo Lucii Strnadlové s Carinou 6 a Michaele Refkové s Casidim. Obě si připsaly po jedné chybě 4 trestné body a skončily na 13. a 14. místě. O náročnosti pakruru z dílny Olafa Petersena svědčí skutečnost, že do rozeskakování soutěže postoupily jen tři dvojice. Tou první byla Joanna Marciniak s Chelsea Blue z Polska. Svůj bezchybný výkon zopakovala i napodruhé, stejně jako další startující Manjun Kwon v sedle koně Coral Springs, který reprezentuje Koreu. Jeho čas byl ovšem o šest sekund rychlejší, a tak se ujal vedení. Poslední startující Simon Widmann s Domburg van de Rechri v rozeskakování jednou chyboval a musel se tedy spokojit s 3. příčkou ve výsledkové listině.

Nejnáročnější kategorie – tzv. Diamond tour – pokračovala v sobotu Cenou města Olomouce s výškou překážek do 150 centimetrů. Do finálové části soutěže určené bezchybným dvojicím, kterých bylo celkem devatenáct, se z Čechů probojovala pouze Alena Gasperl s Chacco Bellou. Ta si i napodruhé s nástrahami parkuru poradila bez zaváhání a čas 53,56 sekundy jí nakonec stačil na dekorované 8. místo. „Je to skvělý pocit, obzvlášť na domácí půdě před zdejším publikem, které je naprosto skvělé. Všichni mi fandili a moc mi to pomohlo. Musím říci, že konkurence je tu opravdu velká – velmi dobří jezdci i koně, a to bylo i důvodem tak vysokého počtu bezchybných výkonů,“ konstatovala Alena Gasperl. Nejvíce předních příček obsadili němečtí reprezentanti. V TOP 10 jich bylo hned pět! Mezi nimi již zmíněný Thomas Holz s Anyway 60, dále Andreas Brenner s koněm Cronos 17, který skončil díky výbornému času na bronzové pozici, nebo nám loňský vítěz olomoucké Grand Prix při závodech J&T Banka CSI3*W Olomouc Maximilian Schmid s klisnou Coco Chanel 145. Ani on však nestačil na Gábora Szabó juniora z Maďarska, který v Olomouci předvádí opravdu výbornou kondici. Po pátečním triumfu v Diamond tour dokázal zopakovat vítězství i v sobotu. Navíc svým největším soupeřům, kteří zvolili jednu z nejkratších variant trati parkuru a seřadili se za sebou s rozdíly desetin sekund, ujel ještě o více jak dvě vteřiny.

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

Poslední soutěží dne bylo finále Youngster Tour pro šesti a sedmileté koně, jehož vítězem se stal Thomas Holz s koněm Can do Light, za nímž se ztrátou půl sekundy skončil druhý Riccardo Pisani na Cristovi. České fanoušky parkurů jistě potěšilo třetí místo Zuzany Zelinkové s Evitou R. „Startovní pole bylo velmi početné, a tak si třetího místa opravdu cením. Koně zde skáčou velmi dobře, což je vidět na počtu účastníků v rozeskakování. Parkur nebyl vůbec snadný, ale je zde hodně silná konkurence. Na jedné straně je jistě důvod k radosti, že nám rostou velmi dobří mladí koně, ale na druhé straně takto početně obsazené rozeskakování znamená v podstatě druhou soutěž. Každopádně to tak je a mě jen může těšit, že se nám i mezi silnými soupeři podařilo vybojovat kvalitní umístění,“ zhodnotila Zuzana Zelinková.

V neděli 26. června vyvrcholí všechny zbývající túry. Již od 8. hodiny ranní se uskuteční Gold tour na výškách překážek 140 a 145 centimetrů. V pravé poledne pak odstartuje hlavní bod celých závodů – soutěž Světového poháru, v níž jezdci a koně budou překonávat překážky až do 160 centimetrů. Po 15. hodině bude program pokračovat ještě Grand Prix pro juniory a celé závody J&T Banka CSI3*W Olomouc uzavře od 16.15 hodin finále Silver tour. Celý program opět bude možné sledovat živě prostřednictvím internetových stránek www.csiolomouc.cz.

ESC Olomouc J&T Banka CSI3*-W Olomouc Parkur skoky Světový pohár
Předchozí: Druhá kvalifikace na Velkou pardubickou pod drobnohledem
Následující: Druhou kvalifikaci na Velkou pardubickou vybojoval Templář

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Tým Shangai Swans zvítězil v GCL Super Cupu, obhájci skončili třetí

Napínavé až do posledního jezdce bylo finále GCL Super Cupu 2019. Druhé kolo ukázalo, jak týmová soutěž, v níž se počítají všechny výsledky, může zamíchat pořadím. Pro vítězství si nakonec docválali Shangai Swans: Fredricson, Schwizer a Deusser. Na startu finále druhého ročníku Super Cupu Global Champions League se sešlo celkem ...