Home > Články > potřeby koní > pastviny > Pastevní odchov aneb když je málo pastvin

Pastevní odchov aneb když je málo pastvin

ilustrační foto

ilustrační foto

Myšlenka chovu koní 24/7 je sice krásná, avšak málokdo z nás má dostatek pastvin, aby mohl nechat své čtyřnohé svěřence venku, aniž by tím neutrpěl travní porost. Takových je nás většina.V podstatě nám zbývají dvě možnosti. První: obětovat pastviny a rozloučit se s myšlenkou, že by tam někdy rostla zelená tráva. Protože každý kdo má koně ví, co dokáží koňská kopyta udělat s ohradou za mokra. Koně budou sice venku a snad i trochu spokojení (i když etologové namítají, že pokud se kůň nemůže pohybovat na velkých plochách, pak není spokojen nikdy), ale to co po nich venku zbude už ani ve snu nebude vypadat jako pastvina.

Druhá možnost pak je střídavě koně zavírat ve stáji a při suchém počasí je pouštět ven. Jinak samozřejmě chodit pracovat pod sedlo. Pro tuto variantu jsme se rozhodli i my. Pastvin máme málo a obětovali jsme jednu menší ohradu na dovádění koní i za mokra, kam můžeme pouštět pouze nekonfliktní koně, ten problémový je tam sám, protože ostatní nahání a ti pak nemají v menším prostoru možnost úniku a zbytečně tak dochází k různým nebezpečným situacím. Pastvina, jež se nachází bezprostředně u stáje je tedy využívána jen za suchého počasí a střídavě ji používáme ještě s jednou, více vzdálenou od stáje. Ostatní pastviny je možno využít až po sklizení otavy (abychom měli co v zimě koním dát), což je vlastně až koncem září.
Naše koně v ohradě zajímá hlavně „žrádlo“ a to pokud dojde, tak chtějí domů. Pak chodí kolem ohradníku tam a zpátky nebo vyčkávají u vchodu, to v případě, že nám zrovna funguje elektrický ohradník, pokud ne, vyrazí do stáje sami i přes pásku. Mám tím na mysli to, že pokud mají koně dostatek pohybu (pod sedlem, v ohradě) nepotřebují být 24/7 venku – alespoň ti naši ne. Těší se domů – na žrádlo, klid před otravnými mouchami a závětřím.

A jak řešíte vy nedostatek pastvin? Upřednostňujete koně venku 24/7 i za cenu poslední rozšlapané ohrady? Nebo tento způsob chovu koní provozujete pouze za dostatečných podmínek.

Předchozí: 4 aukce již skončily a známe výherce
Následující: Equitana
x

Mohlo by vás zajímat

Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Parkurová jezdkyně Zuzana Zelinková na svém facebookovém profilu zveřejnila informaci, že se nezúčastní olympijských her v Tokiu. „Rok 2020 je prý magický a já tomu věřím, protože mi už začátkem roku přinesl hned tři úžasné zprávy. První byla, že jsme se s českým národním teamem po 84 letech kvalifikovali na OH ...