Home > Zpravodajství > pozvánky > Páteční rovinový předkrm

Páteční rovinový předkrm

Předehrou sobotního překážkového mítinku a Velké pardubické bude páteční program na pardubickém závodišti.
Od 11:30 hodin se uskuteční již tradiční dražba dostihových koní různého věku a od 14:00 hodin pak můžeme sledovat rovinové dostihy doplněné dostihem přes proutěné překážky.

Ilustrační fotografie: Milan KřičekIlustrační fotografie: Milan Křiček

Hlavním bodem programu bude Velká cena města Pardubice pro vytrvalce na 2900 metrů. Dostih se před časem běhal jako „Pardubický St.Leger“ a má již svou tradici od roku 1995, kdy se stal jeho prvním vítězem Regulus se žokejem Liborem Šindarem.
V minulosti dostih běhali i koně z Německa, Anglie, Rakouska, Francie a Ruska, to se ovšem běhalo o milion.
Přesto je startovní listina dostihu zajímavá a dostih bude mít kvalitního vítěze. Na startu se sejde osm vytrvalců, největším favoritem bude DORIAN CROWN, který třídou převyšuje ostatní soupeře. Skvělý výkon podal v polovině července v Bratislavě, kde pod žokejem Martinem Srncem, který bude i tentokráte jeho partnerem, impozantním stylem vyhrál suverénně Zlatý pohár. Teprve více jak deset déle zpět byl čtvrtý z dnešních soupeřů slovenský PEER COOPER.
DORIAN CROWN byl potom po neúspěšném startu v německém Baden Badenu ve Velké Chuchli druhý ve Velké ceně českého turfu a vítěznou klisnou Leo Gali, PEER COOPER byl opět čtvrtý a WALLISTO osmý.
PEER COOPER (ž.Línek) běhá v jedničkových vytrvaleckých dostizích velice spolehlivě a bude druhým favoritem dostihu.
O další místa by měli bojovat WALLISTO (ž.Foret), PUMPKIN (ž.Verner Jan) a ne zcela „ukázaný“ TRIP TO RHODOS (ž.Chaloupka).
Zlepšeným výkonem se může na místa prosadit ORPHAN (ž.Šafář), MERLYP (ž.Zatloukal) a SONGSTER (Vokálková) mohou jen překvapit.

Možná kvalitnější obsazení má Cena skupiny SECURITAS ČR-Cena mílařů na 1900 metrů, která je dotována stejnou částkou, jako hlavní dostih a na startu se sejde devět koní.
Největším favoritem bude ROCHES CROSS (ž.Rája), loňský vítěz Českého derby a Velké ceny Prahy. Letos již také dvakrát zvítězil, v polovině dubna a koncem června. Ve Velké ceně Prahy byl v těsném doběhu čtveřice koní o pouhý krk druhý za vítězným All The Evil a nechal za sebou o další krk skvělého SWEET DUCKY (ž.Zatloukal), dnešního velkého soupeře.

Ten předloni v USA na dráze v Monmouth parku dokázal i zvítězit. Loni byl v USA v Gulfstream parku druhý, ve Sjednocených Arabským Emirátem se neumístil, stejně jako v Kanadě. Letos, než přišel k nám byl v SAR na dráze v Meydanu sedmý a třináctý. U nás se poprvé představil koncem července v Mostě, kde se neumístil, následně v Karlových Varech byl druhý a v polovině září ve Velké ceně Prahy těsně třetí.
Veterán SHARPOUR (ž.Foret) tento pardubický dostih vyhrál předloni a loni zde byl čtvrtý. Letos měl výbornou formu v jarní části sezóny, v Chuchli vyhrál Velkou květnovou cenu a koncem června byl druhý za Roches Crossem. Svůj zenit již má zřejmě za sebou, možná ale překvapí.
Skvěle si letos vede GLOUSHEK (ž.Šafář), který se vypracoval až do absolutní špičky koní běhajících míli a střední tratě. CONNEX (ž.Srnec) vyhrál koncem léta dva trojkové dostihy, pokud má formu, může se prosadit i mezi nejlepšími.

Slovenská YUCCA (ž.Georgijev) byla loni druhá v mosteckých Oaks a v dalších velkých dostizích sbírala cenná umístění. Byla vyhlášena „Koněm roku“ na Slovensku. Letos se několikrát umístila, naposledy byla třetí v Budapešti. Nebude asi patřit k favoritům, ale může překvapit, stejně jako BRUTAL ROCCO (ž.Koplík Radek) nebo SWAKOPMUND (ž.Chaloupka). HAWA BALI (ž.Línek) bude spíše outsiderem dostihu.
Bulharský žokej Stanislav Georgijev je předloňským maďarským šampionem a na svém kontě již má více jak sto vítězství.

Pěkné obsazení má také Cena Pardubického deníku-Cena sprinterů na 1100 metrů. KENDY (ž.Koplík Radek) měl loni úspěšný závěr sezóny a nedávno naznačil, že je opět ve formě. EDIGGIO (ž.Rája) tento pardubický dostih vyhrál v roce 2009, v následujících letech byl dvakrát třetí. Běhá spolehlivě, ale svůj zenit již má za sebou. Náladová DOROTKA (ž.Foret) střídá výborné výsledky se slabšími. KOLYMBIA (ž.Chaloupka) byla nedávno ve Svatováclavské ceně třetí a několik dnešních soupeřů porazila. Překvapit by mohli CHARHIZARD (ž.Verner Jan) a TULUM (ž.Zatloukal), možná i BRIGHT SAND (ž.Pattinson).
Ze slovenských zástupců by měla být lepší CHIARALUNA (ž.Šafář), která v červenci skvěle zaběhla v Bratislavě a porazila několik velkých favoritů v čele s Alfkonou. ROBINSON CRUSO (ž.Georgijev) nedávno zvítězil v Budapešti, ale chyběli zde nejlepší sprinteři.

V dostizích dvouletých budou favority ASHARON (ž.Zatloukal) a LITTLE RAKTI (ž.Rája).

Dostih IV. kategorie byl vypsán pro ženy-jezdkyně a favoritem by zde měl být loňský vítěz Ceny sprinterů MR DARIO (žk.Musialová), který by se měl třídou prosadit.

Na úvod pátečního odpoledne uvidíme dostih přes proutěné překážky pro amatérské jezdce. Dostih byl vypsán dodatečně, když popud vzešel údajně ze Švédska, u nás je amatér téměř vyhynulým živočišným druhem. V poli osmi koní bude polovina jezdců ze zahraničí.