Home > Zpravodajství > domácí sport > Páteční vrchol Skokového poháru ČP pro Marka Hentšela

Páteční vrchol Skokového poháru ČP pro Marka Hentšela

V ostravské Staré Bělé se od pátku 18. května koná již třetí kvalifikační kolo české parkurové extraligy – Skokového poháru České pojišťovny. V nejvyšší soutěži dne, která byla postavena na stupni S** (130 cm), se nejvíce dařilo domácímu jezdci Marku Hentšelovi.

Marek Hentšel - SandinoMarek Hentšel – Sandino

Na start se postavilo celkem 48 dvojic, a to nejen z České republiky. Do Ostravy se vypravilo i několik jezdců z Polska a Slovenska. Soutěž se jela s rozeskakováním, do něhož se dostali všichni, kteří dokončili základní trasu parkuru bezchybně. To se povedlo čtrnáctce dvojic, ale v rozeskakování jich nakonec bylo pouze třináct. Martin Šoupal se rozhodl pošetřit svého třináctiletého holštýnského hřebce Canona do dalších dní, neboť jak sám řekl: vyhrát je důležité v neděli.

Do rozeskakování se probojovala jediná žena, a to konkrétně Lucie Strnadlová. O její dobré formě svědčí i to, že se jí to povedlo s oběma jejími klisnami – Atlantou 12 a Wiedarthe. Ještě úspěšnější byl jen Marek Hentšel. Ten dojel dojet bez chyby třikrát ze tří možností. „Parkur byl dobře postavený, chyb u ostatních jezdců pár přišlo, ale rovnoměrně v rámci celého parkuru. Kurz neměl podle mě žádné záludné místo. Jsem s dnešním výsledkem velmi spokojen a se všemi třemi koňmi se zítra chystám i do hlavní soutěže na stupni ST** (140 cm),“ uvedl Marek Hentšel. Bude tak mít poměrně obtížnou volbu před nedělní Velkou cenou, neboť koně, s nímž se pokusí získat body do celoročního žebříčku, si může zvolit pouze jednoho a ve Velké ceně může startovat maximálně se dvěma. „Již mám docela jasno. Uvidím ještě podle zítřejších výsledků, ale měl bych se rozhodovat mezi Sandinem a Sauronem Fitmin. Crystala mám krátce, tak ho nechci brát do dvou středně těžkých soutěží během jednoho víkendu,“ poznamenal. V pátek se s uvedenými třemi koňskými svěřenci umístil na prvním, třetím a čtvrtém místě. Na druhou příčku se vklínila Lucie Strnadlová s Atlantou 12.

Vrcholu dne ovšem předcházely ještě čtyři soutěže. Vítězkou zahajovacího parkuru se základní výškou 100 cm se stala domácí jezdkyně Veronika Badalová s koněm Sunny Day 3. Program pokračoval dvoufázovým skákáním 110/115 cm. V této soutěži se představilo nejvíce dvojic, a to bezmála osmdesát. Nejrychleji a bezchybně projela druhou fázi Dana Pinkavová na Lassy 2 a zaslouženě zvítězila. Tyto dvě soutěže se počítaly do seriálu Equiservis Amateur Tour, který bude mít v sobotu své kvalifikační finále pro 15 nejúspěšnějších dvojic.

Naopak následný parkur stupně L** (120 cm) byl součástí dalšího rámcového seriálu – Kolowrat Junior Cupu, neboť po „otevřené“ soutěži se na stejném kurzu utkali o vítězství jezdci do 18 let. Těch se postavilo na start sedmnáct. Mezi juniorskými jezdci se strhl souboj o vítězství především mezi posledními startujícími. Jezdci se svými koňmi předváděli stále lepší a rychlejší výsledky. Nakonec mezi juniory vybojoval prvenství Miloš Chlanda, který sedlal klisnu Likora. Druhý skončil Jiří Tměj za výkon sedle koně Žane Mag Centrum, přičemž právě tento jezdec vede průběžné pořadí seriálového žebříčku po druhém kole. Mezi staršími 18 let předvedl nejlepší výkon Jan Studnička s Datasys Anfí.

V sobotu se diváci mohou těšit na šest soutěží. Nebude chybět další kvalifikační kolo Kolowrat Junior Cupu, kvalifikační finále Equiservis Amateur Tour, ale především Memoriál plk. Jana Havla na parkuru stupně ST** (140 cm), který je tradičně generálkou před nedělní Velkou cenou. Ta se totiž pojede na stejně vysokých překážkách.

Předchozí: Květnové Jezdecké hry na Suché v sobotu
Následující: Něžná jízda: Lady Godiva u Taxisu

Tříhodinová záchrana se šťastným koncem

Pád koně do jámy byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje oznámen ve středu 20. června krátce před 17. hodinou. Událost se stala v chatové oblasti mezi obcemi Klínec a Měchenice v okrese Praha-západ, která není přístupná pro běžnou hasičskou techniku. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic HZS Jílové a ...