Home > Zpravodajství > domácí sport > Předposlední dostihové odpoledne bude patřit Ceně města Karlovy Vary

Předposlední dostihové odpoledne bude patřit Ceně města Karlovy Vary

skarabeus a jan raja do ceny mesta nastupuji s plnymi sancemiCena města Karlovy Vary byla jako hlavní dostih uváděná již při slavnostním zahajovacím mítinku v roce 1899. Tehdy dostala hlavní slovo hned při prvním čtyřdenním mítinku. Byla jeho nejdůležitějším dostihem. Vypsaná pro dvouleté a starší koně na 1.200m a dotovaná 10 tisíci korunami. Jela se 6.července a zvítězil hřebec Sandwich v majetku „Jeho císařské výsosti arcivévody“ Otty. Statut kvality si Cena města podržela také v letech 1900 až 1902, když v ní triumfoval hřebec Mindegy, jeden z nejlepších koní své doby. V roce 1904 se stala kořistí vítěze německého derby z předešlého roku Bona Moda. Cena města mnohokrát změnila svoji podobu.

Do roku 1920 byla vypisována jako překážkový dostih dlouhý 4.500m. Později se běhala výhradně jako rovinová zkouška na vzdálenosti 1.600m až 2.800m, až se ustálila na délce dnešních 2.000m. Volba termínu a optimální délka trati u zmiňovaného testu nejvyšší kategorie se stále více těší zájmu trenérů a majitelů. Proč? Jejich třídoví svěřenci nemají v letním období moc vhodných možností k běhání a tak se stalo dobrým zvykem, že se startovní listina Ceny města hemží zajímavými jmény. Dostih nosí desítky let přívlastek Memoriál Josefa Dolejšího. Organizátoři tím vzdávají hold karlovarskému rodákovi a jednomu z  nejlepších jezdců 80.let minulého století. Na své jezdecké začátky u koní ve Dvorech navázal u legendárního trenéra Miroslava Šusty. Nepřízeň osudu mu bohužel v roce 1992 vzala to nejcennější, co měl. Na závodišti v Mnichově si na něho přímo v dostihu počíhala smrt. Schovaná pod kopyty tříletého hřebce Mediterrana…

Čtěte také:  Pražští lvi jdou do semifinále PlayOffs. Nejlepší byli Miami Celtics

Na rozdíl od své předchůdkyně se krátce po půl páté odpolední Cena města poběží na vytrvalecké dvoukilometrové trati a o stodvacetitisícovou dotaci se v ní utká devět jedničkových koní. Jedním z nejzkušenějších aktérů je zároveň nejstarší kůň v poli Oligarch (J.Verner). Dvojnásobný premiant prestižní Ceny prezidenta v Ceně města obsadil před dvěma lety 3.místo a v minulém roce se po drtivém finiši hnědák reprezentující Stajňu Corinne ČR prosadil naplno. Svěřenec trenéra Popelky nebude mít cestu za obhajobou triumfu jednoduchou. Na rozdíl od svých soupeřů ho čeká první start v aktuální sezóně, což v žádném případě neplatí o jediné klisně na startu Apinoe (ž.J.Chaloupka). Pětiletá hnědka a vítězka zdejší Ceny klisen totiž bude usilovat o páté vítězství v řadě. O punc neporazitelnosti by ji mohl připravit především Skarabeus. Jeho šance násobí držitel dvou letošních klasických triumfů Jan Rája v sedle. Výkonnostní vzestup po předchozích startech posouvá do bojů o příčky nejvyšší trio tříletých hřebců Rabbit Librettistu (ž.Re.Koplík), Private Cowboye (ž.F.Minařík) a především progresivního Dhouta (ž.P.Foret). Nejzápadnější tuzemské závodiště, a soudě podle statistik konkrétně umístění na 3.místě, má v oblibě Starfighter (ž.M.Zatloukal), což dokázal nejen v minulém ročníku Ceny města, ale rovněž v letošní Lázeňské míli. Podobně jako někdejší vítěz St. Legeru a další z třídových koní na startu Savignon (ž.Ra.Koplík) určitě nejede až z Moravy pouze na výlet a bude atakovat dotované pozice. Čtyřletý Timber (ž.J.Šafář) se prozatím mezi elitou neprosadil a tak může pouze příjemně překvapit.

Čtěte také:  Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

Z šestice doprovodných dostihů se o napětí postarají také dva překážkové dostihy. V obou případech můžeme největší favority hledat ve svěřencích Josefa Váni. Po delší zdravotní odmlce se publiku opět představí žokej Josef Bartoš v sedlech Alberta a Age Of Lucka, tedy osvědčených překážkářů, kteří na karlovarském oválu v nedávné minulosti zvítězili.

Program:

14.30       Cena spol. Slot Game, a.s. (IV.kat.,1.400m)

15.00       Cena města Horní Slavkov (III.kat.,1.400m, dvouletí)

15.30       Cena spol. Car Point Karlovy Vary, o.z. (IV.kat.,2.400m)

16.00       Cena spol. S & W Automobily, s.r.o. (III.kat.,1.600m)

16.30       Cena města Karlovy Vary – Mem. Josefa Dolejšího (I.kat.,2.000m)

17.00       Cena Karlovarského kraje (steeplechase III.kat.,4.200m)

17.30       Cena spol. Jan Becher, a.s. a Kalibra Nova, s.r.o. (steeplechase IV.kat.,3.500m)

…………………….

Text a foto: Marcela Klingorová

Předchozí: Kvalifikace na OH ve všestrannosti
Následující: V Ceně města Karlovy Vary překvapil Starfighter
x

Mohlo by vás zajímat

Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Počet startujících v letošním ročníku TAXIS GLADIATOR RACE oproti loňskému roku vzrostl. Na trase atraktivního závodu na účastníky čeká řada zajímavých překážek včetně několika novinek. Vyzkouší si je i vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl a s ním další hvězdy dostihového sportu. V kategorii KIDS na Pardubickém závodišti poběží o sto dětí více než ...