Home > Zpravodajství > domácí sport > Po vozatajském maratonu v Nebanicích vedou Češi v hlavních kategoriích

Po vozatajském maratonu v Nebanicích vedou Češi v hlavních kategoriích

Náročný, leč velmi úspěšný den mají za sebou čeští vozatajci při mezinárodních závodech spřežení v Nebanicích u Chebu. I když se ne všem lídrům jednotlivých kategorií v sobotním maratonu dařilo nejlépe, do závěrečného parkuru vstupuje trojice domácích závodníků z vedoucí pozice.Jiří Nesvačil

Např. po drezurní úloze třetí Alena Brixová dokončila v sobotu až jako dvanáctá a propadla se na pátou příčku průběžného pořadí. Penalizována byla za shození míčku v překážkách s čísly 1 a 3, kde také ztratila nejvíce času. „Trochu jsem zazmatkovala ve chvíli, kdy jsme vjížděli do vody. Desperado skočil hodně daleko a já se rozhodla vodou projet, místo výhodnější varianty, která spočívala v okamžitém otočení za průjezdem ‚A‘ o 180 stupňů a pokračování po souši. Tím jsme se zdrželi a docela mě celá situace rozhodila,“ svěřila se Alena Brixová.

Naopak po nevydařené drezuře si výrazně zpravil maratonem chuť Jan Exnar. Téměř na všech překážkách byl první, nebo druhý nejlepší – kromě jedné výjimky. „Vše probíhalo hladce do překážky číslo šest, kde jsme si udělali kolečko navíc a ztratili tak cenné sekundy. Jinak jsme jinde neměli žádné problémy,“ shrnul Jan Exnar, jenž doufal po maratonském vítězství ve zlepšení alespoň o pár pozic i ve výsledcích po dvou třetinách závodu. Jistě pro něj bylo následně velkým překvapením, že se vyhoupl na čelo výsledkové listiny, i když se jedná jen o náskok necelého jednoho bodu.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Jan ExnarJan Exnar

Exnar, stejně jako ostatní závodníci v jednospřeží, nemusel projíždět překážkou číslo 5 nazvanou „Altán“. Jedno z posledních čtyřspřeží pony, která jela před tzv. singly velkých koní, totiž poškodilo uvedený altánek natolik, že se jeho střecha částečně zřítila a překážka byla dále nepoužitelná. Technický delegát se stavitelem trati se ji tudíž rozhodli zcela vyřadit. Ještě před startem prvního dvojspřeží byla zničená část odstraněna, a proto tato kategorie opět překážkou mohla projíždět. Vzhledem k opodstatněným připomínkám některých účastníků nakonec ani pro dvojspřeží nebyla do výsledků započítána a v platnosti tudíž zůstala pouze pro čtyřpřeží.

Jednu z mála bezchybných jízd dvojspřeží předvedl vedoucí jezdec Martin Gössl a většina diváků byla přesvědčena, že i tentokrát viděli v jeho podání nejlepší výkon. V tu chvíli totiž nemohli tušit, že si nebanický domácí favorit, jehož provázelo jednotlivými překážkami kolem dvou set skalních fanoušků, vysloužil penalizaci osmi trestnými body za krokový úsek. „Bohužel s touto zkouškou máme dost problémy. Téměř totožná situace nastala vloni, kdy jsme obdrželi v krokovce sedm trestných bodů. Letos to bylo o to horší, že se kroková část posunula ještě blíže k závodišti a mé klisny ve chvíli, kdy slyšely muziku reproduktorů, již vytušily, co je čeká a nešly vzít zpět. Několikrát pak udělaly více klusových kroků,“ smutně konstatoval Martin Gössl. Ačkoliv všemi maratonovými překážkami projel v součtu nejrychleji ze všech, oněch 8 trestných bodů jej nejen připravilo o prvenství, ale posunulo jej dokonce na dílčí čtvrté místo. Díky chybám soupeřů ovšem v průběžném pořadí stále vede, a to o více jak tři body.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Martin GösslMartin Gössl

Luxusní náskok téměř osmi bodů má před finálovou překážkovou jízdou, neboli parkurem mezi kužely, Jiří Nesvačil junior. I když deklaroval, že absolvuje maraton bez výraznějších ambicí o co nejlepší výkon, dokázal jej vyhrát. Na třech překážkách byl nejlepší, na dalších třech druhý a až v poslední sedmičce s mysliveckým posedem projel fotobuňkou jako pátý v pořadí. „Všechny překážky byly postaveny hodně technicky a velmi záleželo na tom, jak si který závodník promyslí varianty průjezdů,“ krátce shrnul Jiří Nesvačil. Někteří jeho soupeři však měli jediný cíl – dostat se vůbec do cíle. Celé odpoledne totiž nad nebanickým závodištěm vydatně pršelo a zástupci této královské disciplíny spřežení se museli vyrovnat nejen s nástrahami samotných překážek, ale také se zcela podmáčeným a předchozími kočáry rozježděným terénem. Nejvíce na to doplatil Jiří Nesvačil senior, jenž se v druhé překážce doslova zasekl a byl vyloučen pro nedodržení maximálního stanoveného limitu pro její projetí.

Jiří NesvačilJiří Nesvačil

Nedělní závěrečný soutěžní program začíná v 10.00 hodin a v jednotlivých kategoriích budou účastníci startovat dle obráceného pořadí po dvou dnech. Soutěže tak budou gradovat a půjde jistě o zajímavou podívanou. Výsledky budou, stejně jako v předešlých dnech, ke shlédnutí on-line na adrese www.sprezeni-cjf.cz. Další informace najdete také na www.nebanice.com.

Předchozí: Soustřeďte se s J. Jindrou ve Zdicích
Následující: 20. mezinárodní závody spřežení v české režii
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...