Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Po vozatajském maratonu v Nebanicích vedou Češi v hlavních kategoriích

Po vozatajském maratonu v Nebanicích vedou Češi v hlavních kategoriích

Náročný, leč velmi úspěšný den mají za sebou čeští vozatajci při mezinárodních závodech spřežení v Nebanicích u Chebu. I když se ne všem lídrům jednotlivých kategorií v sobotním maratonu dařilo nejlépe, do závěrečného parkuru vstupuje trojice domácích závodníků z vedoucí pozice.Jiří Nesvačil

Např. po drezurní úloze třetí Alena Brixová dokončila v sobotu až jako dvanáctá a propadla se na pátou příčku průběžného pořadí. Penalizována byla za shození míčku v překážkách s čísly 1 a 3, kde také ztratila nejvíce času. „Trochu jsem zazmatkovala ve chvíli, kdy jsme vjížděli do vody. Desperado skočil hodně daleko a já se rozhodla vodou projet, místo výhodnější varianty, která spočívala v okamžitém otočení za průjezdem ‚A‘ o 180 stupňů a pokračování po souši. Tím jsme se zdrželi a docela mě celá situace rozhodila,“ svěřila se Alena Brixová.

Naopak po nevydařené drezuře si výrazně zpravil maratonem chuť Jan Exnar. Téměř na všech překážkách byl první, nebo druhý nejlepší – kromě jedné výjimky. „Vše probíhalo hladce do překážky číslo šest, kde jsme si udělali kolečko navíc a ztratili tak cenné sekundy. Jinak jsme jinde neměli žádné problémy,“ shrnul Jan Exnar, jenž doufal po maratonském vítězství ve zlepšení alespoň o pár pozic i ve výsledcích po dvou třetinách závodu. Jistě pro něj bylo následně velkým překvapením, že se vyhoupl na čelo výsledkové listiny, i když se jedná jen o náskok necelého jednoho bodu.

Čtěte také:  Změna na pozici generálního partnera Velké pardubické. Otevírá se příležitost pro nová partnerství.

Jan ExnarJan Exnar

Exnar, stejně jako ostatní závodníci v jednospřeží, nemusel projíždět překážkou číslo 5 nazvanou „Altán“. Jedno z posledních čtyřspřeží pony, která jela před tzv. singly velkých koní, totiž poškodilo uvedený altánek natolik, že se jeho střecha částečně zřítila a překážka byla dále nepoužitelná. Technický delegát se stavitelem trati se ji tudíž rozhodli zcela vyřadit. Ještě před startem prvního dvojspřeží byla zničená část odstraněna, a proto tato kategorie opět překážkou mohla projíždět. Vzhledem k opodstatněným připomínkám některých účastníků nakonec ani pro dvojspřeží nebyla do výsledků započítána a v platnosti tudíž zůstala pouze pro čtyřpřeží.

Jednu z mála bezchybných jízd dvojspřeží předvedl vedoucí jezdec Martin Gössl a většina diváků byla přesvědčena, že i tentokrát viděli v jeho podání nejlepší výkon. V tu chvíli totiž nemohli tušit, že si nebanický domácí favorit, jehož provázelo jednotlivými překážkami kolem dvou set skalních fanoušků, vysloužil penalizaci osmi trestnými body za krokový úsek. „Bohužel s touto zkouškou máme dost problémy. Téměř totožná situace nastala vloni, kdy jsme obdrželi v krokovce sedm trestných bodů. Letos to bylo o to horší, že se kroková část posunula ještě blíže k závodišti a mé klisny ve chvíli, kdy slyšely muziku reproduktorů, již vytušily, co je čeká a nešly vzít zpět. Několikrát pak udělaly více klusových kroků,“ smutně konstatoval Martin Gössl. Ačkoliv všemi maratonovými překážkami projel v součtu nejrychleji ze všech, oněch 8 trestných bodů jej nejen připravilo o prvenství, ale posunulo jej dokonce na dílčí čtvrté místo. Díky chybám soupeřů ovšem v průběžném pořadí stále vede, a to o více jak tři body.

Čtěte také:  Změna na pozici generálního partnera Velké pardubické. Otevírá se příležitost pro nová partnerství.

Martin GösslMartin Gössl

Luxusní náskok téměř osmi bodů má před finálovou překážkovou jízdou, neboli parkurem mezi kužely, Jiří Nesvačil junior. I když deklaroval, že absolvuje maraton bez výraznějších ambicí o co nejlepší výkon, dokázal jej vyhrát. Na třech překážkách byl nejlepší, na dalších třech druhý a až v poslední sedmičce s mysliveckým posedem projel fotobuňkou jako pátý v pořadí. „Všechny překážky byly postaveny hodně technicky a velmi záleželo na tom, jak si který závodník promyslí varianty průjezdů,“ krátce shrnul Jiří Nesvačil. Někteří jeho soupeři však měli jediný cíl – dostat se vůbec do cíle. Celé odpoledne totiž nad nebanickým závodištěm vydatně pršelo a zástupci této královské disciplíny spřežení se museli vyrovnat nejen s nástrahami samotných překážek, ale také se zcela podmáčeným a předchozími kočáry rozježděným terénem. Nejvíce na to doplatil Jiří Nesvačil senior, jenž se v druhé překážce doslova zasekl a byl vyloučen pro nedodržení maximálního stanoveného limitu pro její projetí.

Jiří NesvačilJiří Nesvačil

Nedělní závěrečný soutěžní program začíná v 10.00 hodin a v jednotlivých kategoriích budou účastníci startovat dle obráceného pořadí po dvou dnech. Soutěže tak budou gradovat a půjde jistě o zajímavou podívanou. Výsledky budou, stejně jako v předešlých dnech, ke shlédnutí on-line na adrese www.sprezeni-cjf.cz. Další informace najdete také na www.nebanice.com.

Předchozí: Soustřeďte se s J. Jindrou ve Zdicích
Následující: 20. mezinárodní závody spřežení v české režii
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...