Home > Zpravodajství > domácí sport > Podobu pardubickým krosům vdechla i čtveřice řezbářů

Podobu pardubickým krosům vdechla i čtveřice řezbářů

Více než sto skoků čeká v dráze Velké pardubické na účastníky Mistrovství ČR ve všestrannosti. Některé jsou koním a jezdcům známé třeba z minulého roku, třicítka skoků ale září úplnou novotou. Jedno ale mají společné, na prvním místě je bezpečnost. Ovšem s designem si stavitelé také pohráli a ke spolupráci přizvali dokonce i umělecké řezbáře.

V rámci Mistrovství ČR ve všestrannosti se na jednom místě a v jeden čas sejdou všechny kategorie a stupně obtížnosti od dětí až po seniory. To s sebou nese nutnost připravit hned několik variant tratí. S tímto „oříškem“ si stejně jako vloni musel poradit mezinárodně uznávaný polský stavitel Marcin Konarski se svým asistentem Václavem Žižkou.

„Naším cílem bylo krosy pozvednout trochu výš – aby to už nebyly jen překážky, ale aby to bylo také pohledné a divácky atraktivní. Proto jsem ke spolupráci přizval řezbáře z Jaroměře, Hořic, Mladé Boleslavi a Holic a k některým ze skoků tak přibyly nádherné dřevěné sochy,“ říká Václav Žižka s tím, že pro něj byl největší výzvou prostor zdejšího Náměstí. Na pohled je to „pouze“ kombinace dřevěných klád a domečků, ale s přidáním soch koňských hlav, barevnými kombinacemi a květinami je výsledek povedený. V jednotlivých krosových tratích samozřejmě nebudou chybět ani atraktivní vodní překážky či přírodní skoky, které k pardubickému závodišti patří.  Už v loňském roce stavitel Marcin Konarski prohlásil, že dostihová dráha dává spoustu možností jak postavit zajímavou trať. Sám dráhu zná ještě z dob, kdy sám byl aktivním účastníkem závodů všestrannosti. „Spolupráce s Marcinem, to je koncert. Vloni jsme se poznali, víme co od sebe čekat a jak přemýšlíme. Jsme přátelé a Marcin mě pozval i ke stavění krosů na Mistrovství Evropy ve Strzegomi. To byla velká zkušenost,“ přiznává Václav Žižka.

Čtěte také:  První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Mistrovství ČR ve všestrannosti se na pardubickém závodišti koná ve dnech 20. – 23. července 2017. Po čtvrtečních a pátečních drezurách jsou na programu sobotní krosy a v neděli vše vyvrcholí parkury a samozřejmě dekorováním šampionů.

Foto: Jiří Bělohlav

Dostihový spolek a.s. MČR všestrannost mistrovství čr Pardubice všestrannost
Předchozí: Seriál ČSP vstupuje do druhé půlky sezony 2017
Následující: Karlovarské závodiště hostilo vrcholnou událost sezóny: Oaks a Lázeňskou míli

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

V sídle Dostihového spolku a.s. na Pardubickém závodišti se v sobotu sešlo valné shromáždění České asociace steeplechase. Hlavním tématem bylo řešení současného stavu českého překážkového sportu. Pardubický Dostihový spolek připravuje na letošní sezonu několik novinek, které mají pomoct ve stabilizaci ubývajícího počtu startujících koní. Členové asociace tyto nápady ocenili. Dostihový spolek pro ...