Home > Články > zajímavosti > Pokroková doba a její náročný divák

Pokroková doba a její náročný divák

Za poslední desetiletí zaznamenalo u nás jezdectví velký rozmach. Nejenže se dramaticky zvýšil počet evidovaných koní, ale zlepšil se i přístup k informacím. Tabulka zachycuje stavy koní v jednotlivých letech vedené v ústřední evidenci koní. S rozšířením internetu do jednotlivých domácností se odborná i laická veřejnost dozvídá  spoustu informací, které  byly dříve odkázány převážně na odbornou literaturu, tematicky zaměřené časopisy či občasné články v  tisku. Vzdělávání (samozřejmě pouze to teoretické) je takovýmto způsobem umožněno každému z pohodlí jeho domova.

 Pozitivum dnešní doby je ve větších možnostech předávat zkušenosti jak prostřednictvím odborných seminářů vedených zkušenými (i zahraničními) trenéry či odborníky, ale i množstvím informací z oblasti výzkumu a vývoje (výcvik, výživa koní, zdraví, podkovářství, etologie atd.). Jako negativa pak  vnímáme upřednostňování sportu před hobby, jeho směrování ( v některých případech) až do takových mezí, které jsou na pokraji možnosti koní i jezdců. Vytváření jakési pomyslné propadliny mezi „hobbíky“ a „sporťáky“, které pak vyvolávají různé názorové střety. Přitom tak trochu zapomínáme, že nezáleží jaký styl se jezdí, ale záleží na pohodlí, souhře a spokojenosti koně a jezdce jako dvojice.

 

Český divák – náročný divák

Když se ohlédneme o deset let zpátky, mohli jsme na různých show a koňských akcích vidět diváky, kteří s blaženým výrazem na tváři ocenili jezdecké dvojice již když na ně „byl pěkný pohled“. Začátek 21.století byl ve znamení rozšiřování práce s koněm ve volnosti neboli horsemanship či chcete-li práce koně podle Pata Parreliho či Montyho Robertse. Nadšený divák sledujíc volného koně jak následuje svého člověka “ jako pejsek“ si z akce odnášel nejeden zážitek. Dnešní divák znalý poměrů a možností již málokdy umí ocenit pevné pouto mezi tak rozdílnými tvory jako je člověk a kůň a očekává mnohem více. Ze zkušeností můžeme říct, že dnešními divákovi by se dalo přiřadit rčení: „Třikrát a dost“. Pak již očekává něco náročnějšího, nebezpečnějšího a pokud možno více adrenalinového. Možná je to uspěchanou dobou, kdy nás stále něco (někdo) pohání kupředu k rychlejšímu tempu a proto to očekáváme i v jiných oblastech života, neumíme zpomalit, uvolnit se, nespěchat.

A co bude dál? Až pomine zájem diváků o nebezpečné, adrenalinové, kaskadérské či ohňové kousky? Vede ještě jiná cesta k upoutání pozornosti českého diváka? Nebo pak bude znuděně odcházet z každé akce. Divák nevidí hodiny dřiny a tréninku, nevidí odvahu a snahu aktérů vystoupit s něčím na veřejnosti, neví o probdělých nocích strávený sestavením choreografie a zvolením vhodné hudby či kostýmu, nevidí ani jedinečnost a rozdílné povahové rysy koňských partnerů, kteří ne vždy musí mít svůj den….vidí jen konečný obraz této snahy a tu může povzbudit a ocenit.

Buďme tedy lepšími diváky a nehleďme pouze kritickým okem, snažme se najít vzájemnou souhru a porozumění.

Předchozí: Zlozvyky koní – tkalcování
Následující: Zlozvyky koní – klkání
x

Mohlo by vás zajímat

Aleš Opatrný: Na GC Prague PlayOffs budu opět v roli jezdce i trenéra

Jedním z českých jezdců, kteří budou startovat od 21. do 24. listopadu při galashow světového parkuru GC Prague PlayOffs, je úřadující mistr České republiky Aleš Opatrný. Pozvánky do O2 areny získal dokonce dvě. O využití té druhé měl hned jasno. Osminásobný mistr České republiky v parkurovém skákání Aleš Opatrný právě ...