Home > Články > Výcvik > komunikace > Pomůcky pro horsemanship: úvod, aneb k čemu pomůcky slouží

Pomůcky pro horsemanship: úvod, aneb k čemu pomůcky slouží

Ráda bych se nyní věnovala pomůckám, protože se o nich hodně mluví, každý upřednostňuje nějaké jiné a tak trošku to ve společnosti budí dojem, že kdo nemá ty správné pomůcky, tak horsemanship určitě nedělá.

Nejdříve je nutné říci si, co to vlastně pomůcky jsou. Pomůcka je podstatné jméno, které vzniklo ze slovesa pomoci. Nemá to nic společného se slovem nutit nebo trestat. Pomůcky, které používáme, by měly pomáhat tomu, abychom se pokud možno lépe dorozuměli se svým koněm.

pomůcky pro horsemanshipNejzákladnější myšlenka tedy je, že chceme koni i sobě pomoct. Pokud je tato myšlenka splněna a vnímají to takto obě strany – kůň i člověk, nezáleží již tolik na tom, jaké prostředky užijeme. Zcela zřejmě zde narážím na to, že pokud si koupím nějaké věci, které výrobce prezentuje jako výrobky pro horsemanship, ale nemám žádné znalosti, budou mi tyto věci na nic a mohou se stát spíš zbraní. Stejně tak, když mi prostě některá pomůcka nesedí, neumím s ní zacházet a ani nemám zájem se to učit, nebudu s ní pracovat, i kdyby mi všichni tvrdili, jakou že dělám obrovskou chybu. Dnes už se vyrábí tolik výrobků, že si člověk opravdu může vybrat.

 

Koník má podstatě jen 3 důvody k tomu, že s námi nespolupracuje: nerozumí, nemůže, nechce (Honza Bláha). Pokud chceme tuto situaci řešit, nejčastěji používáme pomůcky. Pokud koník vše umí, rozumí nám a chce spolupracovat, nemusíme třeba ani pomůcky mít, ale ve chvíli, kdy dojde k nějakému nedorozumění nebo koník prostě nechce, tak mnohdy nebudou naše smutné oči stačit a musíme vymyslet více.

ilustrační fotoRáda bych zde ještě řekla něco o vyhranění stylů na základě pomůcek. Horsemanship je podle mě spravedlivé zacházení s koněm a to by se mělo projevovat ve všech směrech práce s koněm – kdyby to takto bylo, nevznikl by žádný směr zvaný horsemanship, ale lidé by prostě pracovali s koňmi a bylo by to zcela normální, jen by každý používal jiné vybavení. Horsemanship v podstatě ani žádný směr není – spíš soubor zásad pro práci s koněm, zbytek jsou již jen vyzkoušené postupy, ale nikde není psáno, že si nemůžeme vymyslet svoje postupy a zásady u toho dodržet. Směr horsemanship vznikl hlavně jako odezva na zacházení s koňmi, které je hrubé, nerespektuje koně a neumí se přizpůsobit jeho požadavkům – tím nabídlo lidem alternativu. Takže jakékoliv zařazování lidí do nějakého stylu nebo směru na základě jejich pomůcek je úplná hloupost. Pokud chceme vědět, zda daný člověk zachází s koněm podle principů horsemanshipu, koukejme se raději na to, jak se chová ke koni a jak na to kůň reaguje a nezabývejme se tolik tím, jaké používá vybavení.

Předchozí: Kvalifikace na 121. Velkou…Valldemoso obhájil výhru, Sixteen třetí
Následující: Hubertova jízda – popis a pravidla bezpečnosti
x

Mohlo by vás zajímat

Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

Rada světové památky Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zasedala v minulých dnech v sídle hřebčína, aby zhodnotila řešení posledních připomínek Výboru pro světové dědictví UNESCO a připravila dokumentaci pro odeslání do sídla této organizace v Paříži. „Projednali jsme mimo jiné nově vypracovaný management plán, což je vlastně ...