Home > Zpravodajství > domácí sport > Poslední test před Velkou pardubickou

Poslední test před Velkou pardubickou

Druhá říjnová neděle se nezadržitelně blíží a s ní 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Tradičním vrcholem zářijového dostihového dne je závěrečná čtvrtá kvalifikace, které se v letošním roce zúčastní jedenáct koní, což je o poznání méně než v těch předchozích kvalifikacích, ale není se čemu divit. Dvacet šest koní v českém a slovenském tréninku už má kvalifikaci splněnu, a tak se mohou v klidu chystat na vrchol sezóny, na start se stejně může postavit jen 25 účastníků.

Téměř pro polovinu koní, tedy pět, to bude poslední ostrý test na vrchol sezóny. Dvojice Status Quo a Broker se pokusí splnit kvalifikační podmínky, neboť figurují na přihláškách, ale prozatím splněno nemají. Kvartet Avec Charme, Goscater, Mileryt a Sherson zatím na přihláškách nefiguruje. Pokud se chtějí postavit na start vrcholu sezóny, budou muset nejen dostih bez problémů absolvovat, ale také podat velmi kvalitní výkon, který je bude opravňovat k podstatnému zvýšení handicapu, a samozřejmě realizační tým musí koně do Velké dohlásit za 80 tisíc korun.

V klidu, bez nutnosti přejít kvalifikaci nastupují především Al Jaz (letos se v kvalifikaci představí již potřetí), Nikas, Rabbit Hawk Wing a Universe of Gracie. Nikas by měl prokázat nárůst formy, zatím jedno třinácté místo nebylo příliš přesvědčivé.

Nikas při svém posledním pardubickém startu. Foto: Sandra Schulzová

Nikas při svém posledním pardubickém startu. Foto: Sandra Schulzová

Již v létě hovořil Josef Váňa starší o tom, že Rabbit Hawk Wing se postaví na start právě čtvrté kvalifikace, zatím jde vše podle plánu, a tak nyní by měl doběhnout na dotovaných příčkách. Pro samotného jezdce to bude další z přípravných startů na říjnový vrchol.

Čtěte také:  Rudolfův pohár 2020 zrušen

Ostřílený Universe of Gracie jde do dostihu, aby si zvýšil letošní dostihovou praxi, zatím startoval jednou a doběhl jedenáctý. I u něj můžeme čekat nárůst formy, vždyť poslední dva ročníky Velké dokončil na čtvrtém, respektive třetím místě. Trenérka Lenka Horáková se s ním už také lépe seznámila než na jaře.

Lepší výkon by měl podat slovenský host Peer Cooper, aby si vylepšil handicap. Známka 74 zatím jistotu startu ve Velké nedává. Dvojice Broker a Status Quo se snažila kvalifikovat již minule, ale prvně jmenovaný padl a Status Quo byl zadržen. Handicapově je na tom lépe reprezentant stáje DS Pegas Broker, v jehož sedle bude ostřílený žokej Jan Faltejsek.

Z nepřihlášeného kvarteta si největší pozornost zaslouží Goscater, který loni zvládl druhou kvalifikaci, ale od srpna loňského roku nestartoval. Manželé Myškovi však letos několikrát ukázali, že své koně mají velmi dobře připravené. Trojice Avec Charme, Mileryt a Sherson je v dostihu pro překvapení, zatím se dokázali umisťovat pouze v nižších kategoriích.

Zajímavá společnost bude k vidění také v Ceně společnosti STAFI – finalizace staveb na 4500 metrů. Celadon vyhrál v Pardubicích před třemi týdny, Puntarenas se letos prosadil v Pardubicích v menším dostihu a ve druhé kvalifikaci bojoval o vítězství až do poslední chvíle, nestačil jen na Templáře. Tento dostih zřejmě realizační tým zvolil jako poslední přípravu před Velkou. Al Bustan vyhrál před třemi týdny v Netolicích, Catch Life v červenci ve Světlé Hoře a Marl Bora v červnu v Brně-Dvorskách. Jejich vzájemné porovnání může být velmi zajímavé.

Čtěte také:  Novinky z Velké Chuchle

Rozcvičkou na Memoriál Rudolfa Poplera v den Velké pardubické bude Cena deníku Právo na 3300 metrů. Bohaté zkušenosti s krátkými distancemi má dvanáctiletý matador Terebesz, který určitě půjde velmi aktivně, zřejmě stylem start-cíl. Na menších drahách bývá úspěšná Ryanica, v předních koních můžeme čekat Vicodyho nebo Tarase.

Celkem zářijový program nabízí devět dostihů, což je o jeden více než obvykle.

Tipy na dostihy:

  1. Santos – Koenigin Mum – Džidžali
  2. Starbuck – Dran – Lombargini
  3. Taras – Terebesz – Tarant
  4. Puntarenas – Al Bustan – Usockem
  5. Universe of Gracie – Al Jaz – Nikas
  6. Nikan – Hawa Bali – Laurian
  7. První Láska – Jecee – Sun Belina
  8. Gibb´s Beach – Napastnik – Reki
  9. Aristmontot – Eldorado – Nick

(bda)

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy kvalifikace Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Na výstavu Koně v akci si cestu našlo na šest tisíc diváků, viděli stovky koní
Následující: XIII. den metropolitní sezóny: Dostihový den Elektrizace železnic Praha, a. s.

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Prodej vstupenek na dostihovou sezonu 2020 zahájen

Fanoušci pardubických dostihů se dočkali. Od 3. března 2020 jsou v prodeji vstupenky nejen na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, ale i na všechny další dostihové mítinky konané na Pardubickém závodišti. Pro opravdové fanoušky Dostihový spolek a.s. připravil i několik zajímavých nabídek. Pořadatel pardubických dostihů si pro zahájení online prodeje ...