Home > Zpravodajství > krátké novinky > Práce pro koně na Šumavě přibývá, přiblíží už každý desátý strom

Práce pro koně na Šumavě přibývá, přiblíží už každý desátý strom

Před pár lety málem ze Šumavy vymizeli, dnes zažívají renesanci. Chladnokrevní koně plemene slezský norik nacházejí stále větší uplatnění v lesích národního parku. Pomáhají už s přibližováním desetiny vytěženého dřeva, to je nejvíce za posledních pět let. Jsou navíc turistickou atrakcí.

Kone na Sumav

„Přibližování dřeva koňmi je tradiční a přitom přírodě blízké řemeslo. To je však za poslední desetiletí stále méně vidět, protože je nahradila těžká technika. Naší snahou je koně lidem v národním parku znovu ukazovat při práci a přitom zaměstnat několik lidí, kteří s koněm, a tedy s přírodou chtějí žít. Projekt se zdárně rozvíjí a do budoucnosti bychom chtěli dát koním ještě o něco větší prostor než dnes,“ podotkl ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek.

Koně se na Šumavě pro práci v lese používali v hojném počtu mezi lety 1994 a 2003, kdy byl ředitelem parku Ivan Žlábek. V té době Správa parku vlastnila asi osmdesát koní a zaměstnávala také kočí, kteří se o zvířata starali.

Více čtěte na idnes.cz.

Čtěte také:  V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte
Chladnokrevník Kůň do lesa Šumava
Předchozí: V létě se začnou Milovicemi prohánět polodivocí koně
Následující: V březnu vyvrcholí zimní jezdecká sezona 2013/2014
x

Mohlo by vás zajímat

Agy ve stopách svého otce, sáhne také na titul Nejkrásnější kůň ČR?

Třetí divizi internetové ankety Nejkrásnější kůň ČR 2016 – C chladnokrevných plemena ovládl 1699 Agy. Tento netypicky zbarvený zástupce českomoravského belgika jakoby kráčel ve stopách svého otce 2881 Agar, který dokonce zvítězil v premiérovém ročníku ankety Nejkrásnější kůň ČR – 2010. Bělouš Agy získal s přehledem 289 hlasů. V těsném ...