Home > Zpravodajství > informujeme vás > Prague PlayOffs jinak aneb Jak „Mazaný Filip“ režíruje parkurovou galashow v O2 areně

Prague PlayOffs jinak aneb Jak „Mazaný Filip“ režíruje parkurovou galashow v O2 areně

Už téměř čtvrt století režíruje zahajovací i závěrečný ceremoniál Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jeho práce byla vidět v pražském Edenu v průběhu fotbalového Super Cupu mezi Bayernem Mnichov a Chelsea, a také při hokejovém mistrovství světa v Praze. Stál za choreografií snímku Mazaný Filip. Kapacita, uznávaný odborník. I proto bude scénárista a choreograf Michal Caban režírovat také Prague PlayOffs 2018 – největší světovou akci v parkurovém sportu. Uskuteční se od 13. do 16. prosince v O2 areně v Praze.

Vyvrcholení parkurové soutěže Global Champions v podobě PlayOffs se uskuteční poprvé v dějinách. On sám s parkurovým sportem nikdy předtím neměl nic dočinění. I proto je pro Michala Cabana práce na vyvrcholení parkurového seriálu výzvou.

Foto: archiv M. Cabana

„Když jsem nabídku dostal, zaváhal jsem. Hlavně z časových důvodů, měl jsem ještě i jiné projekty. Jenže člověk se každý den nedostane k takové akci. Bude rozsahově patřit k největším, co jsem kdy dělal. Možná že bude i největší,“ porovnává muž, jenž s bratrem Šimonem utvořil autorské duo Cabani. Společně vymýšlí vizuální podobu mnoha akcí v Česku. „Tahle bude speciální, jelikož trvá čtyři dny kontinuálně, od rána do večera.“

Specifik pražské parkurové galashow je řada. Zimní termín společně s prostorovým omezením O2 areny, kam se vedle jezdců, koní a diváků musí vměstnat taky veškerá technika. A té není málo. „Pro mě i pro mé kolegy je to taky těžší v tom, že parkurový sport úplně neznáme,“ přiznává Caban.

Čtěte také:  Tiumen byl postřelen

V rámci studia nového oboru vyjel v září na předposlední kolo soutěže Global Champions v Římě, kde čeští Prague Lions třetím místem potvrdili svůj start v Praze a kde se Caban snažil maximálně zmapovat, o čem takové závody jsou.

„Ale rozhodně ten sport pořád neznám do detailů, jak bych si to troufal říct o hokeji nebo fotbalu,“ připouští 57letý režisér. „V tomto ohledu je to těžší. Navíc v průběhu příprav neustále objevujeme další a další drobnosti, které by nás nenapadly a které by nenapadly ani lidi od koní, protože je považují za samozřejmost. Tak teď doufáme, že se z těch drobností nestanou chyby.“

Už na začátku parkurové mise si Caban sepsal jakousi „bibli”, jak je zvyklý z akcí, které režíroval v minulosti. Vždyť vedle těch filmových taky dvakrát „vedl” české aktivity na Světové výstavě v Šanghaji a v Milánu, svým programem otvíral Národní dům v New Yorku, letos dirigoval Všesokolský slet nebo předtím onen fotbalový Super Cup. „Tam bylo asi 120 účinkujících, takže umím pracovat i s velkým množstvím lidí. A PlayOffs je akce podobného rozsahu,“ tvrdí.

A ta „bible“? To je sumář na patnáct stran – rozpis, jak mají jednotlivé sekvence dnů vypadat, aby si sám uvědomil, o čem to vlastně celé bude, a aby to koňské spřežení zvládl ukočírovat. „Tvoří se něco nového, co tu ještě nebylo. PlayOffs jsou nadstavba nad běžnou soutěží, takže nelze vzít ze šuplíku něco, co funguje, a jenom to zopakovat. Všichni spoluvytváříme zcela nový formát,“ vysvětluje Caban, autor ceremoniálů, předávání medailí, slavnostních nástupů jezdců – tzv. Walk of Champions.

Čtěte také:  Novým krajským radním pro sport se dnes oficiálně stal Josef Váňa

K tomu se podílí i na kulturních vstupech – třeba volné drezuře francouzského mága Jeana-Françoise Pignona nebo vystoupení Cirku La Putyka. „Členové týmu vytvářejí jednotlivé segmenty a mým úkolem je dát to všechno dohromady. A vůbec to není jednoduché! Všechno je propojené, technika, moderace…“

Přes komplexnost příprav míří vše k úspěšnému konci. Snad i proto, jaká kapacita drží nad režií akce taktovku. „Mám řadu let zkušeností a vím, že když jdou věci podle jasně stanoveného harmonogramu, tak to dobře dopadne,“ říká Michal Caban. „Ale teď nemám čas se těšit, ani čas být nervózní, protože práce je pořád hodně.“

To proto, že motto této parkurové mega akce zní: „To nejlepší pro nejlepší.“

Kdo se představí v zábavném uměleckém programu?

Série exkluzivních vystoupení, v nichž se představí světově uznávaná volná drezura koní Jeana-FranÇoise Pignona, Cirk La Putyka nebo skupina skokanů přes překážky Horsemen, takový je zábavný umělecký program Prague PlayOffs 2018.

Show bude k vidění celkem čtyřikrát – v pátek mezi hlavními soutěžemi, v sobotním dopoledním programu, který bude zaměřen speciálně na rodiny s dětmi, a dále pak v sobotu večer a v neděli. Představí se Francouz Jean-François Pignon s volnou drezurou camargských koní nebo skupina Horsemen, soubor Cirk La Putyka a dojde také na exhibiční závod čtyřspřeží starokladrubských koní. V sobotním dopoledním programu, který je věnován zejména rodinám s dětmi, vystoupí čeští reprezentanti v psí agility, české reprezentační družstvo ve voltiži neboli akrobacii na koních, své místo bude mít pony show a další účinkující.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

„Zábavný program pro Prague PlayOffs připravujeme pro diváky každého věku. Bude to originální show, oslava mimořádných výkonů lidí i koní, která doplní sportovní klání. Kromě vystoupení jednotlivých umělců bude celá akce doprovázena velkým množstvím různých audiovizuálních uměleckých vstupů včetně velkolepého čtvrtečního zahájení s představením všech týmů nebo velmi energických zahajovacích a vyhlašovacích ceremoniálů hlavních soutěží,“ říká Jan Andrlík, předseda organizačního výboru. Režiséry celého programu jsou Martin Zahálka a Michal Caban.

Tisková zpráva

O2 Arena Prague PlayOffs
Předchozí: Požár farmy způsobil škodu přes 20 milionů korun
Následující: Galashow světového parkuru Prague PlayOffs se v O2 areně uskuteční už za týden

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Předprodej vstupenek na GC Prague PlayOffs 2020 startuje 10. prosince

Galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs se vrátí do pražské O2 areny také v roce 2020. Vyvrcholení celoročních sérií Global Champions League a Longines Global Champions Tour se v Praze uskuteční od 19. – 22. listopadu 2020. Prodej začne už 10. prosince, ceny se pohybují od 290 do 2190 ...