Home > Medailonky > Koně > Představujeme hřebce aneb Nadějní „čekatelé“

Představujeme hřebce aneb Nadějní „čekatelé“

Ačkoliv je tato rubrika směrována na plemenné hřebce působící v chovu, dnes našim čtenářům představíme trio zajímavých mladých hřebečků, kterým bychom mohli dát přívlastek „čekatelé“. Všichni tři stojí v jedné stáji a jsou cíleně připravováni na budoucí dráhu plemeníků.

Šípek

Přezdívka: Bobo
Datum narození: 5. 5. 2007
Plemeno: Český teplokrevník
Výška v kohoutku: 172cm
Barva: ryzák
Otec: Beethowen po Contender
Matka: Šipka po Belendek Mělnický
Chovatel: soukromý český chov rodiny Veselých
Majitel: Libor Veselý
Kde ho najdeme: JK K.Vary – Stará Role
Povaha: Klidný, vyrovnaný. Venku veselý a hravý hřebec. Lehce ovladatelný. V boxe největší mazel. Má rád tvarohové buchty.
Zaměření: parkurové skákání
Úspěchy: 1.místo v „L“ ve Staré Boleslavi, 3.místo ve Zduchovicích a účast ve finále v šampionátu mladých koní
Zajímavosti: vyniká svým pohybem, exteriérem a lehkostí

Šípek

Šípek

Otázky na majitele:

Máte Šípka od remonty nebo svoji sportovní kariéru zahájil jinde?
Je z vlastního chovu ze statku Veselých a jeho stálý jezdec Tomáš Veselý je doposud jediným jeho jezdcem od samého začátku. Sám si ho obsedal, připravoval a dále připravuje s pomocí Jirky Lůži.

V předminulém roce se jako čtyřletý zúčastnil mimo jiných také Kritéria mladých koní (KMK) a nejvíce na sebe upozornil v Opřeticích. Jak si vedl?
Ano, v Opřeticích šel velice stylový parkur stupně ZL bez penalizace. Díky svému předvedení, své lehkosti a ovladatelnosti obsadil 4. místo a tím se probojoval i do finále KMK.

Ve finále KMK v Ptýrově ovšem chyběl. Z jakého důvodu?
Bohužel při skokovém tréninku se tzv. zašlápl a na levou přední začal kulhat. To byl konec Šípkovy účasti na finále KMK.

Jak se mu v soutěžích KMK dařilo jako pětiletému minulou sezónu?
Jako pětiletému se mu moc nedařilo. Startoval asi jen na dvakrát v soutěžích KMK a to v první polovině. Konkurence v jeho ročníku je veliká a Šípek hlavně vyniká ve vyšších soutěžích. To neměl možnost ukázat. Svůj talent potvrdil v klasických soutěžích, např. vítězstvím v „L“ ve Staré Boleslavi a bezproblémovým postupem do finále šampionátu mladých koní.

Jaké plány střádáte pro rok 2013 a blízkou budoucnost?
Pro rok 2013 se Šípek znovu zkusí představit a zabojovat v KMK. Jinak máme v plánu klasické soutěže do stupně „S“, šampionát mladých koní, a pokud se mu podaří kvalifikace, tak bude startovat na MČR za družstva.

Šípek

Šípek

Šaringán

Přezdívka: Šára
Datum narození: 3.6.2009
Plemeno: Český teplokrevník
Výška v kohoutku: 168cm
Barva: ryzák
Otec: Aristo Z
Matka: Šipka po Belendek Mělnický
Chovatel: Libor Veselý
Majitel: Libor Veselý
Kde ho najdeme: JK K.Vary – Stará Role
Povaha: velice klidný, vyrovnaný až flegmatický
Zaměření: parkurové skákání
Úspěchy: zatím na ně čeká
Zajímavosti: Otec Aristo Z se narodil ve světoznámém hřebčíně Zangersheide a do ČR byl importován jako dvouletý hřebeček. Je to hřebec, který vyniká snadnou jezditelností a výborným charakterem, který úspěšně předává svým potomkům. Jako 6.letý byl vítězem KMK a stal se tak plemeníkem. V roce 2012 byl v Žofínském paláci vyhlášen Aristo Z jako kůň roku. Letos je podruhé nominován.

Šaringán

Šaringán

Otázky na majitele:

Podobá se, a to nejen barvou, svému staršímu polobratru Šípkovi?
Jsou jako dvojčata. Lidé ve stáji si je stále pletou a to už jsme tu 6 měsíců. Když si vzpomenu na Šípka, když mu byly 3 roky, tak musím uznat, že jsou si hodně podobní. Nejen vzhledem ,ale i svojí jezditelností. Šarik bude jen o něco mohutnější.

Je pro křehkou dívku práce s hřebcem hodně náročná?
Nemyslím si, že jsem křehká dívka :o) a jinak práce není náročná, tedy alespoň s těmito. Všichni jsou vychovaní a nejsou to žádní divoši. :o)

Co Šaringána čeká v aktuálně sezóně?
To, co asi většinu čtyřletých koní. Seznámí se s různými kolbišti, kde by měl startovat v „ZM“ a „Z“ a v druhé polovině sezony také v „ZL“. Doufám, že se mu bude natolik dařit, že bude startovat i na šampionátu mladých koní.

Šaringán

Šaringán

El Cardento

Přezdívka:  Elík
Datum narození:  2.6.2009
Plemeno:  KWPN
Výška v kohoutku: 180cm
Barva: bělouš
Otec: El Cardento po Cardento (po Capitol I)
Matka: Jofemke po Triton (po Erdball)
Chovatel: A. Kroondijk, Netherlands – Harderwijk
Majitel: Kamila Kratinová
Kde ho najdeme: JK K.Vary – Stará Role
Povaha: klidný, vyrovnaný, hravý a společenský koník
Zaměření: parkurové skákání
Úspěchy: čeká na ně
Zajímavosti: jeho děd Cardento získal stříbrnou medaili na Mistrovství světa, Mistrovství Evropy, na Olympijských hrách 2004 a vyhrál Pohár národů v Římě. Je mezinárodně váženým hřebcem, jeho potomci se prosazují na mezinárodních výstavách.

El Cardento

El Cardento

Otázky na majitele:

Šimlík s klidným a rozvážným výrazem pochází ze zahraničí. Kde konkrétně jste se rozhodli vybírat koně do vysokých soutěžích?
To je těžké, je mnoho dobrých koní v Čechách i v zahraničí. Elík byla láska na první pohled. Když jsme viděli, jak je silný a prostudovali jeho původ, tak bylo hned rozhodnuto a nezáleželo na tom, odkud pochází.

Našly by se nějaké rozdíly mezi ním a dvěma stájovými kolegy, kteří pocházejí z vlastního chovu?
Rozdíl především v exteriéru. Zevnějškem připomíná již dospělého koně. Co se týká práce, tak my jsme zatím měli štěstí na koně, kteří dobře spolupracují, a tudíž je s nimi práce úplně stejná. Opravdu mohu hovořit o štěstí, protože pokaždé když si kupujete koně z jiné stáje, je to risk. Nikdy nevíte, co má ten dotyčný koník za sebou a jak s ním bylo zacházeno. To je důležitým faktorem pro další spolupráci.

Kam by se měly kroky vašeho bílého holandského talentu ubírat?
Elík vyniká svoji ohromnou silou a prozatím svou jednoduchostí. Doufám, že se jednou bude účastnit vysokých soutěží na českých i na zahraničních kolbištích. To je naším cílem nejenom u něho, ale u všech jeho stájových kolegů :o).

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů nejen v letošní sezoně.

El Cardento

El Cardento

El Cardento Kamila Kratinová Libor Veselý Šaringán Šípek
Předchozí: Nejlepší koně a jezdci 2012 se sejdou na Žofíně již dnes
Následující: Koně na Žofíně ve FOTOGALERII