Home > Zpravodajství > domácí sport > Překvapivým vítězem první kvalifikace je Kasim, jeho jezdec vybojoval hattrick

Překvapivým vítězem první kvalifikace je Kasim, jeho jezdec vybojoval hattrick

Napínavý finiš a dramatickou dohru měla první kvalifikace na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Možná překvapivým vítězem se stal jedenáctiletý Kasim, který do úplného konce bojoval s Rabbit Wellem. Jenže vzápětí přišel protest a na druhou příčku se přesunul Hegnus. Komise totiž uznala, že desetiletý reprezentant stáje Rabbit Trhový Štěpánov křížil cestu za lepším umístěním právě Hegnusovi. V sedle vítězného Kasima byl jeho stálý jezdec Marcel Novák, který dnes vybojoval hattrick.

Kasim s Marcelem Novákem a Lingarry s Lukášem Matuským. Foto: Sandra Schulzová

Kasim s Marcelem Novákem a Lingarry s Lukášem Matuským. Foto: Sandra Schulzová

Jedenáctiletý Kasim zvítězil v kvalifikačním dostihu podruhé, v samotné Velké pardubické startoval třikrát a horší než páté místo to nikdy nebylo. V dnešním 24. ročníku Velké ceny města Pardubic – I. kvalifikaci na Velkou pardubickou nasadil aktivní tempo a od samého začátku se v devatenáctihlavém startovním poli držel na špičce hned za hnědkou Lingarry. Po Velkém anglickém skoku se Kasim v barvách stáje Kejzlar posunul na vedoucí pozici a nepustil ji ani při závěrečném boji v cílové rovině.  Jeho jezdec, žokej Marcel Novák byl po dostihu samozřejmě spokojený: „Kasim má rád aktivní průběh dostihu, dneska navíc výborně skákal. Ukázal svou třídu.“

V cílové rovině Kasim bojoval s Rabbit Wellem dua otec a syn Váňové a Hegnusem trenéra Čestmíra Olehly, který měl v sedle Jana Kratochvíla. Rabbit Well proběhl na druhém místě, ale po protestu ex-offo byl přesunut na místo třetí. Dostihová komise totiž uznala protest, že křižování Hegnuse Rabbit Wellem mělo vliv na výsledek dostihu. Rabbit Well v loňském ročníku Velké pardubické dokončil jako čtvrtý a s kurzem tohoto dostihu už má zkušenost. To Hegnus, připravovaný Čestmírem Olehlou pro stáj Ševců, bude v případě startu ve Velké pardubické nováčkem dostihu. Tabuli doplnili ještě Vandual, Al Jaz, Reaper a Pareto. Favorizovaný Zarif dokončil až osmý. Zklamáním pro fanklub Nikase bylo jeho předposlední místo, loňský vítěz Velké pardubické Ribelino nedokončil vůbec. Splněno mají i Klaus, Templář, Modena a Lingarry. Naopak stejně jako Ribelino nedokončili Ter Mill, Sherardo, Amaragon a Lorain.

Čtěte také:  Kočárová jízda pozve na Velkou pardubickou

První kvalifikační dostih pro 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou dokončilo čtrnáct koní z devatenácti. Třináct z nich tak získalo vstupenku do říjnového překážkového vrcholu. Tím čtrnáctým je totiž Eldorado, který ale na seznamu přihlášených chybí. Pokud však budou majitelé chtít, mohou ho dodatečně ještě dohlásit v srpnovém nebo zářijovém termínu.

Druhý květnový mítink v Pardubicích ale nebyl jen o kvalifikaci na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Program nabídl dalších sedm dostihů.

Za druhý vrchol odpoledne se dá označit steeplechase I. kategorie na 3900 metrů. V dostihu nesoucím název projektu DEN DOPRAVY 2016 a podporovaném Pardubickým krajem a Správou údržbou silnic Pardubického kraje odstartovala třináctka koní. Vítězem měl být jeden z favoritů Manifestation, který vedl ještě tři překážky před cílem. Jenže pak neuvěřitelně zrychlila tmavá hnědka Inferna s Ondřejem Velkem v sedle a získala prvenství pro polskou stáj Konary a trenéra Roberta Swiateka. Manifestation se propadal až na šestou pozici. Za Infernou dokončili Mustamir, Nos Galan, Gejzir a Krocoleon. Možná si ale spraví chuť už za tři týdny při Zlatém poháru předsedy Poslanecké sněmovny.

Úvod odpoledne patřil žokeji Marku Stromskému. Hned v úvodních proutkách, v Ceně vítězů Velké pardubické, přivedl k druhému překážkovému vítězství pětiletého Cheeky Chappie, který na překážkách startoval teprve potřetí. Na stupně nejvyšší se Stromský postavil vzápětí, když v Ceně služeb města Pardubic zvítězil se čtyřletým Sekret Ecosse. A zatímco prvního jmenovaného trénuje Radek Holčák, toho druhého otec František Holčák.

Čtěte také:  Premiéra Global Champions v New Yorku. Diváci do arény poplují po řece

V třetím dostihu dne, v Ceně podporované společností České dráhy a.s., uspěl žokej Josef Bartoš v sedle sedmiletého Tarase, připravovaného Hanou Kabelkovou.

A pak už přišla chvíle Marcela Nováka. Zvítězil ve čtvrtém dostihu dne, v Ceně Univerzity Pardubice se sedmiletým Rendez Vous trenérky Jany Junkové, pak přidal druhé vítězství v kvalifikačním dostihu a hatrrick završil v sedmém dostihu dne, v Ceně podporované společností IPP – Ing. Petr Pelouch. Pomohl mu k tomu sedmiletý hnědák Eliáš připravovaný Václavem Soukupem.

V závěrečném krosu Cena Dostihového spolku a.s. velmi lehce zvítězil pětiletý Buonarroti, který na překážkách startuje teprve od listopadu loňského roku. Trenér Josef Váňa jej připravil pro Jana Kratochvíla, pro kterého to bylo padesáté vítězství v kariéře a přineslo mu titul žokej.

Velká pardubická_Přihlášení_kvalifikovaní

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Kasim kvalifikace Marcel Novák Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Zajímavé momenty z historie první kvalifikace na Velkou pardubickou
Následující: VI. den metropolitní sezóny: Velkou květnovou cenu počtvrté vyhrál Chardonney Tcheque

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Kočárová jízda pozve na Velkou pardubickou

Pozvánkou na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou bude Spanilá jízda kočárů ulicemi Pardubic. Jejím cílem bude Pernštýnské náměstí, které je centrem dění Podzimních městských slavností. To vše ve čtvrtek 10. října. Kočárová jízda je každoroční součástí oslav dostihového svátku, tedy legendární Velké pardubické. Letošní ročník svou pozornost zaměřuje na ...