Chci zde mít svou reklamu
Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Připomínáme si výročí kapitána Rudolfa Poplera

Připomínáme si výročí kapitána Rudolfa Poplera

V neděli 16. října si připomeneme smutné výročí. Bude tomu 84 let, kdy zemřela jedna z ikon Velké pardubické – dvojnásobný vítěz tohoto dostihu kpt. Rudolf Popler. Osudným se mu stal pád v Kinského memoriálu, který od roku 1949 nese jeho jméno, stejně jako jedna z překážek pardubického závodiště. O týden později ale vzpomeneme veselejšího výročí – 90 let od jeho prvního vítězství v legendárním dostihu.

popler-rudolfRudolf Popler se narodil 29. května 1899 ve Vysokém Mýtě. Jezdectví a dostihy byly jeho životním osudem. Byl jedním z nejvšestrannějších jezdců meziválečného Československa. Startoval na olympijských hrách v parkurovém skákání v Paříži v roce 1924 a o čtyři roky později v Amsterdamu. Vynikal ale zejména v dostizích. Dvakrát zvítězil ve Velké pardubické. Poprvé 24. října 1926 s klisnou All Right a podruhé 12. října 1930 v sedle Gyi Lovam!, a to dokonce v rekordu dráhy 12 minut. Tento dostih byl poprvé vysílán i v přímém rozhlasovém přenosu. O rok později se pokusil o vítězství ve Velké liverpoolské, ale nedokončil.

Další rok, rok 1932, se mu stal osudným. Ve Velké pardubické startoval naposledy. Po neuvěřitelném finiši se Spanem Rugierem na koni Remus skončil druhý, i když někteří historici tvrdí, že jej dostihová komise poškodila a měl být vítězem. Byl unavený a zklamaný, ale chtěl vyhrát alespoň v následujícím Kinského memoriálu. Jeho kůň Ella však klopýtl už na druhé překážce a dopadl na svého jezdce. Popler po převozu do nemocnice zemřel.

Čtěte také:  Český skokový pohár míří do Suché u Litomyšle

Osudné dvojbradlí dnes nese jméno Poplerův skok. V současné dostihové dráze jsou takové skoky dva v oranicích před lesem, původní překážka je umístěna za stávajícím paddockem. Je zde umístěna i pamětní deska. Zmenšeninu této překážky překonávají také minikoně v rámci Malé Velké pardubické. Další vzpomínka na kapitána Rudolfa Poplera je umístěna na tribuně B. Zrekonstruovaná pamětní deska se sem vrátila teprve nedávno, u té původní se vždy před startem Velké pardubické scházeli jezdci, aby tu složili slavnostní slib.

Předchozí: XVII. den metropolitní sezóny: Pražský zimní favorit
Následující: Povolání u koní: CHOVATEL

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

89. Karlovarská dvojnásobná míle

Vrcholem druhého dostihového odpoledne v neděli 18. června na karlovarském závodišti bude jedna z místních specialit.Málokterý z dostihů konaných v největších tuzemských lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (I.kat., 3.200m).Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo ...