Home > Články > Výcvik > z praxe > Příprava na distanční závod

Příprava na distanční závod

Jaro je konečně tady a s ním i vyhlídka na spoustu koňských akcí. Kromě společných jarních vyjížděk, které jsou vítaným zpestřením většiny jezdců se každoročně připravujeme také na neoficiální distanční závod na 20km. Po dlouhém zimním odpočinku, kdy koníci chodí pod sedlo nepravidelně nastává nejpozději začátkem března nejvyšší čas na přípravu. Letos tomu bude již čtvrtý rok, co se účastníme dostihu na Ranči Orel v České Vsi v Jeseníku.  Dvacítka účastníků a přátelská domácí atmosféra jsou pro nás  příjemnou dovolenou bez stresů.

A nyní ke slibovanému tréninku. Jelikož jsou u nás těžší terény, neobejdeme se bez podkov. Každou vyjížďku i trénink na distanční závod začínáme v kroku. Podle počasí i kondice koně pak tuto úvodní pasáž zkracujeme a po jeho dostatečném zahřátí začínáme klusat. První týden tréninku se vlastně moc neliší od tradiční vyjížďky. Jen místo cvalových pasáží začleňujeme více klusových úseků. Další 2-3 týdny postupně zvyšujeme zátěž, tedy delší klusové úseky, ježdění v kopcích a jednu až dvě cvalové pasáže. Hlídáme dech koně a po klusu mu dáme dostatečný oddech v kroku, než nasbírá další síly.  Zpočátku jezdíme cca 10km za vyjížďku a později je to již 15-20km. Stále sledujeme projevy koníka a vždy se přizpůsobíme jeho aktuálnímu stavu a kondici. Není třeba připomínat, že kůň připravovaný na distanční závody musí být absolutně zdravý, dostatečně krmený a nejlépe, když má v sobě tu „správnou chuť“ jít vpřed. Obecně je známo, že nejlepší koně na distanční závody jsou arabi. Jistě k tomu mají nejlepší předpoklady, vzhledem k jejich původu a houževnatosti. Avšak i jiná plemena dokáží podávat skvělé výkony, pokud jsou správně trénována.

 

Po zhruba měsíci pravidelného tréninku (my trénujeme nanejvýš 5x týdně), kdy se koník dostává pomalu do formy, začínáme zátěž postupně zvyšovat a prodlužovat tréninkové hodiny. Stále jezdíme převážně svižným klusem a cval zahrnujeme spíše výjimečně. Často využíváme místních kopečků, které nám poskytují dostatek rozmanitých terénů a  převýšení. Trénink prodloužíme tehdy, když koník zvládne stejnou trasu bez většího zadýchání či zapocení.  Posledních 14 dní před závody trénujeme již méně a to maximálně 4x týdně, zato v takovém tempu, ve kterém pojedeme závody, avšak o něco delší trasu než na jakou je vypsaná trať v distančním závodu. To se nám zúročí v samotném závodě, kdy je koník natrénován na delší vzdálenost než je délka tratě.

Každý kůň je schopen ujet 20km úsek. Ten trénovaný jej však překoná rychleji a bez větších fyzických potíží. A protože u distančních závodů se stopky zastavují až tehdy, kdy se kůň uklidní a jeho tepy a dechy jsou ve stanovené normě, nenecháváme nic náhodě a poctivě trénujeme.

Kromě kondice koně je neméně důležitá i kondice jezdce. Důležitá je ovšem i taktika, kterou jezdec zvolí a té možná někdy příště.

Předchozí: Jan Holcbecher
Následující: Koňský trenažér jako v koňské autoškole
x

Mohlo by vás zajímat

Prague Lions skončili v St. Tropez šestí. K medaili scházelo jen málo

Ve velmi dobrém světle se předvedli členové Prague Lions při Global Champions League v Saint Tropez. Niels Bruynseels a Marc Houtzager vybojovali šesté místo a od třetí příčky je dělil jen jeden trestný bod navíc ze čtvrteční úvodní části soutěže. Niels Bruynseels s třináctiletou klisnou Gancia de Muze překonal sobotní ...