Home > Zpravodajství > informujeme vás > Prohlášení výboru AČTJ k současné situaci

Prohlášení výboru AČTJ k současné situaci

Ve čtvrtek dopoledne se k současné situaci v českém dostihovém sportu vyjádřila také Asociace českých trenérů a jezdců. Také toto prohlášení vám přinášíme v kompletním znění, jak bylo uveřejněno na webových stránkách organizace. 

DSC 0745 Moderator

Vážení dostihoví příznivci,

dovolte, abychom jako orgán Asociace českých trenérů a jezdců (AČTJ), která je členem naší nejvyšší dostihové autority a prostřednictvím jednoho člena je zastoupena jak v Radě, tak i v Prezidiu JCČR, oficiální cestou také vstoupili do diskuze týkající se Tiskového prohlášení ze strany Jockey Clubu České republiky a reakcí na jeho zveřejnění.

V první řadě musíme poděkovat všem nově zvoleným členům Rady JCČR, zdůrazňujeme „všem“, za jejich iniciativu s jakou se řízení JCČR ujali po změnách souvisejících s volbou nového prezidenta a prezidia. Vzhledem ke zlepšené komunikaci, která je zmíněna v právě vydaném Tiskovém prohlášení, tak potvrzujeme, že tuto změnu opravdu vnímáme jako velice pozitivní, jelikož tak máme snad poprvé v historii veškeré informace o činnosti JCČR kdykoliv k dispozici a jsme maximálně informováni. Velice pozitivním signálem je pro naši asociaci, že veškeré naše připomínky, požadavky a návrhy jsou na Radě JCČR projednávány a na rozdíl od minulosti vždy získáváme zpětnou vazbu; nic nezapadá tzv. pod stůl. Neznamená to samozřejmě, že by nám vždy ve všem bylo vyhověno, což by se nám samozřejmě velice líbilo, ale diskutuje se s námi a cítíme, že neexistuje jakákoliv tendence k prosazování jiných zájmů, než jsou zájmy českého turfu jako celku.

Tiskové prohlášení hovoří o formě nového partnerství s ČT a možnostech nového způsobu prezentace dostihů jako celku. Tuto iniciativu naše asociace velice vítá a podporuje, protože máme za to, že medializace našeho sportu, ale i jednotlivých trenérů, jezdců a koní je důležitá a že v dnešním světě v tomto televize hraje významnou, ne-li nejvýznamnější roli. Nicméně pokud víme, vysílací práva náleží jednotlivým závodištím a bude velice důležité, aby iniciativa členů JCČR nebyla ze strany majitelů závodišť zmařena. Naopak si myslíme, že toto je jedna z věcí, v níž by obě strany měly najít společnou řeč.

K nalezení společné řeči bychom rádi přispěli i při řešení situace týkající se vyplácení majitelských prémií, kde se po přečtení Tiskového prohlášení a některých zveřejněných komentářů dohoda zdá být v nedohlednu. Nechceme se přiklánět na žádnou stranu, ale pouze pomoci hledat řešení prostřednictvím argumentů.

JCČR v Tiskovém prohlášení popisuje celou situaci a navrhuje dvě kompromisní řešení pro sezónu 2014. Na to reaguje zástupce malých závodišť Mgr. Zdeněk Karlach a obviňuje JCČR z polopravd a nepravd, aniž by uvedl, v čem je spatřuje, a odvolává se na budoucí prohlášení pořadatelů. Nevíme, co bude toto prohlášení obsahovat, ale máme za to, že jsme si všichni na stránkách www.dostihy.cz v sekci novinky mohli 11. 2. 2014 přečíst zprávu pod názvem Vznikla Sekce Dostihová závodiště, která nás informovala o založení spolku TURF & Sport jehož prioritou je zachování, případně rozšíření počtu pořádaných dostihů. V bodě jedna této zprávy pak zástupce této sekce Mgr. Zdeněk Karlach avizoval požadavek na převedení povinnosti vyplácet majitelské prémie ze závodišť na účet JCČR. Všimněme si tedy, že se tento požadavek objevil skutečně až v polovině února letošního roku. Dalším poněkud zavádějícím argumentem je spojování výplaty majitelských prémií s finančními prostředky přidělenými Ministerstvem zemědělství ČR na zajištění kontroly užitkovosti a kontroly dědičnosti anglického plnokrevníka (jak zní onen dotační titul), které jsou každoročně prostřednictvím JCČR vypláceny jednotlivým pořadatelům na podporu technického a organizačního zabezpečení pořádání výkonnostních zkoušek koní dostihových plemen. Zde je třeba zdůraznit, že vztah mezi státními prostředky a majitelskými prémiemi nikdy nebyl, není a nebude vůbec žádný a pokud snad v minulosti bývalí funkcionáři přesvědčovali pořadatele argumenty „majitelské prémie neřešte, vždyť je máte pokryté z ministerských peněz“, tak je nutno se zamyslet nad tím, zda změny v orgánech JCČR nebyly opravdu na místě, a proč jsou ze lží obviňováni členové vedení současného, kteří se snaží nastavit transparentní fungování naší nejvyšší dostihové autority pro nás všechny.

Na druhou stranu plně chápeme i postoj pořadatelů. Víme, že dělají pro pořádání dostihů vše, co je v jejich silách, a že je pro ně z důvodu hospodářské situace rok od roku obtížnější pokrýt náklady na provoz prostřednictvím sponzorských peněz, a že zproštění povinnosti vyplácet majitelské prémie by jim tuto situaci zcela jistě ulehčilo.

Proto si myslíme, že příslib JCČR do budoucna je dobrým signálem a rádi bychom touto formou apelovali na obě strany, aby se pokusily v nejbližších dnech o dohodu, která povede k zahájení dostihové sezóny 2014 v řádném termínu a aby si obě strany uvědomily, že v tomto sporu nemůže být vítěze ani poraženého.

Za výbor AČTJ

Josef Váňa, Filip Neuberg, Ing. Oliva Horová, Dalibor Török, Ing. Václav Luka ml. a Michal Lisek

Čtěte také:  Novým krajským radním pro sport se dnes oficiálně stal Josef Váňa
Předchozí: Novinky z Jockey Clubu ČR
Následující: Tisíc skoků pro Františka Venturu
x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...