Home > Zpravodajství > domácí sport > První šampión Zlaté podkovy 2014: Tomon

První šampión Zlaté podkovy 2014: Tomon

První kvalifikaci pro hlavní soutěž 49. ročníku seriálu Zlatá podkova vyhrál v pardubickém areálu tmavý hnědák Tomon. Ve třech zkouškách ho během dvou dnů vedl Pavel Březina z Jezdeckého klubu Neveklov.Vítězná dvojice šla do čela hned po úvodní drezúře a nakonec porazila 15 soupeřů o 2,30   trestného bodu a více.

Tomona s Pavlem Březinou nezastavila v cestě za vítězstvím ani voda. Foto: Šárka Bělohlavová.

Český teplokrevník, valach 73/681Tomon se narodil 19. dubna 2007 v chovu Hřebčín Albertovec, s. r. o. a patří Markétě Jarošové z Prahy.

Je synem trakéna 273 Topas – 14 a klisny 73/199 Montana (po hannoverském hřebci 454 Boruschkin), zapsané do plemenné knihy českého teplokrevníka.

V loňské sezóně absolvovali Tomon s Březinou 7 startů v České republice (Pardubice, dvakrát Loštice, Kolesa), na Slovensku (Motešice), v Německu (Immenhausen) a Francii (Le Lion d´Angers).

Kromě Zlaté podkovy v Kolesech a Stříbrné podkovy (Loštice) si tedy vyzkoušeli rovněž mezinárodní soutěže CIC* a CCI*.

V Žebříčku nejlepších koní všestrannosti za rok 2013 obsadili 45. místo, oficiálně pro stáj JK Start Praha.

Tři „Zlatí“ bez zlata

Ve Zlaté podkově startovali tři Zlatí koně ZP a nejlépe z nich dopadl loňský vítěz finále a mistr ČR Diráno 1 (Lubomír Vrtek, JK při SOUz Horní Heřmanice), který skončil čtvrtý. Davos 1 ze stejné stáje (Antonín Vrtek) se umístil hned za ním, zatímco Tiksi při Nadaci SOUz Loštice (Radko Heidenreich, JK Loštice) „zametala“ (14. místo).

Zbylé stupně vítězů za Tomonem tedy obsadili druhá Innocenta (MUDr. Lukáš Létal, JK Victoria Bříšťany) a třetí Kim-C (Karolína Petrová, JK Kocanda).

Stříbrnou podkovu získal tandem Keelc Peak – Jiří Maxera (Sportovní stáj Pavlický dvůr)

a v Bronzové podkově dominovali OK Bea – Šárka Douchová (JK Ždírec).

Soutěž nadějí rozhodly desetiny bodů: „Šťastná dvojka“ měla složení Conan 1 – Robert Pokorný (JK NH Car).

Autor: Jiří Křepelka

Zlatá podkova
Předchozí: Úspěšná Jarní všestrannost
Následující: Kolesa: Hatrrick pro Váňu i díky Neverlandovi

Zlatá podkova má nečekaného vítěze – debutující Coco Rico překvapil i svého jezdce

Bohatě a kvalitně obsazené soutěže Jarní všestrannosti znají své vítěze. Největším překvapením je pravděpodobně vítězství sedmiletého valacha Coco Rico, který se prosadil hned při svém debutu v nejvyšší soutěži – Zlaté hvězdě v nebývalé konkurenci třiceti koní. Celkově se do závodů Jarní všestrannosti vydalo na dvě stě dvacet sportovních dvojic. Pardubickou Jarní ...