Home > Zpravodajství > domácí sport > První skokové závody sezony 2018 se 155 starty

První skokové závody sezony 2018 se 155 starty

Domácí parkurovou sezonu 2018 odstartoval již tradičně Zimní jezdecký pohár České jezdecké federace. V sobotu 3. února se v kryté závodní aréně Královického dvora nedaleko Slaného uskutečnilo sedm skokových soutěží, které čítaly celkem 155 startů.

Do pátého ročníku zimního seriálu, během něhož se střídají vozatajské a skokové závody, jsou letos zařazeny tři túry pro parkurové jezdce a koně. Vůbec poprvé mohou do žebříčku sbírat body i děti na ponících. Nejvíce jich v této kategorii během zahajovacího mítinku získala Petra Pařenicová. Za vítězství s Maximusem 2 jich obdržela rovných dvacet, zatímco její soupeři, resp. soupeřky (v pony soutěžích nestartoval ani jeden chlapec) získaly dle pořadí vždy o bod méně.

Jan Štětina. Foto: Josef Malinovský

Po třech rámcových soutěžích pro jezdce na velkých koních následovalo další seriálové klání. Tzv. malá runda Zimního jezdeckého poháru je vypsaná na úrovni stupně L*, tedy s výškou překážek do 115 centimetrů. Z 28 účastníků jich 12 pokračovalo do následného rozeskakování a v něm již šlo doslova o zlomky sekund. Kromě bodového skóre totiž do pořadí výrazně promlouval i čas. Vítězku Petru Peškovou v sedle koně Patricks Hill dělilo od druhé umístěné Jennie Kaasové s klisnou Čielsie jen 28 setin sekundy. Necelou sekundu na Kaasovou ztrácela třetí Denisa Vegrichtová s Garfieldem 4.

Vegrichtové se dařilo i při vrcholné soutěži na stupni S* (125 cm), která byla zařazena do velké túry Zimního jezdeckého poháru. S Phoebe byla jednou ze čtyř dvojic, jež prošla základním kolem bez penalizace a ve finále pro 10 nejlepších tak měla velkou šanci vybojovat jednu z nejvyšších příček. I napodruhé se jí podařilo udržet čisté konto a už jen čekala, jak si s nástrahami parkuru z dílny Zdeňka Krpely poradí další tři jezdci. Václav Studnička s Elis 4 sice tolik nezkracoval trasu, jako Vegrichtová, ale zvolil výrazně svižnější cval. Cílovou linii protnul v čase 47,12 sekundy, což bylo o 56 setin vteřiny dříve než v předešlém případě.

Václav Studnička. Foto: Josef Malinovský

Filip Doležal s koněm Cesandro nejel úplně naplno a raději se soustředil na bezchybný výsledek. Ten se mu podařilo ve finálové části soutěže zopakovat a s časem 48,38 se zařadil na 3. řádek průběžné výsledkové listiny. Pořadím už poté mohl zamíchat pouze Jan Štětina s Guusem S. I když se zpočátku tvářil, že rychlejší než Studnička nebude, opak byl pravdou. V obratech výborně zkracoval, a nakonec měl jeho čas hodnotu 46,97 sekundy. O to více ho musel mrzet jedna chyba, které se na zkráceném parkuru neubránil. Namísto vítězství se musel spokojit se čtvrtým místem. I když nejen s ním! Štětina měl totiž v soutěži hned tři koně a s Gylordem-S a Conthargosem-S obsadil 5., resp. 6. místo.

Čtěte také:  Oslava zápisu Národního hřebčína do UNESCO

Zimní jezdecký pohár pokračuje v sobotu 10. února druhým vozatajským kolem ve Slatiňanech na Chrudimsku. O týden později se potkají znovu parkuroví jezdce, a to pro změnu v Hradištku u Sadské, kde měla spřežení koncem ledna svoji letošní premiéru. Od třetího únorového víkendu se disciplíny zimního seriálu nebudou střídat po týdnech, ale po víkendových dnech, a tak další „kočárové“ závody přijdou na řadu již 18. února, a to v areálu VFU Brno. Podrobnosti najdete na www.jezdeckypohar.cz.

halové závody Parkur skoky Zimní jezdecký pohár
Předchozí: Když si srdce vybere samo – Subara
Následující: Vzpomínka na Draka

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Závěrečné parkury roku v Chuchli

První parkurová sezóna v Chuchle Areně Praha skončí o nadcházejícím víkendu. Závodit se bude od pátku 11. do neděle 13. října, vždy od půl deváté ráno až do pozdních odpoledních hodin. Vrchol třídenního programu tvoří nedělní Cena Eliota, která se pojede na výšce 145 cm s finále pro deset nejlepších dvojic. ...