Home > Zpravodajství > domácí sport > Robert Pokorný ovládl mistrovství ČR ve všestrannosti i Zlatou podkovu

Robert Pokorný ovládl mistrovství ČR ve všestrannosti i Zlatou podkovu

Mistrovství České republiky ve všestrannosti, které probíhalo 13. – 15. července 2012 na závodišti Školního statku v Humpolci Dusilově, má nečekaného vítěze. Ten své soupeře doslova přeskákal. Ačkoliv se všeobecně očekával souboj mezi Radkou Dvořákovou a Lubomírem Vrtkem, jež oba startovali v mistrovské soutěži hned se dvěma koňmi, nakonec se ze zlata radoval Robert Pokorný v sedle Caleppa.

Robert PokornýRobert Pokorný. Foto: Josef Malinovský

Po drezuře přitom byl až na šestém místě, přičemž do vedení se dostal Lubomír Vrtek s Diránem následovaný s minimálním rozdílem Radkou Dvořákovou s Damonem. Té se navíc dařilo i s Osterem, s níž byla po prvním dnu čtvrtá. V sobotu s ním ovšem zaváhala na trakénském skoku s číslem 7, kde po nevydařeném nájezdu nedobrovolně opustila sedlo a byla ze soutěže s tímto koněm vyloučena. „Jde o velký skok. Oster se nechtěl nechat před ním vzít zpět, a tak jsem k překážce přišla poměrně rychle, což mělo za důsledek onu kolizi. Naštěstí se jemu ani mě nic nestalo a to je hlavní,“ uvedla jezdkyně. Terénní zkoušku s Damonem později absolvovala pouze s menší penalizaci za čas, podobně jako její hlavní soupeř Lubomír Vrtek. Na prvních dvou příčkách v průběžném pořadí se tedy nic nezměnilo. Na třetí místo vystoupal bezchybnou jízdou v časovém limitu Robert Pokorný a odstup jen 6,3 bodu na lídra soutěže mu před závěrečným parkurem dával slušné šance na pokračující posun vpřed. Musel však doufat v opětovně bezchybný výkon a čekat na chyby soupeřů, k čemuž nakonec došlo.

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

Lubomír Vrtek musel s Diránem startovat jako první, navíc s vědomím, že každá případná chyba ho bude stát jednu medailovou pozici. Po zastavení a následném shození u překážky číslo dvě již věděl, že na medaili to bude stačit jen stěží. Bohužel přišly další chyby a 26 trestných bodů jej odsunulo až na konečné páté místo. O kovech nejcennějších se tudíž rozhodovalo mezi Robertem Pokorným a Radkou Dvořákovou. Pokorný si s nástrahami kurzu poradil hravě a stejně tak to vypadalo v případě Radky Dvořákové. Ke zlatu jí zbýval jen závěrečný triplebar, ale na něm přišla osudová chyba, po níž se musela spokojit se stříbrem. „Radka moc chyby nedělá, a tak jsem již byl dopředu spokojen s tím, že budu druhý. Chyba v závěru byla obrovská náhoda a v podstatě nám tímto mistrovský titul darovala,“ uvedl Robert Pokorný, jenž měl za sebou již úspěch z předešlé soutěže Zlaté podkovy. V závěrečném předkole finálového závodu, který proběhne na stejném místě 24. – 26. srpna, zvítězil pro změnu s Pippou Fun. Se ztrátou dvou bodů za ním skončil Martin Skokol s Leadrerem a Andrea Lesáková s Tercigou.

Během tří závodních dnů se představilo celkem 149 dvojic a o mistrovské tituly bojovali také např. jezdci v kategoriích mladších a starších juniorů, dětí na pony od 10 do 12, resp. od 13 do 16 let, resp. na velkých koních. Na ponících nenašly přemožitele Zuzana Baloušková (Baby 1) a Eliška Orctová (Blueberry Valmart). Na velkých koní vyšel závod nejlépe pro Michaelu Balounovou (Diamantixa) a v juniorských soutěžích se mistry stali Antonín Vrtek (Beauty/Černý) a Tomáš Němec (Domin).

Čtěte také:  Semifinále plné překvapení. Pražským lvům uniklo finále o jedno místo

Kompletní výsledky najdete na www.zlatapodkova.cz. Devadesátiminutový záznam závodu odvysílá Česká televize na programu ČT4 v sobotu 21. 7. od 7.30 a 19.40 hod.

Předchozí: MČR skoky Martinice 2012: Praha, B. Tomanová, L. Poláková a J.Kincl
Následující: Anketa Nejkrásnější kůň ČR 2012: Teplokrevná a sportovní plemena – Vyrovnaná divize
x

Mohlo by vás zajímat

Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Počet startujících v letošním ročníku TAXIS GLADIATOR RACE oproti loňskému roku vzrostl. Na trase atraktivního závodu na účastníky čeká řada zajímavých překážek včetně několika novinek. Vyzkouší si je i vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl a s ním další hvězdy dostihového sportu. V kategorii KIDS na Pardubickém závodišti poběží o sto dětí více než ...