Home > Zpravodajství > domácí sport > Robert Pokorný ovládl mistrovství ČR ve všestrannosti i Zlatou podkovu

Robert Pokorný ovládl mistrovství ČR ve všestrannosti i Zlatou podkovu

Mistrovství České republiky ve všestrannosti, které probíhalo 13. – 15. července 2012 na závodišti Školního statku v Humpolci Dusilově, má nečekaného vítěze. Ten své soupeře doslova přeskákal. Ačkoliv se všeobecně očekával souboj mezi Radkou Dvořákovou a Lubomírem Vrtkem, jež oba startovali v mistrovské soutěži hned se dvěma koňmi, nakonec se ze zlata radoval Robert Pokorný v sedle Caleppa.

Robert PokornýRobert Pokorný. Foto: Josef Malinovský

Po drezuře přitom byl až na šestém místě, přičemž do vedení se dostal Lubomír Vrtek s Diránem následovaný s minimálním rozdílem Radkou Dvořákovou s Damonem. Té se navíc dařilo i s Osterem, s níž byla po prvním dnu čtvrtá. V sobotu s ním ovšem zaváhala na trakénském skoku s číslem 7, kde po nevydařeném nájezdu nedobrovolně opustila sedlo a byla ze soutěže s tímto koněm vyloučena. „Jde o velký skok. Oster se nechtěl nechat před ním vzít zpět, a tak jsem k překážce přišla poměrně rychle, což mělo za důsledek onu kolizi. Naštěstí se jemu ani mě nic nestalo a to je hlavní,“ uvedla jezdkyně. Terénní zkoušku s Damonem později absolvovala pouze s menší penalizaci za čas, podobně jako její hlavní soupeř Lubomír Vrtek. Na prvních dvou příčkách v průběžném pořadí se tedy nic nezměnilo. Na třetí místo vystoupal bezchybnou jízdou v časovém limitu Robert Pokorný a odstup jen 6,3 bodu na lídra soutěže mu před závěrečným parkurem dával slušné šance na pokračující posun vpřed. Musel však doufat v opětovně bezchybný výkon a čekat na chyby soupeřů, k čemuž nakonec došlo.

Lubomír Vrtek musel s Diránem startovat jako první, navíc s vědomím, že každá případná chyba ho bude stát jednu medailovou pozici. Po zastavení a následném shození u překážky číslo dvě již věděl, že na medaili to bude stačit jen stěží. Bohužel přišly další chyby a 26 trestných bodů jej odsunulo až na konečné páté místo. O kovech nejcennějších se tudíž rozhodovalo mezi Robertem Pokorným a Radkou Dvořákovou. Pokorný si s nástrahami kurzu poradil hravě a stejně tak to vypadalo v případě Radky Dvořákové. Ke zlatu jí zbýval jen závěrečný triplebar, ale na něm přišla osudová chyba, po níž se musela spokojit se stříbrem. „Radka moc chyby nedělá, a tak jsem již byl dopředu spokojen s tím, že budu druhý. Chyba v závěru byla obrovská náhoda a v podstatě nám tímto mistrovský titul darovala,“ uvedl Robert Pokorný, jenž měl za sebou již úspěch z předešlé soutěže Zlaté podkovy. V závěrečném předkole finálového závodu, který proběhne na stejném místě 24. – 26. srpna, zvítězil pro změnu s Pippou Fun. Se ztrátou dvou bodů za ním skončil Martin Skokol s Leadrerem a Andrea Lesáková s Tercigou.

Během tří závodních dnů se představilo celkem 149 dvojic a o mistrovské tituly bojovali také např. jezdci v kategoriích mladších a starších juniorů, dětí na pony od 10 do 12, resp. od 13 do 16 let, resp. na velkých koních. Na ponících nenašly přemožitele Zuzana Baloušková (Baby 1) a Eliška Orctová (Blueberry Valmart). Na velkých koní vyšel závod nejlépe pro Michaelu Balounovou (Diamantixa) a v juniorských soutěžích se mistry stali Antonín Vrtek (Beauty/Černý) a Tomáš Němec (Domin).

Kompletní výsledky najdete na www.zlatapodkova.cz. Devadesátiminutový záznam závodu odvysílá Česká televize na programu ČT4 v sobotu 21. 7. od 7.30 a 19.40 hod.

Předchozí: MČR skoky Martinice 2012: Praha, B. Tomanová, L. Poláková a J.Kincl
Následující: Anketa Nejkrásnější kůň ČR 2012: Teplokrevná a sportovní plemena – Vyrovnaná divize

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...