Home > Zpravodajství > domácí sport > Rosnické military ovládly ženy

Rosnické military ovládly ženy

Před čtyřiatřiceti lety se Karlovy Vary staly poprvé dějištěm celorepublikového mistrovství v soutěžích všetrannosti, tedy military. V kategorii dorostenců zlatou medaili tehdy vybojovala staropolská dorostenka Jana Lančaričová s hnědákem Gerolanem. Jedna z nejtvrdších, nejnáročnějších, ale zároveň nejoblíbenějších jezdeckých disciplín poté zažila období zájmu i úpadku. Na konci 90. let minulého století se zdálo, že nejtěžšímu jezdeckému olympijskému sportu v našem kraji odzvonilo. S tím se však nesmířila Jezdecká a sportovní stáj Tandem v Rosnicích.

IMG 6560 dist

Pod vedením dlouholeté propagátorky této disciplíny Jany Valdmanové se military na Karlovarsko vrátily. Zatím v podobě neoficiálních závodů. V sobotu nahradili někdejší republikové přeborníky „hobby“ jezdci, kteří si dali dostaveníčko ve 2. ročníku Rosnických military. Celodenní program začal drezúrní zkouškou, ve které rozhodčí kladli důraz na souhru závodních dvojic a precizní předvedení předepsaných cviků. Po tomto koňském baletu následovalo parkurové skákání. Na závěr čekala na soutěžící jízda v rozmanitém terénu s přírodními i umělými překážkami.

V soutěži „Hobby Mini“ s překážkami vysokými 60cm, se prosadila domácí jezdkyně Jana Plachá s plnokrevnou klisnou Hazzel. Druhé místo patřilo ing. Lence Řačákové s Princeznou (Ranč Vránov) a třetí skončila Klára Hosová a Lobin (JK Salome Kacéřov).

V soutěži „Hobby ZK“, ve které byly překážky zvýšené na 80cm a trať terénní zkoušky prodloužena na 1.500m, velice těsné vítězství vybojovala Barbora Kavková a Halon (Farma Fojtov). Druhá skončila Jana Plachá s Beauty Princess (JSS Tandem Rosnice) a jako třetí se umístila Iva Novotná s Marco Pollo (Sadov).

I když se v Rosnicích nejezdilo o zlaté poháry nebo štědré finanční dotace, mohli se diváci přesvědčit, jak je ve všestrannosti důležitá souhra jezdce s koněm. I to, jak jejich fyzická a psychická připravenost ovlivňuje konečný výsledek.

Taktika start – cíl se v rámcovém programu velkopardubického mítinku vyplatila

Nejen 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, ale i rámcový program plný prestižních dostihů nabídl napínavé finiše a cenná vítězství. Dařilo se Josefu Bartoši a Marcelu Novákovi, kteří oba zvítězili dvakrát. Dva trenérské úspěchy si zapsal Stanislav Popelka. A to i v nejprestižnějším dostihu z rámcového programu v Ceně VCES ...