Home > Zpravodajství > domácí sport > ROZHOVOR: Milan Pata, prezident ProRodeo Czech Association

ROZHOVOR: Milan Pata, prezident ProRodeo Czech Association

Nejen dostihoví, ale také rodeoví koně se budou v sobotu 25. června prohánět po pardubickém závodišti. Koná se tu totiž další ročník seriálu ProRodeo Tour 2016. Každý rok si o pardubickém kole povídáme s prezidentem ProRodeo Czech Association Milanem Patou. Tradici dodržíme, i když tentokrát nás zajímá i příprava rodeových koní. Povídání o tréninku by prý ale zabralo mnoho času… tak alespoň malé nahlédnutí do světa rodea.

Milan Pata. Foto: archiv Dostihový spolek a.s.

Milan Pata. Foto: archiv Dostihový spolek a.s.

Jaký bude letošní ročník ProRodeo Tour?
Je ještě brzo na to hodnotit jaký bude. Nejsme ještě ani za polovinou Tour. Ale jisté je, že letošní rok se ProRodeo Tour účastní asi nejvíc nových jezdců, což je velice pozitivní. Rovněž jsou letošní rok vypsané dotované závody o zajímavé částky.
Pardubice se už staly tradiční součástí seriálu závodů. Jak jste s prostředím a zázemím pardubického závodiště spokojeni?
Zázemí a prostředí jsou skvělé, tak jako pozice na mapě závodů ProRodeo Tour. A spojení westernového sportu s dostihovým je jedinečné a myslím, že i tradiční návštěvníci pardubických dostihů, našli v tom „našem“ sportu kus něčeho zajímavého. Což ostatně potvrzují plné tribuny.
Vyvíjí se nějak jednotlivé disciplíny?
Disciplíny zůstávají víceméně nezměněné. U několika penningových disciplín se upravil časový limit, a to směrem dolů, a je to v návaznosti na stále větší přiježděnosti jezdců. U rychlostní disciplíny Barrel Race se již nepočítají trestné vteřiny za shození barrelu, ale je to bráno jako No Time. To jsou jediné změny, které za poslední roky disciplíny zaznamenaly.
Návštěvníci dostihového závodiště jsou zvyklí na trochu jiné dovednosti koní, než zřejmě musí ovládat kůň rodeový. Co vše musí takový kůň umět?
Toto je otázka asi na někdy jindy a na delší dobu. Určitě rád vše vysvětlím, ale pokud mám zjednodušeně specifikovat rozdíl, tak je to asi v důrazu na práci s těžištěm a nohou jezdce.
Jak vypadá příprava takového koně? Jak poznáte, že kůň je vhodný do vašich soutěží a kdy jej vůbec začínáte trénovat?
Opět příprava vydá na samostatný článek. Zpravidla ve dvou letech se kůň obsedá a základně přijezdí. Následně se do tří let nechává na pastvinách nejlépe u dobytka, pokud to situace jednotlivých rančů umožňuje. Ve třech letech se pak začíná už s plným výcvikem.
Přibývá v České republice nadšenců pro rodeo?
Rozhodně ano.
Mohou se čeští „kovbojové“ srovnávat se světovou elitou?
Určitě. Tento sport je u nás mladý a nemá takovou tradici, ale česká povaha a urputnost rychle kvalitu dohnala. To ostatně dokazují starty na světových závodech World Series of Team Roping v Las Vegas, kam se již po druhé čeští jezdci kvalifikovali.
Na závěr – pozvěte nás na pardubické kolo ProRodeo Tour – na co se mohou diváci těšit?
Minulý rok padl právě zde v Pardubicích rekord České republiky v Team penningu, tak třeba letošní zas nějaký ten limit „padne“.

Čtěte také:  Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku a.s.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Pardubice ProRodeo Tour
Předchozí: První den závodů CSI v Olomouci úspěšný pro domácí
Následující: Olomoucké parkurové závody CSI-W v plném proudu

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Pardubické závodiště získalo silného partnera pro letošní sezónu

Letošní pardubická dostihová sezóna bude jednou provždy spojena se jménem holdingu BICZ, který podpoří pořadatelský Dostihový spolek. Holding BICZ se totiž stal hlavním partnerem dostihové sezóny 2020, kdy se poběží jubilejní 130. Velká pardubická. Po téměř rok trvajících jednáních podepsal holding BICZ s Dostihovým spolkem smlouvu, podle níž se stal ...