Home > Zpravodajství > domácí sport > Rozhovor s Josefem Váňou před dostihy v Pardubicích

Rozhovor s Josefem Váňou před dostihy v Pardubicích

Výbornou jarní formou se mohou prozatím pochlubit překážkoví koně, chystaní Josefem Váňou st. Svěřenci mnohonásobného trenérského šampiona vyhrávali v posledních dnech nejenom v Lysé nad Labem nebo Kolesách, ale i na italských drahách v Meranu či Trevisu, a tak je tým ze západočeské centrály před letošní pardubickou premiérou ve velké pohodě.

14084749834_cc81644704_b

Jak ale Josef Váňa připomíná, dostihy jsou nevyzpytatelný sport a on sám v průběhu své kariéry zažil už mnoho rychlých vzestupů a ještě rychlejších pádů. „V posledních týdnech nám to jde, to je pravda. Ale nikde není psáno, že taková forma vydrží ještě den nebo týden, to je něco, co prostě přijde a odejde,“ připomíná Váňa před premiérou východočeské dráhy pro roku 2014. „Já se samozřejmě do Pardubic těším, jako ostatně každý rok. I tentokrát tam od nás povezeme koně, kteří jsou nachystaní a mají formu, takže bychom rádi nějaké to vítězství přivezli. Jenže s tím tam jedou vlastně všichni…“

Skutečnost, že koně z jeho centrály prozatím na českých překážkách podávají letos výborné výkony, Váňa přičítá možná i lehčí zimě, kterou máme za sebou. „Nedělali jsme letos v tréninku nic zvláštního. Je ale fakt, že dní, kdy se s koňmi nedalo vůbec pracovat kvůli mrazu nebo nějakým kalamitám v zimě tentokrát tak moc nebylo, udělali jsme v zimní přípravě to, co jsme chtěli a přišly i výsledky. Osobně bych ale byl určitě radši, kdybychom takovéhle výsledky měli na podzim,“ míní trenér s narážkou na skutečnost, že v minulosti třeba při mítinku Velké pardubické jeho svěřencům ne vždy vycházelo všechno podle představ.

Čtěte také:  Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

Právě na cestu k Velké mohou v Pardubicích už při sezónní premiéře vykročit i někteří jeho svěřenci přesto, že na první kvalifikaci si ještě musíme počkat. Zarif, jehož tentokrát pošle do hlavního dostihu odpoledne, už figuroval mezi uvažovanými aspiranty v loňském roce, letošní ambice může naznačit právě ve čtvrtek. „Je to určitě kůň, který na přihláškách pro Velkou být může, pokud bude mít majitel zájem. O tom, jestli na ni skutečně má, nás ale musí v průběhu sezóny přesvědčit. Ve čtvrtek ale máme v akci ještě jednoho koně, co by mohl do Velké – Arabian Gem. Toho provázela spousta trablů, napřed se nám zranil o náklaďák, a pak měl zase zranění z přípravy. Teď je ale fit a může ukázat, co v něm je. A i když začíná v nižší kategorii, já jsem na něj hodně zvědavý, je to pro mě kůň, kterého si ve Velké umím představit,“ míní Josef Váňa.

A umí si v letošní Velké – nebo někdy před ní – představit v sedle opět i sebe? „Klukům od nás ze stáje (Josef Váňovi mladšímu, Janu Kratochvílovi a Michalu Kubíkovi, pozn. red.) to teď jde moc dobře, daří se jim a jezdí výborné dostihy. V práci s nimi ale jezdím a dělám všechno to, co oni,“ připomíná Váňa, zároveň ale blízký návrat do dostihu vylučuje. „Co mě štve je, že mám teď dost vysokou váhu. S tím budu muset někdy brzy něco udělat. No a pokud se to povede, můžu třeba přemýšlet i o nějakém tom dostihu,“ uzavírá legenda Velké pardubické na „věčné téma“ svého dalšího dostihového ježdění.

Čtěte také:  V Poslanecké sněmovně začala výstava Návrat divokých koní

Autor: Petr Guth pro DS Pardubice

Josef Váňa
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: ČSP podporuje dárcovství kostní dřeně i v roce 2014
Následující: Hasiči opět zachraňovali koně
x

Mohlo by vás zajímat

Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

Byl jedničkou na startovní listině a je jedničkou v cíli. Řeč je o temperamentním devítiletém hnědákovi Theophilovi, který se zapsal do listiny vítězů Velké pardubické. Pro jeho jezdce, žokeje Josefa Bartoše to bylo třetí vítězství v legendárním dostihu, Josef Váňa st. si do statistik trenéra píše číslo 11. Majitelem „Thea“ je Dostihový ...