Home > Zpravodajství > domácí sport > Rozmarné počasí, bouřlivá divácká kulisa a double pro Sobotku – takové byly závody spřežení v domově Velké pardubické

Rozmarné počasí, bouřlivá divácká kulisa a double pro Sobotku – takové byly závody spřežení v domově Velké pardubické

Dostihové závodiště v Pardubicích hostilo třídenní jezdecké závody spřežení „Cena hejtmana Pardubického kraje“. Vozatajové soutěžili nejen v kvalifikaci na Zlatou podkovu, ale mnozí to také pojali jako generálku na srpnové Mistrovství ČR. Testy nejlépe vyšly vozatajům z Jezdeckého klubu Sobotka, z Pardubic vezou hned dvě zlaté trofeje.

Radek Nesvačil

Radek Nesvačil

Od pátku do neděle se nad pardubickým závodištěm střídalo slunce s mraky i s deštěm, diváky to ale neodradilo. Třicítku vozatajů ve čtyřech soutěžích vypsaných pro dvojspřeží pony, jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží přišli diváci podpořit především v sobotu, kdy byly na programu atraktivní maratony. Publikum si ale našly i nedělní parkury. Drezury „mezi kapkami deště“ soutěž zahájily už v pátek ráno. Své by o tom mohl vyprávět Ladislav Jirgala z JK Hubička Telnice. Prudký déšť jej, ani jeho pár koní, ale nerozptýlil a Ladislav Jirgala po vítězství v drezuře a maratonu a dobrém parkuru je vítězem kategorie dvojspřeží.

V kategorii dvojspřeží pony se naopak bojovalo do úplného konce. Po drezuře a maratonu v této soutěži vedla Monika Pospíšilová z Jezdeckého klubu Boharyně – a to především díky skvělé drezuře, zaváhání v závěrečném parkuru ji ale o první místo připravilo. Povedeným parkurem ji předstihl do té doby v průběžném pořadí druhý Michal Kořínek z JK Sobotka. Svou radost a spokojenost nijak neskrýval. „Je to teprve můj druhý závod v pony párách, takže jsem naprosto spokojený,“ usmíval se Michal. „Nejvíc jsem spokojen samozřejmě s parkurem, ten jsem si užíval na sto procent. V maratonu máme ještě co zlepšovat, ale byli jsme tam první, takže dobrý. Myslím si, že to byla dobrá průprava na mistrovství republiky,“ dodal vítězný Michal Kořínek.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Mladý vítěz soutěže dvojspřeží pony pak pomáhal vytvářet bouřlivou atmosféru na tribunách při závěrečném parkuru čtyřspřeží. V této soutěži totiž o vítězství bojoval Pavel Hybler ze stejného jezdeckého klubu, tedy JK Sobotka. A nakonec zvítězil. Do této soutěže v pátek nastoupila tři čtyřspřeží, favoritem měl být Radek Nesvačil reprezentující Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Roli favorita potvrdil v drezuře, při maratonech se ale setkal s potížemi a do závěrečného parkuru kvůli zranění koně ani nenastoupil. Rozhodovalo se tedy mezi Pavlem Hyblerem a čtyřkou Jaroslava Jandla z JK Semice. „Já jsem spokojený s celými závody. Jsou to mladí koně, krásně odchodili drezuru, v maratonu šli perfektně, tam jsem byl hodně spokojený, a parkur si taky odešli v pohodě,“ hodnotil svůj výkon celkový vítěz čtyřspřeží Pavel Hybler.

Nejobsazenější soutěží byla jednospřeží, do které nastoupilo třináct vozatajů. Po prvních dvou dnech vedl Pavel Plch z SK Apollon, který sice v sobotním maratonu obsadil „až“ třetí místo, z drezury si ale nesl velký bodový náskok. Ten mu nakonec pomohl i po parkuru v konečném součtu trestných bodů a Pavel Plch získal první místo. „Nejvíc jsem si užil drezuru, tam byl terén perfektní a dobře připravený, tam ti koně mohli ukázat co v nich je. Sobotní maraton je samozřejmě o adrenalinu. Počasí nám trochu zhatilo tu korektnost trati, bylo to trochu o odvaze koní, aby do toho šli.  Ale dalo se to jezdit a všichni to nějak zvládli,“ hodnotil Pavel Plch průběh třídenních závodů, které pojal především jako přípravu na srpnové mistrovství republiky. „Přijeli jsme, abychom viděli závodiště, prohlédli si povrchy atd. Za tři týdny sem vyrazíme bojovat o mistrovský titul,“ netajil se svými ambicemi vítěz jednospřeží Pavel Plch.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Mistrovství České republiky spřežení se na pardubickém dostihovém závodišti koná první srpnový „prodloužený“ víkend, tedy 1. – 3. srpna. Součástí třídenní akce bude i sobotní XXII. Národní výstava koní plemene Shagya – Arab.

Text a foto: Kateřina Nohavová, DS Pardubice

Agrofert park Dostihový spolek a.s. spřežení
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Oblastní mistrovství VČO dětí a juniorů v sobotu na Suché
Následující: Jirgalova jízda jako jediná jistota

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Zimní jezdecký pohár ČJF přichází s novinkami. Pojede se již posedmé

První krok k tomu, aby se uskutečnil další ročník tradiční série Zimního jezdeckého poháru ČJF byl učiněn. Výkonný výbor ČJF schválil jeho pravidla i s novinkami v bodování účastníků. Pohárové závody odstartují 1. února vozatajským kolem v Hradištku. Výkonný výbor České jezdecké federace schválil na svém listopadovém zasedání pravidla pro ...