Home > Zpravodajství > domácí sport > Rudolfův pohár 2014 zná své vítěze

Rudolfův pohár 2014 zná své vítěze

Ve dnech 24. až 27. dubna pořádal Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem již 11. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení v kategoriích jednospřežní, dvojspřeží a čtyřspřeží. Celkem se závodů zúčastnilo 67 jezdců z 12 zemí. Nechyběli ani zástupci České republiky. Nejúspěšnějším Čechem byl Jiří Nesvačil ml., zástupce Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

Rudolfův pohár_maraton_Josef Vostárek

Před zahájením závodů byly opraveny některé maratonové překážky. Pro jezdce byla připravena i zcela nová překážka ve tvaru letopočtu 1579, která připomíná rok povýšení hřebčína v Kladrubech n.L. na hřebčín dvorní Rudolfem II. Čestným ředitelem závodů byl ředitel Národního hřebčína Ing. Jiří Machek. Hlavním rozhodčím byl Ing. Jiří Kunát, sbor rozhodčích tvořili: Pierre Cazas z Francie, Reiner Wannenwetsch z Německa, Marek Zaleski z Polska a Josef Trojanec. Nově v Kladrubech působil zkušený stavitel tratí Gábor Finta a role technického delegáta se ujal Stefan Keszycki z Polska.

Jednospřeží

Nejvíce účastníků měla kategorie jednospřeží a to 35. Jezdci zde mohli získat kvalifikaci na letošní mistrovství světa v jednospřeží konané v Maďarsku. Po drezurní zkoušce se vedení ujal švýcarský jezdec Eric Renaud (44,03 trestných bodů), nejlepším českým jezdcem byl Tomáš Barták na 15. místě (57,86 tr. b.). V maratonu předvedla nejlepší výkon švýcarská reprezentantka Lucie Musy Comune, nejlepší z Čechů byl na 8. místě Jiří Koníř. Po dvou dnech byl na čele výsledkové tabulky Švýcar Eric Renaud (114,92 tr. b.), na průběžné 12. místo se posunul Jan Exnar (132,46 tr. b.).

Rudolfův pohár_drezura_Josef Vostárek

Celkovým vítězem se stal i zásluhou bezchybného parkuru Eric Renaud, druhá se umístila Weronika Kwiatek z Polska, třetí byl Francouz Renaud Vinck. Nejlepším českým jezdcem se stal Jan Exnar na 8. místě, když v parkuru obdržel penalizaci 0,68 tr. b. za překročení času.

Dvojspřeží

Kategorie dvojspřeží měla 17 účastníků, kteří mohli získat kvalifikaci na neoficiální mistrovství Evropy – Dunajsko-alpský pohár – které bude probíhat v srpnu v rakouském hřebčíně v Piberu. V drezurní zkoušce si nejlépe vedl polský reprezentant Bartolomiej Kaszmarek (51,74 tr. b.) a ujal se tak vedení. Druhé místo obsadil český jezdec Ladislav Jirgala (54,92 tr. b.). V maratonu zvítězil Ladislav Jirgala a posunul se tak na průběžné první místo. V první desítce maratonu se umístili hned 4 jezdci, vedle Ladislava Jirgaly ještě Václav Coufalík (4. místo), Jaroslav Pavel (5.) a Josef Drábek (6.), který tak průběžně držel šestou pozici.

Rudolfův pohár_dvojspřeží_Josef Vostárek

V parkuru se nejvíce dařilo Torstenu Koalickovi z Německa, který se stal i celkovým vítězem (140,05 tr. b.). Jaroslav Jirgala obdržel za parkur 17 trestných bodů a celkově obsadil druhé místo (145,72 tr. b.). Bronzovou příčku obsadil Josef Drábek poté, co zajel druhý nejlepší parkur se ziskem 6 trestných bodů.

Čtyřspřeží

O zisk kvalifikace na Světové jezdecké hry do Normandie se snažilo 15 jezdců. Po drezurní zkoušce se vedení ujal Jiří Nesvačil st. (52,86 tr. b.), před Piotrem Mazurkem z Polska (56,81 tr. b.). Drezura nevyšla Jiřímu Nesvačilovi ml. (66,84 tr. b.), který byl průběžně až na 11. místě. Zaváhání úvodního dne však vynahradil vítězstvím v maratonu a posunul se na průběžné 3. místo (166,80 tr. b.). Průběžné vedení udržel Jiří Nesvačil st. (160,75 tr. b.) před Němcem Reném Poensgenem (164,11 tr. b.). Těsné rozestupy naznačovaly, že parkur bude rozhodující disciplínou, která určí celkového vítěze.

Rudolfův pohár_čtyřspřeží_Josef Vostárek

Z této trojice si nejlépe vedl Jiří Nesvačil ml. Jeho čistá jízda ho posunula na celkové první místo (166,80 tr. b.). Na druhém místě zůstal René Poensgen z Německa (167, 11 tr. b.). Jiří Nesvačil st. po třech chybách na parkuru a penalizaci za čas obsadil celkové třetí místo (171,62 tr. b.). V první desítce se ještě na 6. místě umístil Radek Nesvačil, který tímto umístěním získal jednu ze dvou potřebných kvalifikací na mistrovství světa.

Fotografie: Josef Vostárek

Eric Renaud jiří nesvačil Kladruby nad Labem Národní hřebčín Rudolfův pohár Torsten Koalick
Předchozí: Podpora jezdeckého sportu ze strany ČJF
Následující: Tisková konference k zahájení pardubické dostihové sezony

Úspěšná návštěvnická sezona v národním hřebčíně zdaleka nekončí

Letošní návštěvnická sezona potvrzuje vzrůstající zájem veřejnosti o národní kulturní památku Národní hřebčín Kladruby nad Labem. V letošním roce jej zatím navštívilo 75 000 návštěvníků, což je o celou čtvrtinu (15 000) více než za celý loňský rok (60 000). Přestože hlavní návštěvnická sezóna skončila, hřebčín připravil pro návštěvníky ve dnech 17. až 19. listopadu „Prodloužený ...