Home > Zpravodajství > domácí sport > Rudolfův pohár má za sebou další ročník

Rudolfův pohár má za sebou další ročník

Od čtvrtka 21. dubna do neděle 24. dubna 2016 se v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem uskutečnily mezinárodní závody spřežení Rudolfův pohár. Do Kladrub se sjelo z 12 zemí světa celkem 75 spřežení, která soutěžila v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží.

Ve čtvrtek začaly soutěže jednospřeží. V kategorii CAI3* se nejlépe z českých jezdců dařilo Janu Exnerovi, který obsadil 10. místo. Vedení se po prvním dnu ujala mezi 32 spřeženími německá jezdkyně Marcella Meinecke. Osm jednospřeží se přihlásilo do kategorie CAI2*. Drezurní úlohu zajel nejlépe polský reprezentant Bartolomiej Kwiatek, hned za ním se umístil Ota Bareš a třetí skončil Pavel Plch.

V pátek čekala drezurní zkouška na dvojspřeží a čtyřspřeží. Ve „dvojkách“ soutěžilo 25 spřežení, nejlépe z nich se na drezurním obdélníku předvedl Sandro Koalick z Německa. S odstupem necelých 6 trestných bodů se na třetí příčce umístil Martin Gössl. Do první desítky se ještě prosadil osmý Jaroslav Pavel.

Kategorii čtyřspřeží jednoznačně vyhrál Jozsef Dobrowitz. Foto: Sandra Schulzová

Do Kladrub se sjelo také celkem 10 čtyřspřeží – nechyběl ani rodinný klan Nesvačilů. První místo obsadil Jozsef Dobrowitz z Maďarska, hned za ním se seřadili „čtyřky“ rodiny Nesvačilů v pořadí – Jiří sen., Radek a Jiří jun.

V sobotu se jela divácky nejatraktivnější disciplína – maraton. Jako první se na trať vydala jednospřeží. V kategorii CAI2* zvládl nejlépe překážky Vernon Helmuth z USA, v čele i po dvou dnech zůstal Bartolomiej Kwiatek. Ten se posunul po průběžného vedení také v kategorii CAI3*. Jan Exnar se pátým místem v maratonu posunul na průběžné sedmé místo, desítku celkového pořadí uzavíral Jaroslav Petřek.

Na průběžném vedení se po dvou odjetých disciplínách v kategoriích dvojspřeží a čtyřspřeží nic nezměnilo. Ve „dvojkách“ projel nejlépe maratónskou trať domácí Jiří Nesvačil jun., který se tak posunul na průběžné čtvrté místo. Vedení udržel Sandro Koalick.

Sandro Koalick - vítěz kategorie dvojspřeží. Foto: Sandra Schulzová

Sandro Koalick – vítěz kategorie dvojspřeží. Foto: Sandra Schulzová

Ve „čtyřkách“ si Jozsef Dobrowitz vítězstvím v maratonu upevnil vedení. Na druhé místo se posunul Jiří Nesvačil jun., bronz patřil Jiřímu Nesvačilovi sen. Radek Nesvačil klesl na páté místo.

V neděli vyvrcholilo celé klání parkurem. Na celkové výsledky však závěrečná disciplína velký vliv neměla. V obou „jedničkových“ kategoriích udržel vedení Bartolomiej Kwiatek a z Kladrub si tak odváží „double“. V kategorii CAI2* na druhém místě skončil Vernon Helmuth z USA, třetí příčka zůstává v České republice zásluhou Oty Bareše. V kategorii CAI3* si stříbro do Dánska odváží Henrik Hyper a bronz po prvním dnu vedoucí německá jezdkyně Marcella Meinecke. Jan Exnar si oproti sobotě ještě polepšil a obsadil konečné páté místo.

Bartolomiej Kwiatek si z Kladrub odváží dvě vítězství v kategorii jednospřeží. Foto: Sandra Schulzová

Sandro Koalick zajel až sedmý nejlepší výsledek na parkuru. I tak ale udržel vítězství v kategorii dvojspřeží. Slovenský jezdec Miroslav Matúška si vyjel po nejlepším parkuru celkové druhé místo. Třetí pozici obsadil domácí Jiří Nesvačil jun. Do první desítky se ještě prosadil osmý Josef Hrouda.

První pořadí se nezměnilo po závěrečné disciplíně ani v kategorii čtyřspřeží. Vítězstvím na parkuru potvrdil prvenství Maďar Jozsef Dobrowitz. Stříbrná příčka zůstala opět v Kladrubech díky Jiřímu Nesvačilovi jun. Bronz si do Moravského Krumlova odváží Jiří Nesvačil sen. Radek Nesvačil obsadil páté místo.

Rudolfův pohár 2016_výsledky

Jan Exnar jiří nesvačil Josef Hrouda Kladruby nad Labem Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. Ota Bareš radek nesvačil Rudolfův pohár spřežení
Předchozí: Ohlédnutí za karlovarskou dostihovou sezónou 2015
Následující: II. den metropolitní sezóny: Montjeu Third porazil Lagara

Dostihy střídá Mistrovství ČR koňských spřežení

Dostihová klání střídá Mistrovství ČR spřežení. Nejlepší vozatajové z celé České republiky se na pardubické závodiště sjedou v pátek 15. září, aby až do neděle soutěžili o tituly šampionů. Stavitelem tratí bude devítinásobný mistr republiky a vozataj se zápisem v Guinessově knize rekordů Petr Vozáb. Závody spřežení jsou disciplínou, která má v České republice ...