Home > Zpravodajství > domácí sport > Rudolfův pohár ve znamení kvalifikací

Rudolfův pohár ve znamení kvalifikací

Kladruby nad Labem, konkrétně areál národního hřebčína, je každoročně hostitelem prvních venkovních závodů spřežení v ČR a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Čtyři dny tu bojují jezdci se svými svěřenci o příčky nejvyšší a letos navíc o důležité kvalifikace na mistrovství světa kategorií jednospřeží a čtyřspřeží. Tomu pochopitelně odpovídala i skladba bezmála devadesátičlenného startovního pole.

IMG 2630 dist

Závody spřežení bohužel nepatří mezi nejatraktivnější disciplíny jezdeckého sportu, ovšem nutno podotknout, že zcela neoprávněně. Dokonale totiž prověří umění jezdců a kvality všech koní ve spřežení, a to hned v několika disciplínách, podobně jako v military. První zkouškou, která všechny závodníky vždy čeká a nejinak tomu bylo i v Kladrubech n. L., je drezura. Vzhledem k početnému seznamu účastníků, jichž figurovalo na startovní listině celkem 87, bylo rozhodnuto o rozdělení celého pole do dvou skupin. A tak do své první disciplíny nastoupily ve čtvrtek už v 9 hodin ráno účastníci kategorie dvojspřeží a po nich čtyřspřeží. V pátek pak svou drezurní úlohu s předem stanovenými prvky (krok, klus, zastavení, couvání, apod.) předvedli jezdci kategorií zbývajících, tedy pony párů a jednospřeží (těch přijelo na Rudolfův pohár nejvíce). Výkony jezdců pečlivě posuzoval a hodnotil po celé dva dny mezinárodní sbor rozhodčích.

IMG 2482 dist

 

IMG 0255 dist

Druhou a zároveň divácky nejatraktivnější disciplínou v kočárovém sportu je bezpochyby terénní jízda, tzv. maraton. Tato prověrka dokonale prověří především fyzické síly a obratnost koní, stejně tak i šikovnost jezdců. Spřežení musí v co nejkratším čase, avšak zároveň nejlépe bez trestných bodů, zdolat obvykle 7 – 8 překážek, v Kladrubech n. L. to bylo 6, resp. 7 překážek (dvojspřeží pony a jednospřeží velkých koní měly úlevu jedné překážky). Nechybí zde ani především fotografy vyhledávaná vodní překážka – nazývaná „Kurkovo jezírko“, která v letošním ročníku dělala vrásky na čele nejednomu jezdci.

Čtěte také:  Parkurové týmy pro GCL 2020: Prague Lions mají dva nové jezdce

IMG 3160 dist

Při krátkých obratech, jejichž účelem bylo maximálně zkrátit čas spřežení strávený v překážce, totiž snadno docházelo k převrácení celého kočáru. Takových karambolů viděli diváci letos hned několik, některé přitom vypadaly velmi nebezpečně, ale na štěstí vše se obešlo, až na pár šrámů, bez větších obtíži. Ovšem pro jezdce to obvykle znamená konec všem nadějím na dobré umístění v celé několikadenní soutěži, v horším případně může taková nehoda znamenat i vyloučení.

IMG 3429 dist

 

Dvoudenní snažení však může nakonec také zmařit, či naopak korunovat, poslední – tedy třetí disciplína – překážková jízda neboli parkur. V té pak záleží opět na šikovnosti jezdce, obratnosti koní a stejně tak jako ve dnech předchozích, na přesnosti jejich vedení. Spřežení totiž projíždí překážkami skládajícími se z kuželů, na jejichž vrcholku jsou usazené míčky. Každá chyba na překážce, tedy pád míčku, znamená tři trestné body. Celou vytyčenou dráhu pak musí kočár projet ve stanoveném čase a i toto kritérium hraje svou roli. Překročení určeného limitu je totiž, stejně jako chyba na překážce, penalizováno.

IMG 1904 dist

A jak to celé tentokrát dopadlo? V kategorii dvojspřeží pony, kde byli čtyři účastníci, si nejlépe vedl německý jezdec Weihe Christof s koňmi Montie 3 a Emilie 16, druhé místo obsadila česká jezdkyně Monika Pospíšilová, která zapřahala klisny Lindu 25 a Sáru 25. Třetí pak skončil s odstupem Tomáš Palán se svým huculským spřežením Šimon 4 a Karel 5. Po delší odmlce jsme měli možnost také v akci sledovat nové spřežení Jakuba Práška, který zapřahal lipicány Conversano IX-3 a Neapolitano Wera XXV a umístil se s odstupem na čtvrtém místě.

Čtěte také:  Divocí koně na Plachtě přispěli k obnově slatinné louky i pestrých porostů na březích rybníka

IMG 3347 dist

IMG 3314 dist

Nejpočetnější startovní pole však bylo v kategorii jednospřeží, kde i Česká republika měla hned několik želízek v ohni. Mezi 32 jezdci se do první desítky vešly však pouze dva tuzemští zástupci, a to na vynikajícím druhém místě Jan Exnar s koněm Gss Farina XXXVIII-57 a na příčce deváté Alena Brixová s Desperadem 3. Celkovým vítězem se však stal, stejně jako v roce loňském polský reprezentant Bartolomiej Kwiatek s Nigerem a na bronzové příčce pak skončila nejlepší žena v poli Kwiatek Weronika s Bartnikem.

IMG 2814 dist

IMG 2854 dist

Zdaleka nejlepších výsledků však domácí jezdci spřežení dosáhli v kategorii dvojspřeží, kde se do  první pětice vešli hned tři. Pomyslné zlato získal v barvách pořádajícího národního hřebčína Jiří Nesvačil ml. s bílým starokladrubským spřežením. Druhé místo pak obsadil jeho bratr Radek, který zapřahal rovněž starokladrubské spřežení, tentokrát však černobílé. Pomyslný bronz pak získal německý jezdec Oliver Böhme. S minimálním odstupem těsně pod stupni vítězů pak zůstal další český závodník Martin Gössl.

V královské disciplíně, kterou je nazývána kategorie čtyřspřeží, se na startu objevilo nakonec 17 jmen a mezi nimi tři domácí zástupci.

IMG 3685 dist

Nejlepší výchozí pozici před závěrečným parkurem měl díky vydařené drezuře a skvělému výsledku v maratonu vskutku domácí Petr Vozáb, ovšem na parkuru své konto „obohatil“ o více než 10 trestných bodů, což ho odsunulo z medailových příček až na konečné šesté místo. To byl nakonec nejlepší český výsledek, další tuzemští jezdci skončili na 8. příčce Jiří Nesvačil st. (s novým spřežením) a 9. místě pak debutant Jaroslav Juráň. Celkově pak první čtyři místa obsadili němečtí závodníci, a to v tomto pořadí – vítěz Daniel Schneiders, druhé místo obsadil René Poensgen a třetí pak Mareike Harm.

Čtěte také:  Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

IMG 3638 dist

Závěrem lze zhodnotit, že pořadatel se své role zhostil velmi dobře, počasí nakonec přes nepříznivé předpovědi celkem vyšlo a ten, kdo zavítal třeba poprvé na závody spřežení do Kladrub n. L. určitě svého rozhodnutí nelitoval. Příjemné a klidné prostředí totiž udělá své.

 IMG 2900 dist


Nejbližší termín závodů spřežení v ČR: X. Jarní závody v jízdě spřežení – Semice (okr. Nymburk) ve dnech 4. – 6. května 2012.

 

 

Předchozí: Rosnické military ovládly ženy
Následující: O víkendu na Prima Cup
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...