Home > Zpravodajství > informujeme vás > Rušné září pro český jezdecký sport

Rušné září pro český jezdecký sport

Jezdecký sport si sice odbyl většinu vrcholů sezony během prázdninových měsíců, ale ani v září významných akcí neubude. Příznivci dvou hlavních disciplín – tj. skoků a drezury – se mohou těšit na finálová kola hlavních seriálových soutěží. Na svůj republikový šampionát čekají stále seniorští jezdci v reiningu, ve voltiži a ve vytrvalosti, přičemž ve vytrvalosti půjde současně o mezinárodní závody. Ty se navíc stanou menší generálkou pro mistrovství Evropy seniorů ve vytrvalostním ježdění v roce 2013.

ČJF

Mistrovství ČR v menšinových disciplínách
Mostecký Endurance Day bude mít v sobotu 15. září na programu soutěže s délkou tratí 80, 122 a 161 kilometrů a o mistrovské medaile budou soutěžit jezdci kategorie senioři, které čeká trasa 122kilometrová trasa rozdělená do čtyř etap. Podrobnosti jsou publikovány na www.enduranceday-most.cz. Týden před touto akcí má český jezdec Tomáš Pflug naplánován výjezd na mezinárodní závody v belgickém Mont le Soie a ve stejnou dobu budeme moci držet palce Dominice Hrubé, Miroslavu Jadlovskému, Karolíně Pflugové, Markétě Terberové a Natálii Terberové na mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců v belgickém Mont Le Soie.

Jak již bylo uvedeno, další dvě mistrovské soutěže proběhnou v reiningu a ve voltiži. Zástupci jediné westernové disciplíny pod hlavičkou České jezdecké federace se sejdou ve východočeských Krakovanech v areálu ranče Happy Hour. Akce proběhne od 8. do 9. září a vypsané jsou soutěže pro seniory, juniory, amatéry a mládež. Poslední kategorií je tzv. futurity, při níž účastníci předvádějí tříleté koně. Rozpis závodů a další informace jsou uveřejněny na internetových stránkách pořadatele www.ranchhappyhour.com.

Poslední zářijové mistrovství České republiky v rámci ČJF je ve voltiži. Proběhne od 29. do 30. září v jezdecké hale TJ Slovan Frenštát pod Radhoštěm. Mezi největší favority budou mezi muži jistě patřit účastníci srpnového mistrovství světa ve francouzském Le Mans, kde Lukáš Klouda obsadil sedmé místo a Josef Zelinka skončil jedenáctý. Internetové stránky pořadatele českého mistrovství najdete na adrese www.tjslovan.cz.
Potěšující informací je, že ačkoliv se ve výše uvedených případech jedná o mistrovské závody v menšinových jezdeckých disciplínách, na všech třech by neměly chybět kamery České televize, což dokazuje, že se i tato sportovní odvětví dostávají stále více do popředí.

Čtěte také:  Parkurové týmy pro GCL 2020: Prague Lions mají dva nové jezdce

 

Spřežení čeká světový šampionát tzv. singlů
Také v poslední „neolympijské“ jezdecké sekci – spřežení – se v září uskuteční zajímavé akce. V domácím prostředí udělají tečku za bohatou sezonou vozatajské závody v Bolehošti Lipinách, jež jsou naplánovány na 7. – 9. září. Záhy se upře pozornost na mistrovství světa v jednospřeží pořádané 12. – 16. září ve španělském Lesíriazu. Z původních tří nahlášených českých reprezentantů již zbyli jen dva, jelikož se Jan Exnar rozhodl této vrcholné události nezúčastnit. Přitom právě on byl nejžhavějším českým želízkem v ohni. „Zvážili jsme všechna pro a proti a nakonec převažovala ta proti účasti,“ konstatoval Jan Exnar. Na seznamu účastníků tak zůstávají z našich jen Alena Brixová s Desperadem a Jaroslav Petřek s Lullymore. „Už se pečlivě chystáme na téměř tři tisíce kilometrů dlouhou cestu, což pro nás možná bude ta nejobtížnější část závodu. Vyrážíme již v pondělí 3. září nad ránem a nejprve bychom měli dojet do Francie, kde budeme mít více jak 24 hodinovou pauzu, následně projedeme celou Francií až do Španělska, kde nás čeká ještě jedna celodenní zastávka. Do cíle bychom měli dorazit v pátek večer. Jelikož se areál otevírá až v pondělí, budeme přes víkend ustájeni v jednom jezdeckém centru asi 20 kilometrů od místa konání, kde by se měli koně aklimatizovat,“ popisuje Alena Brixová.

Víkend v polovině září bude také ve znamení mezinárodních závodů čtyřspřeží v německém Donaueschingenu, kam se vypraví Jiří Nesvačil senior. O mnoho silnější ekipu bude mít Česká republika na mezinárodních závodech dvojspřeží v Topolčiankách. Ve dnech 21. – 23. září se do tamního Národního hřebčína chystají nejen naši dva v současnosti nejúspěšnější vozatajové Martin Gössl a Jiří Nesvačil junior, ale také Václav Coufalík, Jaroslav Kohout, Radek Nesvačil a Erik Zuvač. Podrobnosti o závodech jsou nahlédnutí na www.nztopolcianky.sk.

Čtěte také:  Divocí koně na Plachtě přispěli k obnově slatinné louky i pestrých porostů na březích rybníka

Martin GösslMartin Gössl

 

Všestrannost míří hojně do zahraničí
Jezdci ve všestrannosti mají naplánováno hned několik startů na mezinárodních závodech, z nichž dvoje proběhnou již začátkem září. Od pátku 31. srpna probíhají soutěže až do úrovně CIC2* v rakouském Wiener Neustadtu, kterých se účastní Dominika Hájková, Jiří Machovec, Martin Maivald, Jiří Maxera, Tomáš Němec, Gabriela Slavíková, Adéla Svobodová, Marcela Šedá a Barbora Žáčková. Ve stejnou dobu se účastní dvoudenních závodů CIC*/** v polské Jaroszowce Iva Baďurová, Lucie Hlavatá, Petr Lacina a Petr Myška. O týden později můžeme držet palce na CIC* při polském mistrovství 6letých koní Miroslavu Trundovi s Bemmie. O mnoho významnější událostí ovšem bude 6. – 9. září mistrovství Evropy juniorů v polské Strzegomi. Tam budou startovat Dominika Moudrá, Veronika Plucarová a Antonín Vrtek.
České barvy pravidelně reprezentuje ve všestrannosti na území Velké Británie jezdec Jaroslav Hatla. Startovat by měl se svojí stájovou jedničkou Westwinds El Divo od 6. do 9. září na CCI3* v Blenheimu a s Master Benem by se měl objevit ve dnech 22. – 23. září na CIC** v Ardingly.
Také v domácím prostředí ještě proběhne několik závodů, ovšem většinou již na nižší úrovni. Za zmínku jistě stojí Šampionát veteránů pořádaný 15. – 16. září v Brně na Panské Líše, kde by se příští rok měly premiérově uskutečnit mezinárodní závody v této disciplíně. Více na www.panskalicha.cz.

Jaroslav Hatla a Westwinds El DivoJaroslav Hatla a Westwinds El Divo

Finále Českého drezurního poháru poprvé v Hradištku
Tuzemská drezurní scéna se chystá především na finále Českého drezurního poháru, jenž v letošním roce prošel řadou změn. Jednou z těch zásadních je skutečnost, že jeho velké finále proběhne ve dnech 28. – 30. září v Hradišktu u Sadské, zatímco doposud se konalo v areálu Tělovýchovné jednoty Žižka Praha, která byla dříve vyhlašovatelem seriálu. Závodiště TJ Equus Kinsky v Hradištku bude hostit nejlepší jezdce ve všech soutěžních kategoriích – Saab Cup, Belzet Cup a Wintermühle Trophy. Kompletní program je ke zhlédnutí na www.ceskydrezurnipohar.cz.
Ještě před těmito finálovými závody bude startovat část české drezurní špičky na dvojích mezinárodních závodech. Nejprve to bude ve dnech 14. – 16. září v polské Wroclawi, kde se představí při CDI-W v tzv. malé túře Ida Jančářová s Lancelotem 10, Adéla Neumannová s Ediem 1 a Fabrizio Sigismondi s Aproposem, v Big Tour pak bude startovat Ema Jančářová s Athosem 7. Ta se posléze ještě se svojí sestrou Idou přesune do maďarského Fótu, kde od 21. do 23. září proběhnou závody úrovně CDI3*. Mezinárodní drezuru s českou účastí budeme moci sledovat i v lucemburském Leudelange, kam se vypraví na závody pony v termínu 12. – 16. září Michaela Pavlisová s Diamantem.

Čtěte také:  Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Fabrizio SigismondiFabrizio Sigismondi

Skokoví jezdci míří hojně do Pezinku i na Skokový pohár
Parkuroví jezdci budou mít v září na programu poslední tři kvalifikační kola Skokového poháru České pojišťovny. To poslední v Hořovicích na Berounsku bude ve dnech 26. – 30. září spojené i s velkým finále pro nejlepší čtyři jezdce, které se pojede dle vzoru mistrovství světa – se střídáním koní. Těmto závodům budou předcházet kvalifikace ve Frenštátu pod Radhoštěm (14. – 16. září) a v Plzni (7. – 9. září). Detailní informace jsou na www.skokovypohar.cz.
Skokový sport je však v dnešní době již natolik masivní záležitostí, že ve stejném termínu, kdy se konají plzeňské závody, se téměř čtyři desítky jezdců a devadesát koní vypraví na mezinárodní závody CSI-W2* do slovenského Pezinku. Půjde tak o jeden z nejhromadnějších zahraničních výjezdů. Více na www.vip.sk/sk/rozalka.
Tři z účastníků závodů v Pezinku vyrazí následně ve dnech 13. – 16. září do rakouského Piberu, kde se zúčastní mezinárodních závodů obdobné úrovně. Půjde o Josefa Kincla, Pavla Vachutku a Zuzanu Zelinkovou. V součtu si s sebou povezou 10 koní.

Vítěz VC Ptýrova Ludvík Jandourek a VigoVítěz VC Ptýrova Ludvík Jandourek a Vigo

Předchozí: Přihlášky na VC Plzně až do úterý
Následující: Déšť odsunul závody v Trnové
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...