Chci zde mít svou reklamu
Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Rychlá pomoc ve stáji 2. díl – druhy nemocí a vakcinace

Rychlá pomoc ve stáji 2. díl – druhy nemocí a vakcinace

sickhorse[1]Kůň, stejně jako jiná zvířata i člověk občas onemocní. První, kdo by měl nemoc odhalit a případně pomoci je ve své podstatě každý, kdo se ve stáji pohybuje. Jste si stoprocentně jisti, že poznáte, kdy je koni nevolno a víte jak postupovat?  „Rýmička,“ řeknete se… Jenže obyčejná rýmička může také představovat katastrofu pro celé stádo. Je třeba být ostražitý a vědět. Dnes si v druhém dílu tohoto miniseriálku povíme, jaké nemoci mohou koně potkat a jak na vakcinaci…

Ve své podstatě známe dva druhy nemocí. Jsou to nemoci nakažlivé a nenakažlivé. Nakažlivé nemoci pocházejí z choroboplodných zárodků (bakterie a viry). Mezi tyto nemoci řadíme například chřipku, infekční anémii, hřebčí nákazu, ochromu, infekční zmetání a další.

 

Nejčastější nenakažlivou nemocí jsou nemoci zažívacího ústrojí – tzv. koliky, či onemocnění kůže, očí, kopyt, poranění a úrazy a tedy již zmíněná metabolická onemocnění (schvácení, černá zástava moči).

 

ilustracni[1]

Vakcinace proti nakažlivým nemocím

Vakcinace by měla zabránit vzniku některých nakažlivých onemocnění, která jsou obtížně léčitelná a zanechávají vážné následky.  Při vakcinaci dochází v organismu k tvorbě vlastní protilátek v takovém množství, aby byl schopen bránit se proti nákaze. Do organismu je vpraven patogen, který nemůže nákazu vyvolat, ale organizmus na něj reaguje tvorbou protilátek.

Zpravidla dva až tři 3 týdny po vakcinaci by měl organismus získat čas na výrobu protilátek. Důležité je hlavně dodržet vakcinační schéma. Pokud vakcinujeme koně prvně, mělo by se za 3 – 4 týdny nevakcinovat. Další vakcinace probíhá podle vakcinačního schématu – buď 1x za půl roku nebo 1x za rok.

Vakcinujeme vždy zdravé zvíře s vědomím, že žádná vakcinace nezaručuje 100% jistotu ochrany.

Pokud onemocnění i přes vakcinaci propukne, obvykle má lehčí a kratší průběh.

 

Příště: Chřipka koní

Předchozí: Pozvánka na Děpoltovické “ Letní dny “ a skokové závody
Následující: Den koní s Václavem Vydrou
x

Mohlo by vás zajímat

Jezdecká sezona 2018 bude v areálu Equitana Martinice tradičně velmi bohatá

Jezdecká sezona 2018 bude v areálu Equitana Martinice tradičně velmi bohatá. Těšit se můžete např. na Český skokový pohár, na pony či derby soutěže, ale také na novinku Czech Riders Games, která nahradí zrušený CEM. Více se dozvíte v tiskové zprávě… I přesto, že leden je stále ve polovině, dny ubíhají a ...