Chci zde mít svou reklamu
Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Rychlá pomoc ve stáji – je kůň opravdu zdravý?

Rychlá pomoc ve stáji – je kůň opravdu zdravý?

Kůň, stejně jako jiná zvířata i člověk občas onemocní. První, kdo by měl nemoc odhalit a případně pomoci je ve své podstatě každý, kdo se ve stáji pohybuje. Jste si stoprocentně jisti, že poznáte, kdy je koni nevolno a víte jak postupovat? „Rýmička,“ řeknete se… Jenže obyčejná rýmička může také představovat katastrofu pro celé stádo. Je třeba být ostražitý a vědět. Dnes si v novém miniseriálku povíme, jaký je rozdíl mezi zdravým a nemocným koněm.

Jak vypadá?

Zdravý kůň má přiměřené reakce na prostředí, normální držení těla, lesklou a přiléhavou srst, sežrané krmivo, zavlhlé hladké růžové sliznice, oči a nozdry bez výtoku. Funguje pravidelná látková výměna a obecně má zvíře ZÁJEM o okolí a chuť k žrádlu.

Nemocný kůň má obvykle svěšenou hlavu, skleslé uši a je apatický k okolí. Sliznice spojivek a nozder je bledá nebo naopak výrazně červená a suchá. Kůň nemá chuť k žrádlu, nepravidelně dýchá (hluboce a těžce nebo krátce a povrchně)přičemž si pomáhá břichem. Často u dýchání vydává pískavý zvuk, může také kašlat. Aniž by vykonával těžkou práci, tak se potí. Jeho trus není v obvyklém stavu (příliš tekutý nebo naopak tuhý), nadměrně se válí či hrabe. Celkově je podrážděný – nervózní.

trias koně

teplota v klidovém režimu. při fyzickém výkonu o 1 až 2 stupně C vyšší

Dospělý kůň

Hříbě

Teplota

37,5 – 38,5

Až 39,3

Dech

tep

10-2/min

105 – 140/min

6-16/min

36 – 45/ min

Předchozí: Finále seriálu závodů Zlaté podkovy už o víkendu 19. – 21.8.2011
Následující: Jak naučit koně odpovídat na otázky.
x

Mohlo by vás zajímat

Jezdecká sezona 2018 bude v areálu Equitana Martinice tradičně velmi bohatá

Jezdecká sezona 2018 bude v areálu Equitana Martinice tradičně velmi bohatá. Těšit se můžete např. na Český skokový pohár, na pony či derby soutěže, ale také na novinku Czech Riders Games, která nahradí zrušený CEM. Více se dozvíte v tiskové zprávě… I přesto, že leden je stále ve polovině, dny ubíhají a ...