Chci zde mít svou reklamu
Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Rychlá pomoc ve stáji – je kůň opravdu zdravý?

Rychlá pomoc ve stáji – je kůň opravdu zdravý?

Kůň, stejně jako jiná zvířata i člověk občas onemocní. První, kdo by měl nemoc odhalit a případně pomoci je ve své podstatě každý, kdo se ve stáji pohybuje. Jste si stoprocentně jisti, že poznáte, kdy je koni nevolno a víte jak postupovat? „Rýmička,“ řeknete se… Jenže obyčejná rýmička může také představovat katastrofu pro celé stádo. Je třeba být ostražitý a vědět. Dnes si v novém miniseriálku povíme, jaký je rozdíl mezi zdravým a nemocným koněm.

Jak vypadá?

Zdravý kůň má přiměřené reakce na prostředí, normální držení těla, lesklou a přiléhavou srst, sežrané krmivo, zavlhlé hladké růžové sliznice, oči a nozdry bez výtoku. Funguje pravidelná látková výměna a obecně má zvíře ZÁJEM o okolí a chuť k žrádlu.

Nemocný kůň má obvykle svěšenou hlavu, skleslé uši a je apatický k okolí. Sliznice spojivek a nozder je bledá nebo naopak výrazně červená a suchá. Kůň nemá chuť k žrádlu, nepravidelně dýchá (hluboce a těžce nebo krátce a povrchně)přičemž si pomáhá břichem. Často u dýchání vydává pískavý zvuk, může také kašlat. Aniž by vykonával těžkou práci, tak se potí. Jeho trus není v obvyklém stavu (příliš tekutý nebo naopak tuhý), nadměrně se válí či hrabe. Celkově je podrážděný – nervózní.

trias koně

teplota v klidovém režimu. při fyzickém výkonu o 1 až 2 stupně C vyšší

Dospělý kůň

Hříbě

Teplota

37,5 – 38,5

Až 39,3

Dech

tep

10-2/min

105 – 140/min

6-16/min

36 – 45/ min

Předchozí: Finále seriálu závodů Zlaté podkovy už o víkendu 19. – 21.8.2011
Následující: Jak naučit koně odpovídat na otázky.
x

Mohlo by vás zajímat

Tříhodinová záchrana se šťastným koncem

Pád koně do jámy byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje oznámen ve středu 20. června krátce před 17. hodinou. Událost se stala v chatové oblasti mezi obcemi Klínec a Měchenice v okrese Praha-západ, která není přístupná pro běžnou hasičskou techniku. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic HZS Jílové a ...