Chci zde mít svou reklamu
Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Rychlá pomoc ve stáji – je kůň opravdu zdravý?

Rychlá pomoc ve stáji – je kůň opravdu zdravý?

Kůň, stejně jako jiná zvířata i člověk občas onemocní. První, kdo by měl nemoc odhalit a případně pomoci je ve své podstatě každý, kdo se ve stáji pohybuje. Jste si stoprocentně jisti, že poznáte, kdy je koni nevolno a víte jak postupovat? „Rýmička,“ řeknete se… Jenže obyčejná rýmička může také představovat katastrofu pro celé stádo. Je třeba být ostražitý a vědět. Dnes si v novém miniseriálku povíme, jaký je rozdíl mezi zdravým a nemocným koněm.

Jak vypadá?

Zdravý kůň má přiměřené reakce na prostředí, normální držení těla, lesklou a přiléhavou srst, sežrané krmivo, zavlhlé hladké růžové sliznice, oči a nozdry bez výtoku. Funguje pravidelná látková výměna a obecně má zvíře ZÁJEM o okolí a chuť k žrádlu.

Nemocný kůň má obvykle svěšenou hlavu, skleslé uši a je apatický k okolí. Sliznice spojivek a nozder je bledá nebo naopak výrazně červená a suchá. Kůň nemá chuť k žrádlu, nepravidelně dýchá (hluboce a těžce nebo krátce a povrchně)přičemž si pomáhá břichem. Často u dýchání vydává pískavý zvuk, může také kašlat. Aniž by vykonával těžkou práci, tak se potí. Jeho trus není v obvyklém stavu (příliš tekutý nebo naopak tuhý), nadměrně se válí či hrabe. Celkově je podrážděný – nervózní.

trias koně

teplota v klidovém režimu. při fyzickém výkonu o 1 až 2 stupně C vyšší

Dospělý kůň

Hříbě

Teplota

37,5 – 38,5

Až 39,3

Dech

tep

10-2/min

105 – 140/min

6-16/min

36 – 45/ min

Předchozí: Finále seriálu závodů Zlaté podkovy už o víkendu 19. – 21.8.2011
Následující: Jak naučit koně odpovídat na otázky.
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...