Home > Zpravodajství > informujeme vás > Se záchranou divokých koní pomáhá nový klip

Se záchranou divokých koní pomáhá nový klip

Divocí koně se během svého půlročního pobytu v České republice stali druhým nejoblíbenějším zvířetem pro českou veřejnost. Se záchranou těchto ohrožených kopytníků ode dneška pomáhá také nový propagační klip od režiséra Jana Svatoše. Video umístěné na YouTube upozorňuje na možnost podpořit záchranu divokých koní zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777.

„Divocí koně nemají svoji budoucnost jistou. Na světě jich zbývá méně, než například zubrů,“ upozornil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Klip propaguje také další možnosti podpory, například prostřednictvím dárcovského portálu www.darujspravne.cz/krajina nebo zasláním podpory na sbírkové konto 2100540679/2010.

„Podpora veřejnosti je pro nás velmi důležitá. Věříme, že si milý klip najde cestu k divákům a pomůže nám získat prostředky na záchranu divokých koní,“ dodal Dalibor Dostál.

Peníze získané ze sbírky budou sloužit k nakoupení druhého chovného stáda v Anglii. Zároveň pomohou vylepšit podmínky pro první skupinu koní, která přijela do České republiky letos v lednu. V současnosti se například připravuje vybudování napajedla.

Propagační spot vznikl díky finanční podpoře Středočeského kraje. Komentář bez nároku na honorář načetl rozhlasový moderátor Pavel Ryjáček. Také režisér Jan Svatoš natočil videospot pro neziskovou organizaci za zvýhodněných podmínek.

Divoce žijící koně však přežili v drsném horském prostředí Exmooru ve Velké Británii, na náhorní planině s mnoha mokřinami a vřesovišti. První písemná zmínka o nich spadá do roku 1086 a patří tak k nejstarším plemenům koní v Evropě. Po staletí je místní lidé nazývali jednoduše „divocí koně“ a v královské honitbě byli tradičně vedeni na seznamech divoké zvěře. Až relativně nedávno, v 19. století, se pro ně začal užívat také název exmoorský pony, někdy také keltský pony.

Čtěte také:  Dostihový vrchol nedělního slavnostního mítinku v režii neporazitelné Saši

Genetické a archeologické analýzy z posledních let ukazují, že nejlépe odpovídají svým vzhledem, velikostí a zbarvením původním divokým koním střední a západní Evropy. V současnosti zbývá na světě posledních 1500 kusů divokých koní pocházejících z Exmooru.

Ve výzkumu, jehož výsledky zveřejnila v minulých dnech Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, se divocí koně umístili na druhém místě hned za rysy jako druh, jehož ochranu si česká veřejnost v tuzemské přírodě nejvíce přeje.

Zdroj: www.ceska-krajina.cz

Divoký kůň Exmoorský pony Milovice
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: ČSP 2015 na Ptýrově opět s noční Velkou cenou
Následující: Dva vrcholy nedělního karlovarského mítinku – Cena Masise a Lázeňská míle

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Divokých koní v Česku je poprvé více než sto, vědci sečetli letošní přírůstky

Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají. Po sčítání letošních přírůstků vědci napočítali v pěti rezervacích celkem 111 divokých koní. Největší stáda se nacházejí ve středočeských Milovicích, kde je nyní na dvou pastvinách dohromady 71 koní, a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě, kde je ...