Home > Zpravodajství > domácí sport > Skřivanova obhajoba ve Velké ceně Opavy

Skřivanova obhajoba ve Velké ceně Opavy

Skvělou sportovní podívanou nabídl 24. ročník Velké ceny Opavy, který byl již šestým kvalifikačním kolem Skokového poháru České pojišťovny 2012. Jediným, kdo dokázal absolvovat základní i finálový parkur bez penalizace, byl Jiří Skřivan s klisnou Kallisto. Podařilo se mu tím obhájit vítězství z loňska a navíc si historicky připsal již pátý triumf z tohoto závodu.

Jiří Skřivan a KallistoJiří Skřivan a Kallisto

Poprvé v opavské Velké ceně uspěl Jiří Skřivan v roce 1990, což znamená, že mnozí z jeho dnešních soupeřů byli tehdy malé děti a někteří dokonce ještě nebyli na světě. „Každé z těch pěti vítězství pro mě mělo velký význam, ale v rámci Skokového poháru tím nejdůležitějším bylo určitě to loňské, jelikož jsem potřeboval získat body do extraligového žebříčku. Letos jich mám tolik, že mi zářijové finále pro nejlepší čtyři jezdce již asi uniknout nemůže,“ konstatoval Jiří Skřivan.

„Základní parkur byl sice na úrovni stupně ST** (140 cm), ale bylo to na nejvyšší možné úrovni – i co se týče technické náročnosti. Největší obavy vzbuzovala pasáž po překážce číslo. Distance do oblouku mezi trojkou a čtyřkou, což byl trojskok, se dala jet na šest, nebo na sedm cvalových skoků, po kterých následoval oxer, dále na jeden cvalový kolmý skok a opět na jeden cvalový oxer. Nakonec zde chybovalo jen málo dvojic a větší potíže možná dělala fáze v druhé polovině kurzu, kdy po vodě byl na delší vzdálenost kolmý skok z prken a pak na pět cvalových skoků mohutný oxer,“ popsal vítěz náročnost soutěže.

Čtěte také:  Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Velký podíl na jeho úspěchu měla skutečnost, že se do finálové části probojoval s oběma svými koňmi a se Zemblou startoval díky horšímu výsledku dříve, než s Kallisto. „Přestože Zembla udělal chybu, mám radost, že se zlepšuje. Postupně se nám daří najít společnou řeč. Je to zatím příliš nabitý a nervózní kůň, ale když s ním jednu pomaleji, stíhá lépe zvedat nohy a umí pak zajet velmi pěkně. Když musíme více bojovat s časem, pak to bývá problém. Ve finálovém parkuru jsem si s ním alespoň mohl natrénovat obraty, které jsem stejně projel i s Kallisto a ušetřil tak důležité sekundy pro případ, že by některé další dvojice také dokončily bez chyby,“ uvedl Skřivan.

I kdyby se tak stalo, tak by to Skřivanovi s Kallisto stejně nestačilo, neboť jeho největší soupeř – Jiří Hruška s Aristem Z – byl o šest sekund rychlejší. Smolně však chyboval úplně na poslední překážce a musel se spokojit s třetím místem. Druhou příčku vybojoval Rostislav Hlaušek s klisnou Kelly 6. Ta ani ve finále žádnou překážku nepobořila, bohužel inkasovala jeden trestný bod za překročení časového limitu.
V polovině seriálu, který bude pokračovat až za pět týdnů ve Strakonicích, je ve vedení s výrazným náskokem Jiří Skřivan. Druhý Jiří Hruška na něj ztrácí 14 bodů a o dalších devět méně má vítězka dvou letošních Velkých cen Hana Pokorná, jež v Opavě nestartovala. Do potenciální finálové čtveřice se nově vklínil Jan Studnička, jemuž se podařilo bodovat v pěti ze šesti uskutečněných pohárových závodů.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Velké ceně Opavy předcházela mj. soutěž zařazená do seriálu pro jezdce do 18 let – Kolowrat Junior Cup, v níž zvítězila jediným čistým výkonem Hana Dostálová s Andromedou 2. Druhá skončila s jednou chybou Kateřina Kubrická s Šejlou 1 a těsně za ní se s rozdílem jedné sekundy umístila dvojice Jiřina Pružinová a Honos.

Kompletní výsledky všech soutěží najdete na www.skokovypohar.cz. Průběh opavské Velké ceny si zájemci budou moci připomenout prostřednictvím obrazovek České televize. Ta odvysílá 45minutový záznam na programu ČT4 premiérově v úterý 26. června od 15.50 hodin a posléze bude ke shlédnutí i formou internetového vysílání.

Předchozí: Fríský kůň má opět nakročeno do finále
Následující: 92. České derby Rádia Impuls: Kadyny se našel v pravý okamžik!
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...