Home > Zpravodajství > domácí sport > Skokový pohár aneb Kde se stává Jezdectví masovým sportem

Skokový pohár aneb Kde se stává Jezdectví masovým sportem

Jedenáctý ročník Skokového poháru České pojišťovny vrcholí od středy 26. září 2012 pětidenními závody, na jejichž konci se utkají nejlepší čtyři jezdci tohoto extraligového seriálu o vítěznou trofej. Do té doby protne startovní linii na zdejším kolbišti kolem dvanácti stovek dvojic.

Tohoto astronomického počtu se dosáhlo i přesto, že pořadatelé umožňují ve čtvrtek, v pátek i v sobotu odstartovat každému koni pouze jednou za den. Pokud by startovali až dvakrát, jak je zcela běžné, muselo by se skákat v podstatě nepřetržitě bez ohledu na denní, či noční hodiny. Beztak se totiž začíná závodit od 7.30 hodin a poslední jezdci projíždějí cílem v podvečerních hodinách. „Již v průběhu roku jsme se několikrát mohli přesvědčit o tom, že se z jezdectví stal i v České republice masový sport. Závody Skokového poháru České pojišťovny jsou zrcadlo tohoto vývoje. Když je k dispozici kvalitní kolbiště s výborným zázemím a organizací, zájem jezdců mnohdy převyšuje kapacitní možnosti závodiště. Do budoucna se s tím budeme muset umět vypořádat a buďto organizovat více závodů, nebo je jinak rozšiřovat,“ uvedl prezident Asociace Český skokový pohár a obhájce vítězství v loňském ročníku Jiří Skřivan.

„Jsem opravdu rád, že se vše vyvíjí tím správným směrem a našemu sportu se věnuje tolik lidí. Stejně tak mě těší, že Skokový pohár se stal pro jezdce doslova magnetem. Přesto musíme myslet na to, že tou hlavní částí celé série závodů je parkurová extraliga. Proto se budeme snažit ještě více soboty a neděle připravovat atraktivněji pro širší divácké publikum, což znamená, že soutěže pro více jak stočlenná startovní pole se musejí přesunout do všedních dnů. Tak, jak se zde v Hořovicích začíná již ve středu, stále častěji se budeme setkávat s tím, že i jednotlivé kvalifikační závody budou zahajovat alespoň ve čtvrtek,“ prozrazuje Skřivan. „Další možností je, že se některá závodiště rozšíří o další kolbiště a závodit se bude na dvou místech souběžně, jako tomu bývá v mnohých zahraničních areálech. Zcela jistě budou vyrůstat, a někde již vyrůstají, nové kvalitní jezdecká centra, jež rozšíří závodní možnosti. Nemůžeme tak do budoucna vyloučit, že se třeba Skokový pohár České pojišťovny rozšíří o jedno, či více kol. Na druhou stranu se musí vše koncipovat tak, aby počty soutěží unesli jak koně, tak jezdecká společnost – a mluvím nyní především o té TOP úrovni. Skokový pohár by měl probíhat v souladu nejen s národním mistrovstvím, ale i s mezinárodními závody. Chceme, aby naši jezdci jezdili závodit i za hranice České republiky a neomezovali se jen na tento, byť dobře zorganizovaný seriál,“ představuje Jiří Skřivan svoji vizi.

Čtěte také:  Zahájení parkurové sezony v Chuchle Areně Praha

Výše uvedenými tématy se jistě budou pořadatelé Skokového poháru České pojišťovny podrobně zabývat hned po završení tohoto ročníku. Ten má však před sebou ještě čtyři nabité dny a Jiří Skřivan by měl být jedním z jezdců, kteří se v neděli utkají o trofej nejcennější. Se svojí finálovou pozicí si však 100% jistý není. „Dělal jsem si určitou statistiku, a 69 bodů, jež mám nyní na svém kontě, stačilo k finálové účasti v posledních deseti letech pouze pětkrát. Sobotní závěrečná kvalifikace podle mě ještě finálovou čtveřicí zamíchá. Sám považuji za velmi důležité, abych nějaké body nasbíral, jinak by se taky mohlo stát, že bych ve finále chyběl,“ obává se Skřivan. Dle jeho slov nejméně čtyři jezdci, kteří jsou tzv. pod čarou, mají reálnou šanci se do něj probojovat. Jde o Jiřího Lužu, Martina Matějku, Aleše Opatrného a Jaroslava Jindru. „Zejména Aleš Opatrný má určitě na domácím kolbišti potenciál výrazně zabodovat. Sám jsem zvědav, k jakým zvratům může dojít. Myslím si však, že je to tak správně a jsem rád, že bude závod napínavý až do samotného konce,“ dodal.

Se svojí stájovou jedničkou – klisnou Kallisto se Skřivan poprvé představí v Hořovicích ve čtvrtek při soutěži stupně obtížnosti ST* (140 cm). Posléze se rozhodne, zda ji nechá startovat i v pátek, nebo jí raději pošetří síly až na sobotní Velkou cenu Hořovic. Kallisto není jediným koněm, s nímž na těchto závodech startuje. Již ve středu startoval se třemi mladými koňskými svěřenci a ani v jednom případě s nimi na překážkách nezaváhal, pouze jednou inkasoval trestný bod za čas. Na nejvyšší příčky ovšem dosáhli jiní jezdci.

Čtěte také:  Na Pardubickém závodišti dostává prostor nadaná mládež

Vůbec první vítězkou se stala na základním stupni obtížnosti (100 cm) Olga Janásová s Jaggou. Ve dvoufázové soutěži 110/115 centimetrů siváci mohli vidět hned dvě vítězné jízdy. Andrea Metelková s Dynastií 1 i Kateřina Veselovská s Kirou 1 totiž v druhé fázi dosáhly shodně nejen bezchybného výsledku, ale také času 21,78 sekundy. Parkur stupně L* byl rozdělen na dvě části. V té otevřené se dařilo německým jezdcům. První dvě příčky totiž obsadil Armin Himmelreich s koňmi Carlos a Clenur. K rodinnému úspěchu přispěla ještě čtvrtým místem Luisa Himmelreichová v sedle Ashley´s. Mezi ně se vklínil pouze Milan Klár s klisnou Rapsodie 1.

Vrcholem celého dne se stala jedna z posledních kvalifikací rámcového seriálu pro jezdce do 18 let – Kolowrat Junior Cup. To, že se v ní sešla opravdu kvalitní sestava jezdců, dokazuje skutečnost, že ze 46 startujících jich 24 dokončilo bez penalizace. V nejlepším čase zvítězila Marie Hrudková s klisnou Dona 9. Vrcholem celého dne se stala jedna z posledních kvalifikací rámcového seriálu pro jezdce do 18 let – Kolowrat Junior Cup. V nejlepším čase zvítězila Marie Hrudková s klisnou Dona 9.

Vrcholem celého dne se stala jedna z posledních kvalifikací rámcového seriálu pro jezdce do 18 let – Kolowrat Junior Cup. To, že se v ní sešla opravdu kvalitní sestava jezdců, dokazuje skutečnost, že ze 46 startujících jich 24 dokončilo bez penalizace. V nejlepším čase zvítězila Marie Hrudková s klisnou Dona 9. Ta jako jediná pokořila hranici 50 sekund. V čase 53,52 obsadila druhou pozici Karolína Šimáčková s Havají 1 a třetí skončila Klára Kocumová s Lancerem 1. Kompletní výsledky a další podrobnosti najdete na www.skokovypohar.cz.

Předchozí: Na 76. Gerschův memoriál a 4. VC BBAG v neděli
Následující: Výsledkový servis SPČP: VC Hořovic + FINÁLE
x

Mohlo by vás zajímat

Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo termíny prvních osmi dostihových dnů letošní sezóny, které se uskuteční od pondělí 18. května do pátku 3. července. Tyto termíny byly schváleny včetně propozic. Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo také změny termínů všech klasických dostihů. O zahájení dostihové sezóny bylo primárně jednáno se zástupci závodišť ...