Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Skokový pohár v Martinicích nabídne napínavou podívanou

Skokový pohár v Martinicích nabídne napínavou podívanou

Areál Jezdecké společnosti Equitana v Martinicích u Březnice hostí od čtvrtka 18. dubna úvodní kolo 12. ročníku extraligového seriálu v parkurovém skákání – Skokový pohár České pojišťovny. Jeho účastníky čeká celkem jedenáct zastávek a při té poslední se nejlepší čtyři jezdci z kvalifikací utkají ve finále, kdy si na jednom parkuru mezi sebou vystřídají své koně.

Jan Štětina - Rico SJan Štětina – Rico S

První body do pohárového žebříčku si však připíše jen tucet nejúspěšnějších startujících v nedělní Velké ceně Martinic. Do té doby se uskuteční 16 rámcových soutěží, z nichž některé jsou zařazeny do doprovodných túr pro amatérské jezdce (Equiservis Amateur Tour) a juniory do 18 let (Kolowrat Junior Cup).

Ve čtvrtek bylo v Martinicích na programu celkem pět soutěží s výškou překážek až do 130 centimetrů, v nichž odstartovalo více jak 300 dvojic. Podobně nabitá startovní pole by měla být i v pátek. Sobotním vrcholem se stane Cena společnosti Ráj nemovitostí na výšce 140 centimetrů, jež je menší generálkou před nedělní Velkou cenou Martinic. Někteří jezdci se právě po této prověrce rozhodnou, kterého z koňských svěřenců si vyberou pro možnost případného bodování. Takového koně nejen, že musí nahlásit předem, ale musí s ním zároveň startovat jako s prvním, aby nebyli zvýhodněni oproti soupeřům, jež mají k dispozici pouze jednoho koně.

Aktuálně je do Velké ceny Martinic nahlášeno 36 dvojic a chybět mezi nimi nebude mj. několikanásobný finalista a obhájce loňského prvenství na tomto kolbišti Jiří Hruška s Aristem-Z. Na parkuru s překážkami vysokými 145 centimetrů by se měl představit také s Mr. Voxem Agromarket H+B. Silným konkurentem mu bude další z finalistů 11. ročníku – Jiří Skřivan s klisnou Kallisto. Toho vloni dělilo od prvenství pouhých 6 desetin sekundy. „S Kallisto jsou to pro nás letos vůbec první závody. Bude se navíc jednat o 5 centimetrů vyšší parkur, než v roce 2012, a tak to nebude jednoduché. Ale budeme se samozřejmě snažit podat co nejlepší výkon,“ uvedl jezdec a prezident Asociace Český skokový pohár v jedné osobě – Jiří Skřivan.

Čtěte také:  Karlovarská dostihová sezóna s číslem 119 začíná

Na stupni vítězů přesně před rokem nechyběl ještě Zdeněk Žíla. Tehdy se mu dařilo s jedenáctiletým Cavalinem, jehož si přivezl i tentokrát. Kromě něj bude sedlat o rok staršího Patendra. Mezi další favority se zajisté řadí i Hana Pokorná s Chanellem. Tato jezdkyně byla v předešlé sezoně vůbec první ženou v historii Skokového poháru, která v kvalifikacích nasbírala nejvíce bodů a pochlubit se může z pohárových Velkých cen 2012 i vítězným hattrickem. V Martinicích sice vloni byla „až“ čtvrtá, ale letos má již za sebou start na mezinárodních závodech v Rakousku, podobně jako Jaroslav Jindra s Ascobarem. Skutečnost, že se v Martinicích sešla téměř kompletní domácí skoková elita svědčí i účast loňského vítěze finálového závodu Martina Matějky s koněm TRM Kar Kar. Z TOP 10 sestavy nechybí ani Jiří Luža s Land Rebelem-S, Jan Studnička s Datasys Anfí a Datasys Artani, Ludvík Jandourek s Vigem 1, Josef Pařenica a Aquito či Jan Štětina a Atomic-S/AC Atomic. Zajisté tak půjde o velmi napínavou sportovní podívanou, u níž by žádný příznivec parkurového skákání neměl chybět. Podrobnosti o programu najdete na www.skokovypohar.cz.

Předchozí: Koně v akci už docválali?
Následující: Skokový pohár a Česká pojišťovna podporují rozvoj stavby parkurů v ČR
x

Mohlo by vás zajímat

Nové parkoviště na pardubickém závodišti bude hotové do léta

Na dostihovém závodišti začala dlouho očekávána rekonstrukce parkovacích ploch. Pro návštěvníky sobotní kvalifikace to sice přinese nutné změny v režimu parkování, výsledek ale bude stát za to. Zpevněná parkovací plocha vzniká hned za branou dostihového závodiště. Současné parkovací plochy dočasně obsadily stavební stroje a tak pořadatel dostihů – Dostihový spolek připravil ...